بچه سوله

calendarتاریخ انتشار: آوریل 10, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
بچه سوله
نصب ساندویچ پانل

همان طور که می دانید امروزه ساندویچ پانل یکی از مصالح پرکاربرد و به صرفه امروزه است که در بسیاری از ساخت و ساز ها استفاده می شود که نمونه آن سوله است. در مقاله های قبل به شما عزیزان توضیح دادیم سوله چیست و چه مزایا و کاربرد هایی دارد.

در این مقاله سعی داریم تا به شما عزیزان بچه سوله را به توضیح مختصر و مفید توضیح دهیم و مزایا و کاربرد های و انواع آن را برای شما شرح دهیم. با مرکز پنل همراه باشید.

بچه سوله چیست؟

بچه سوله سازه ای است مشابه با سوله که در کنار سوله مادر و چسبیده به آن طراحی و ساخته می شود که در بعضی موارد با سوله دو قلو و یا چند قلو اشتباه گرفته می شود.

این سازه، فضایی را در اختیار کاربر و خط تولید سوله اصلی قرار می دهد تا برخی فرآیند ها را که می توان از فرآیند تولید جدا نمود و یا اصولا نیاز به جداسازی وجود دارد را به این مکان منتقل کنند. 

سوله جانبی را می توان هم در حین ساخت سوله اصلی طراحی و اجرا نمود و هم پس از پایان ساخت سازه اصلی به عنوان سازه ای جداگانه آن را اجرا کرد.

از نظر نحوه طراحی و ساخت، بچه سوله به چهار روش تک شیب یک طرفه و تک شیب دو طرفه، دو شیب یک طرفه و دو شیب دو طرفه ساخته می شود که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

انواع بچه سوله

بچه سوله‌ها یا سوله‌های فرزند چهار نوع هستند:

 1. تک شیب یک طرفه
 2. تک شیب دوطرفه
 3. دو شیب یکطرفه
 4. دو شیب دوطرفه

بچه سوله تک شیب یک طرفه: این نوع بچه سوله دارای دیوار مشترک طولی با سوله اصلی است. همچنین در یک طرف سوله اصلی قرار گرفته و سقف آن به صورت شیب یک طرفه است. در این نوع بچه سوله علاوه بر استفاده به منظور سوله صنعتی، اگر پوشش دیوار نداشته باشد و فقط دارای پوشش سقف باشد، می‌تواند به عنوان پارکینگ یا سایه‌بان کاربرد داشته باشد.

بچه سوله تک شیب دو طرفه: این نوع بچه سوله دارای ویژگی یکسان با بچه سوله تک شیب یک طرفه است. با این تفاوت که در دو طرف سوله این بچه سوله‌ها قرار دارند و دارای دیوار مشترک در دوطرف سوله هستند. می‌توان گفت وجود این دو بچه سوله در دو طرف سوله اصلی به مقاومت در برابر نیروهای خارجی وارد شده کمک می‌کند.

بچه سوله دو شیب یک طرفه: در این نوع بچه سوله، بچه سوله در یک سمت سوله اصلی قرار دارد سقف شیب‌دار ساندویچ پانل دوطرفه داشته و با آن دارای دیوار طولی مشترک است. ابعاد این سوله باید حداکثر 60 درصد ابعاد سوله اصلی یا به اصطلاح سوله مادر باشد.

بچه سوله دو شیب دو طرفه: این بچه سوله نیز ویژگی‌های بچه سوله دو شیب یک طرفه را دارد. اما در دو طرف سوله مادر، بچه سوله قرار دارد.

مزایای بچه سوله

مزایای بچه سوله به شرح زیر می باشد:

 • عدم نیاز به طراحی در زمان اولیه
 • قرارگرفتن سوله و سوله کوچک به عنوان یک سازه واحد و همچنین کمک به کاهش تنش وارده به سوله اصلی
 • ساخت سازه با سقف شیبدار و بدون دیوار و عدم نیاز با اجرای تمام جزئیات
 • ساخت سوله کوچک در هر دو سمت و یا تنها در یک سمت سوله اصلی

کاربرد های بچه سوله

کاربرد های بچه سوله بسیار گستره می باشد. ما در ادامه برخی از مهم ترین کاربرد های بچه سوله را برای شما شرح می دهیم:

 • به عنوان بخش اداری برای استقرار کارمندان غیر عملیاتی
 • استفاده به عنوان انبار اصلی یا فرعی جهت ذخیره مواد اولیه یا نگهداری از محصولات
 • جداسازی یکی از بخش های ویژه همچون آبکاری، آزمایشگاه، تعمیرگاه ماشین‌آلات و … بنا به دلایل فنی
 • نصب موقت در کناره مسیرها و بزرگراه های تحت عملیات راه‌سازی به منظور اسکان موقت، آب رو و … 
 • جداسازی برخی ایستگاه‌های خاص سوله کارگاهی که آلودگی یا خطر آنها ممکن است کل خط تولید را تهدید نماید؛ مانند واحد آبکاری
 • پارکینگ موقت یا دائمی برای وسایل نقلیه کارکنان و یا ماشین های حمل و نقل داخل کارخانه نظیر لیفتراک، وانت و ….
 • جداسازی برخی واحدهای ویژه که نیاز به تمرکز یا مکانی دور از سر و صدای تولید دارند؛ مانند واحد آزمایشگاه کیفیت
 • استفاده به عنوان سایه بان در مجاورت سوله اصلی

طراحی و ساخت بچه سوله:

نکته قابل توجه در این بخش این است که از ابتدا اگر قرار است بچه سوله در کنار سوله اصلی ساخته شود تمام جزئیات و محاسبات آن با توجه به وجود بچه سوله انجام گیرد.

از همین رو در برخی موارد بدون داشتن مجوز و به شکل غیر قانونی اقدام به ساخت بچه سوله می‌کنند که این روش کار مشکلاتی را به بار خواهد آورد. از همین رو از ابتدا باید محاسبات ساخت سوله و بچه سوله به صورت اصولی صورت پذیرد.

جمع بندی

چه سوله مشهد سازه‌ای فرعی و کوچک محسوب می‌شود و ممکن است از نظر بیشتر افراد کم اهمیت باشد در حالی که کاربردهای زیادی که این سازه میتواند در اختیار صاحبین کسب و کار در این زمینه قرار دهد بسیار زیاد است که نمی‌توان تأثیر آن را نادیده گرفت.

فارغ از تمام این بحث‌ها، نقش مهم سوله کوچک در کاهش هزینه‌های تأمین فضای مورد نیاز کسب‌وکارها خواهد بود که نباید مورد بی توجهی قرار گیرد.

ساندویچ پانل یکی از مصالحی است که امروزه کاربرد بسیاری در ساخت و ساز دارد که از دو ورق آلوزینک، گالوانیزه و… ایجاد می شود که در میان آن عایقی با فوم پلی استایرن، پشم سنگ ، پشم شیشه وجود دارد و یکی از کاربرد های ساندویچ پانل در کانکس است.

شما می توایند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید.


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat