تفاوت فوم ساندویچ پانل EPS با xps

calendarتاریخ انتشار: آگوست 7, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
نصب ساندویچ پانل

متخصصین و مشتریان برای اینکه بدانند کدام یک از عایق ها مناسب نیاز آنها طراحی شده است باید مختصر اطلاعاتی در خصوص این فوم ها بدانند تا بتواند انتخاب درستی داشته باشند ما در اینجا اطلاعات مختصری در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم .

یونولیت های EPS  وxps  از پر استفاده ترین انواع عایق‌ها در ساندویچ پانل هستند که در ساختمان سازی و سازه مورد استفاده قرار میگیرد .

فوم EPS چیست ؟

فوم EPS یا همان پلی استایرن منبسط شده یک ماده ترموپلاستیک، مشتق شده از نفت است. ماده اولیه پلی استایرن که ساختار ریز دانه ای دارد ابتدا با بخار آب گرم شده و منبسط می‌شود. گاز پنتان، به عنوان یک جزء آلی، برای منبسط شدن گرانول‌ها استفاده می‌شود. پس از فرآیند پف کردن، گرانول های پلی استایرن محکم به یکدیگر می چسبند و شکل قالبی را که در آن قرار دارند به خود می‌گیرند. در نهایت، پلی استایرن منبسط شده پس از بلوک شدن، با برش ورق آماده استفاده می شود.

در پایان این فرآیند، گاز پنتان جایگزین هوا می شود. این هوای بی حرکت و خشک که در گرانول‌ها با منافذ بسته کوچک محبوس شده است، ورق‌های EPS را قادر می سازد تا عایق حرارتی عالی برای ساختمان‌های شما ارائه دهند. EPS  اقتصادی ترین و سبک ترین محصول در بین انواع عایق‌های حرارتی است.

فوم XPS چیست ؟

فوم xps  اصلاح شده فوم EPS  می‌باشد که در تغییرات سنتزهای پروسه ای مختلف تولید شده و نسبت به فوم پلی استایرن ویژگی های بهتری دارد . ورق عایق xps به دلیل ویژگی‌‍‌های خاص خود، در موارد زیادی جهت عایق کاری ساختمان‌ها جایگزین پشم سنگ ، پشم شیشه است. این فوم به دلیل مقاومت بالا از ورود حشرات موذی نیز جلوگیری می‌کند.

فوم اکسترود شده “XPS”  از طریق فرآیند اکستروژن مداوم پلی استایرن تولید می شود. XPS به عنوان یک محصول سازگار با محیط زیست شناخته می شود. یک فرآیند مداوم که منجر به ساختار سلول بسته با پوسته صاف در بالا و پایین پانل می شود. ساختار سلول بسته XPS از نفوذ آب به ساختار صفحه عایق جلوگیری می کند و استحکام و دوام طولانی مدت را فراهم می کند.

اکس پی اس از نظر عملکرد بیشترین شباهت را با پلی اورتان دارد و در واقع ساختار تقویت شده ی پلی استایرن است که هنوز محدودیت هایی را مطابق جدول نسبت به نسل جدید خود دارد. معمولاً کاربرد اکس پی اس برای محیط هایی است که علاوه بر عایق حرارتی با خطر آتش سوزی کم، نیاز به فومی مقاوم در برابر رطوبت وجود داشته باشد که مقرون به صرفه هم باشد.

یکی از تفاوت‌های اکس پی اس با ای پی اس بهبود حدود 25درصدی ضریب حرارتی آن است .در اکس پی اس این ضریب به حدود 0.3 کاهش یافته است و از این جهت می‌توان این را نقطه ضعف EPS  دانست . عایق  XPS در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است و آب را به خود جذب نمیکند در حالی که  EPSبه دلیل بافت تو خالی که دارد آب و رطوبت به راحتی در آن نفوذ میکند و سازه شما دچار آسیب می‌شود. دیگر تفاوت این عایق نسبت به ای پی اس، میزان ضربه پذیری بهتر آن است. در واقع می‌توان گفت مقاومت فشاری xps  دو برابر مقاومت فشاری EPS  است که مقاومت بسیار بالایی محسوب می‌شود .

ساندویچ پانل‌هایی که در آن‌ها فوم xps به کار برده شده ساندویچ پانل اکس پی اس می‌گویند و ساندویچ پانل‌هایی که در آن فوم eps به کار رفته است را ساندویچ پانل پلی استایرن می‌گویند.

ممنون از همراهی شما عزیزان امیدوارم با داشتن این اطلاعات انتخاب دقیق و درستی داشته باشید که انتخاب درست شما تضمین کننده کار شما می‌باشد .


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat