ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل

در این مطلب قصد داریم به صورت کلی به بررسی ساندویچ پانل سردخانه بپردازیم؛ و درباره مزایا و کاربرد آنها صحبت کنیم.

ساندویچ پانل سردخانه چیست

امروزه مصالح مدرن جایگزین مصالح سنتی شده اند که هر کدام از این مصالح مدرن ویژگیهای منحصر به فردی دارند یکی از این مصالح، ساندویچ پانل سردخانه می باشد که در ساخت اتاق های سردخانه ای از آن ها استفاده می شود.

ساندویچ پانل سردخانه از نظر تر و تازه نگه داشتن محصولات، ممانعت از ورود و خروج هوای سرد و گرم، جلوگیری از فرسودگی محصولات مناسب هستند که برای محافظت از محصولات، در مطلوب ترین و سالم ترین شرایط ، از ساندویچ پانل سردخانه ای در دماهای پایین استفاده می شود.

ساندویچ پانل سردخانه ای یکی از بهترین مصالح مدرن برای ساخت و تولید سردخانه‌ها از نظرمقاومت در برابر انتقال گرما به داخل سردخانه و انتقال هوای سرد از داخل سردخانه به محیط بیرون هستند؛ این موضوع سبب شده این ساندویچ پانل‌ در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه ها و انرژی شوند.

ساندویچ پانل سردخانه به گونه‌ای طراحی می‌شود که پس از متصل شدن در کنار هم مانند یک دیوار یکدست می مانند؛ همچنین برای اینکه بخواهیم درزگیری و چفت شدن پانل ها بهتر انجام شود از قفل های پانلی که به صورت نر و مادگی در کنار هم قرار می گیرند و عبور هوا را به کمترین مقدار ممکن می‌رسانند؛ استفاده کنیم.

برای عایق بندی سردخانه ها از چسب های مخصوصی استفاده می‌شود تا درز های ریزی که وجود دارند را کامل بپوشاند.

کاربرد ساندویچ پانل سردخانه

دیوار های ساخته شده با ساندویچ پانل در حال رشد روز افزون هستند که امروزه کاربرد زیادی در صنایع دارند؛ حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کاربرد کلی پانل سردخانه ای کجا هستند؟در ادامه به توضیحات این موضوع و موارد کاربرد آن می پردازیم

به طور کلی از این پنل برای ساخت و تولید سردخانه ها، فریزر ها و یخچال ماشین های موادی که در گرما فاسد می شوند مانند مواد غذایی لبنی و پروتیینی استفاده می شود؛ بیشترین کاربرد ساندویچ پنل سرد خانه ای در مکان هایی هستند که همواره دمای پایینی و قابلیت تنظیم گرما و سرما را دارند.

آنچه در اجرای سردخانه‌ها متداول است استفاده ازساندویچ پانل دیواری برای پوشاندن هم سقف و هم دیواره‌ی سردخانه‌هاست. اما نکته‌ بسیار مهمی که در خصوص ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای وجود دارد این است که نحوه چفت شدن پانل‌ها، قابلیت ایزولاسیون بالا و استراکچر سازه‌ای سردخانه‌ قابلیت استفاده از ساندویچ پنل سقفی را در این سازه‌ها کاهش می‌دهد.

با این اوصاف با رعایت الزامات می‌توان از ساندویچ پانل سقفی در اجرای سردخانه‌ها بهره جست. آنچه بدیهی است برای استفاده از ساندویچ پانل در سردخانه‌ها، قدرت موتور، مطالعات فنی و مراجعه به کارشناسان فنی هر شرکت تولید کننده‌ای برای انتخاب ضخامت پانل مورد نیاز کاملا ضروری است و اطلاعاتی که در خصوص ضخامت پانل‌ها منتشر می‌شود تنها یک آمار متعارف از نحوه استفاده در پروژه‌های مرسوم است.

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای با عایق‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود. پیش‌تر پنل‌ها با عایق پشم سنگ مرسوم‌تر بودند زیرا هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه بودند و هم کنترل دمای مناسب‌تری داشتند. برای مثال فوم پلی استایرن یکی از انواع فوم‌هایی است که در ساختار ساندویچ پانل سردخانه به کار می‌رود.

عایق پلی استایرن هم مقرون به صرفه است و هم وزن کمی دارد. از این رو معمولا در سردخانه‌های ماشینی (اتاق حمل بار یخچالی) و در سردخانه‌های کوچک و یا متحرک از آن استفاده می‌شود. البته در سردخانه‌های صنعتی بزرگ و بالای صفر نیز این نوع فوم کاربرد دارد.

اما در سردخانه‌هایی که در معرض رطوبت زیاد هستند، استفاده از فوم xps مرسوم است زیرا فوم xps دارای جذب آب اندکی است و عدد جذب آب این فوم به صفر گرایش دارد. با این توصیف مشخص است برای ایزولاسیون کف سردخانه‌ها نیز مناسب‌ترین نوع فوم موجود در بازار xps است.

علاوه بر این فوم پلی اورتان نیز در ساخت ساندویچ پانل سردخانه بسیار رایج است. اما با توجه به اینکه فوم‌های xps و پلی استایرن (یونولیت) به صورت دیسکانتینیوز در ساندویچ پنل‌ها به کار برده می‌شوند و پلی اورتان به صورت کانتینیوز تولید می‌شود.

