ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل

با توجه به مصرف گرایی و استفاده از مرکبات، گوشت و … استفاده از ساندویچ پانل برای ساخت انواع سردخانه صنعتی و معمولی به شدت رواج پیدا کرده است، به کارگیری ساندویچ پانل پلی اورتان برای ساخت انواع سردخانه زیر صفر و بالای صفر مرسوم است در ادامه به معرفی و چگونگی استفاده از ساندویچ پانل برای ساخت انواع سردخانه می‌پردازیم.

ساندویچ پانل سردخانه چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن مصالح مدرن ساختمانی مانند ساندویچ پانل که عایق بسیار خوبی برای دما و حرارت است سبب شد تا برای ساخت انواع سردخانه از ساندویچ پنل استفاده شود.

حفظ دما در یک سردخانه یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کرد، سردخانه ساندویچ پانل با حفظ دما و به دلیل داشتن عایق حرارتی سبب کاهش هزینه و انرژی اتلافی برای خنک نگه داشتن محیط می‌شود.

ساندویچ پانل سردخانه مانند یک دیوار یکپارچه است که جنس آن از فوم و ورق است.

ساندویچ پانل مورد نیاز سردخانه

برای ساخت انواع سردخانه صنعتی باید از ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی یا پیچ نمایان استفاده شود، پانل دیواری به دلیل داشتن یک لایه ورق صاف که کاملا عایق بندی شده است می‌تواند در برابر تبادل دما و هوا بسیار کار ساز باشد.

با توجه به نوع سردخانه باید کلاس بندی خود را قبل از خرید مشخص کرد، همانند ساخت یک اتاق تمیز سردخانه ها هم کلاس بندی دارند.

کلاس بندی ساندویچ پانل سبب می‌شود تا ضخامت پانل خریداری شد و کیفیت آن متغیر باشد، متغیر بودن ضخامت عامل اصلی است که می‌تواند در حفظ دمای محیط کمک کند.

عایق بندی ساندویچ پانل سردخانه

استفاده از ملزومات و متعلقات ساندویچ پانل سبب ایجاد یک محیط عایق و ایزوله برای حفظ دمای سردخانه خواهد شد، یکی از پر کاربرد ترین ملزومات استفاده از چسب عایق پلی اورتان برای درز های میانی پانل است.

کاربرد ساندویچ پانل سردخانه

کاربرد ساندویچ پانل سردخانه در صنعت امروزی گسترده است، استفاده در داخل اتاق حمل بار یخچالی، استفاده برای سردخانه زیر صفر و بالای صفر از عمده نیاز های بازار ایران در بخش سرخانه است.

ویژگی بارز و شاخص سردخانه‌ها در این است که این سازه‌ها معمولا در یک فضای سربسته اجرا می‌شوند در نتیجه برای پوشش دیوار و سقف این سازه‌ها از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود. اما نکته‌ بسیار مهمی که در خصوص ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ای وجود دارد این است که نحوه چفت شدن پانل‌ها، قابلیت ایزولاسیون بالا و استراکچر سازه‌ای سردخانه‌ استفاده از ساندویچ پنل سقفی در سردخانه غیر ممکن است.

موتور سردخانه

یکی دیگر از عواملی که شاید کم تر مورد اهمیت کارفرمایان قرار بگیرد استفاده از موتور سردخانه با کیفیت برای ساخت آن است، موتور سردخانه بسیار مهم است و تاثیر مستقیم بر روی کیفیت ساخت سازه سردخانه با ساندویچ پانل دارد به همین دلیل است که بهترین مدل و برندهای موجود در بازار برای خرید موتور سردخانه توصیه می‌شود.

عایق ساندویچ پانل سردخانه

عایق پلی اورتان پر کاربرد و به صرفه ترین عایق برای ساخت یک سردخانه مدرن و عالی است، عایق پلی اورتان نوع پیشرفته ای از فوم های XPS و پلی استارین است که به صورت چشمگیری در مقابل با دیگر عایق های پانل قابلیت حفظ دما و مقاومت را دارد.

فوم ساندویچ پانل پلی یورتان با روش تزریق مابین دو ورق تزریق می شود و همراه با ورق‌ها وارد دستگاه اتوکلاو می‌شوند و در نهایت پس از منبسط شدن فوم از دستگاه خارج می‌شوند.

در گذشته در ساندویچ پانل سردخانه  از فوم عایق ساندویچ پانل پلی استایرن استفاد می‌شد و کاربرد زیادی داشت اما با گذشت زمان با توجه به ضعف‌هایی که این فوم داشت از فوم پلی یورتان استفاده شد که عایق خوب و مقاومی در صنعت می‌باشد و در ساخت دیوارهای پیش ساخته ساندویچ پانل کاربرد دارد.