به همین دلیل پلی اورتان معمولا در متراژهای بالای سردخانه به کار برده می‌شود. پلی اورتان در برابر رطوبت و حرارت بسیار مقاوم است و در کاربردهای صنعتی بزرگ مشخصا جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. ضمن اینکه همانند پانل‌های xps دانسیته بالای این فوم باعث شده است بتوان از آن در ایزولاسیون کف سوله‌ها بهره برد.

موارد کاربرد ساندویچ پانل سردخانه ای به شرح ذیل است

 • سالن های پرورش قارچ
 • کشتارگاه های صنعتی
 • تونل های انجماد
 • کارخانه های بسته بندی گوشت و سوسیس کالباس
 • سردخانه های سیار
 • ساخت اتاق سردخانه های ثابت و متحرک
 • سردخانه های صنعتی
 • فروشگاه های مربوط به صنعت سردسازی
 • صنایع تجهیزات پزشکی
 • آزمایشگاه ها
 • ساخت اتاق‌های ایزوله و بیمارستان‌های سیار
 • تونل های انجماد
 • ساخت دیوار و سقف سوله و انبار‌ها
 • سردخانه های نصب شده بر روی کامیون ها، وانت ها و تریلی ها
 • دامداری
 • انبار های نگهداری دارو
سردخانه های صنعتی

مزایای ساندویچ پانل سردخانه ای

در این بخش با بعضی از مزایای مورد استفاده از ساندویچ پنل سردخانه ای آشنا می شویم

 • فوم پلی یورتان استفاده شده در این بالا دارای دانسیته بالای 40 می باشد به همین دلیل خاصیت هایی مانند ضد آب بودن، نفوذ ناپذیری در برابر حشرات و باکتری ها و عایق حرارت بودن را شامل می‌شود.
 • سرعت نصب بالا
 • مقاومت بالا
 • ضد صوت و حرارت
 • تنوع در طرح و رنگ
 • مقاوم دربرابر انتقال رطوبت
 • استفاده از رنگ هایی با دارا بودن متریال خاص که در طول زمان با محیط واکنش نشان نمی‌دهد.

مشخصات فنی

اول از همه لازم است بگوییم که ضخامت این ساندویچ پانل از 8 سانتی متر الی 20 سانتی متر متغیر است.

این نوع ساندویچ پنل ترکیب فوم پلی اورتان و دولایه ورق بسته به کاربرد سردخانه و از ورق های آلومینیوم،گالوانیزه، آلوزینک، فایبر گلاس و یا پی وی سی (PVC) مورد استفاده می گردد.

فوم ساندویچ پانل پلی یورتان با روش تزریق و مقاوم در برابر آتش سوزی و دانسیته 40کیلوگرم بر متر مکعب مابین دو ورق تزریق می شود و در کنار هم پانل سردخانه را تشکیل می دهند.

در گذشته در ساندویچ پانل سردخانه  از فوم عایق ساندویچ پانل پلی استایرن استفاد می‌شد و کاربرد زیادی داشت اما با گذشت زمان متوجه نقطه ضعف این فوم شدند یعنی قابل اشتعال بودن این عایق و به مرور از فوم پلی یورتان استفاده شد که عایق خوب و مقاوم در صنعت می‌باشد و در ساخت دیوارهای پیش ساخته ساندویچ پانل کاربرد دارد.

انواع ساندویچ پنل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه بر اساس نوع کاربرد خود به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. سردخانه‌های پایین صفر
 2. سردخانه‌‌های بالای صفر
 3. سردخانه‌های متحرک
 4. سردخانه‌های دو مداره

با پایین آمدن دمای سردخانه‌های فوق مصرف انرژی بسیارزیاد می‌شود. یکی از مهم ترین راهکارهایی که می‌توان برای جلوگیری از اتلاف انرژی به کار برد، استفاده از پنل‌های سردخانه‌ای است.

ساندویچ پنل سرخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

یکی از مهم ترین مراحل برای عایق سازی دیوار ها و سقف و کف سردخانه ها مرحله نصب و جایگذاری ساندویچ پنل می باشد که دارای اهمیت بالایی است؛ همچنین با در نظر گرفتن نصب ساده و آسان، منتهی نیاز به نصاب ماهر دارد تا این مرحله توسط او صورت بگیرد.

اگر برای مرحله نصب و اجرا از نصب کننده های متخصص و ماهر کمک گرفته نشود؛ ساندویچ پانل سردخانه ای شما دچار مشکل می شودو به درستی به عنوان عایق عملکرد ندارد.

قیمت ساندویچ پنل سردخانه

قیمت ساندویچ پانل با توجه به متریال به کار رفته در آن ( نوع فوم، نوع ورق، ضخامت فوم، ضخامت ورق) و درخواست شما و کاربرد آن متغیر است. با توجه به نوسانات قیمت بازار روز شما مشتریان و خریداران محترم می توانید با تماس با کارشناسان متخصص ما درباره قیمت و نحوه نصب و اجرا از مشاوره رایگان برخوردار شوید.

دیدگاه مرکز پانل

به طور کلی اجرای سردخانه‌ها کار پیچیده و تخصصی است از این رو پیشنهاد می‌گردد جهت اجرای سردخانه‌ها با کارشناسان اجرایی و نصابان زبده سردخانه تماس بگیرید.

مطالب جدید ساندویچ پانل

مقالات

انواع درب اتاق تمیز

مقالات

نصب و راه‌اندازی اتاق تمیز

مقالات

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساندویچ پانل

مقالات

کلاس بندی اتاق تمیز | بررسی انواع کلاس کلین روم

مقالات

پارتیشن بندی با ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز پانل ساید بار

محصولات ساندویچ پانل

Chat on WhatsApp