اما عایق پلی استایرن که هم وزن کمی دارد هم مقرون به صرفه تر از پلی اورتان است در ساخت اتاق حمل بار یخچالی و… کاربرد دارد. از این رو معمولا در سردخانه‌های ماشینی (اتاق حمل بار یخچالی) و در سردخانه‌های کوچک و یا متحرک از آن استفاده می‌شود. البته در سردخانه‌ صنعتی بزرگ و بالای صفر نیز از این نوع فوم به ندرت در موارد خاص می‌توان استفاده کرد.

کاربرد ساندویچ پانل در سردخانه

کاربرد ساندویچ پانل برای ساخت انواع سردخانه بسیار متنوع است به همین دلیل انواع مختلف سازه هایی که به وسیله پانل سردخانه تولید می‌شوند را در ادامه برای شما عزیزان آورده ایم:

 • سالن های پرورش قارچ
 • کشتارگاه های صنعتی
 • تونل های انجماد
 • کارخانه های بسته بندی گوشت و سوسیس کالباس
 • سردخانه های سیار
 • ساخت اتاق سردخانه های ثابت و متحرک
 • سردخانه های صنعتی
 • فروشگاه های مربوط به صنعت سردسازی
 • صنایع تجهیزات پزشکی
 • آزمایشگاه ها
 • ساخت اتاق‌های ایزوله و بیمارستان‌های سیار
 • تونل های انجماد
 • ساخت دیوار و سقف سوله و انبار‌ها
 • سردخانه های نصب شده بر روی کامیون ها، وانت ها و تریلی ها
 • دامداری
 • انبار های نگهداری دارو
سردخانه های صنعتی

مزایای ساندویچ پانل سردخانه ای

در این بخش با بعضی از مزایای مورد استفاده از ساندویچ پنل سردخانه‌ای آشنا می شویم:

 • فوم پلی یورتان استفاده شده در ساندویچ پانل سردخانه دارای دانسیته بالای 40 است به همین دلیل خاصیت هایی مانند ضد آب بودن، نفوذ ناپذیری در برابر حشرات و باکتری ها و عایق حرارت بودن را شامل می‌شود.
 • سرعت نصب بالا
 • مقاومت بالا
 • ضد صوت و حرارت
 • تنوع در طرح و رنگ
 • مقاوم دربرابر انتقال رطوبت
 • استفاده از رنگ هایی با دارا بودن متریال خاص که در طول زمان با محیط واکنش نشان نمی‌دهد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه

ضخامت این ساندویچ پانل برای سردخانه‌های بالای صفر بین 7 تا 10 سانتی متر و برای سردخانه‌های زیرصفر بین 10 تا 15 سانتی متر است. اما این موضوع در شرایط جوی مختلف متفاوت است پیشنهاد داده شده برای شهری مانند تهران است و این نوع ساندویچ پنل ترکیب فوم پلی اورتان و دولایه ورق بسته به کاربرد سردخانه از ورق های آلومینیوم،گالوانیزه و آلوزینک است.

در شهرهای دیگر باید نوع پانل به کار رفته متفاوت باشد برای مثال در شهر های سرد ایران مانند همدان یا کردستان به دلیل داشتن دمای بالا محیط باید نوعی دیگری از پانل استفاده شود که سرمای بیش از حد محیط آسیبی به محصولات داخل سردخانه نزند.

انواع ساندویچ پنل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه بر اساس نوع کاربرد خود به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. سردخانه‌های پایین صفر
 2. سردخانه‌‌های بالای صفر
 3. سردخانه‌های متحرک
 4. سردخانه‌های دو مداره
سردخانه

با پایین آمدن دمای سردخانه‌های فوق مصرف انرژی بسیارزیاد می‌شود. یکی از مهم ترین راهکارهایی که می‌توان برای جلوگیری از اتلاف انرژی به کار برد، استفاده از پنل‌های سردخانه‌ای است.

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید حتماً به آن توجه بسیار کرد، عایق بندی خوب پس از نصب و استفاده از ملزومات ساندویچ پانل با کیفیت در حین نصب و راه اندازی پانل سردخانه بسیار مهم است.

یک تیم نصاب ساندویچ پانل سردخانه خوب می‌تواند طول عمر سردخانه و همچنین کیفیت آن را افزایش دهد پس برای اجرأ یک سازه ایزوله با مشاورین نصب ساندویچ پانل مرکز در ارتباط باشید تا در این زمینه راهنمای شما عزیزان باشد.

قیمت ساندویچ پنل سردخانه

قیمت ساندویچ پانل استفاده شده در سردخانه بسیار مهم است، عوامل مختلف زیادی بر روی قیمت پانل سردخانه تاثیر مستقیم دارد، نوع کاربری سردخانه و استفاده از ضخامت های مختلف ساندویچ پانل از مواردی می‌باشد که تاثیر گذار است. همچنین عامل دیگری که بر روی قیمت تاثیر دارد شرکت تولید کنند ساندویچ پانل است، تولیدی های مختلفی از جمله آسیا پانل، کیان پانل، ماموت، کبیر و… در بازار امروزی فعالیت دارند که کیفیت آن ها متنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp