عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساندویچ پانل

عوامل موثر بر طول عمر ساندویچ پانل
نصب ساندویچ پانل

دیگر کمتر کسی است که با چیستی ساندویچ پانل و مزایای آن در عرصه ساخت وساز آشنا نباشد. اما اگر شما از این دسته افراد هستید می‌توانید به صفحه ساندویچ پانل چیست مراجعه کنید و با جزئیات این سازه پیش ساخته آشنا شوید.

فاکتورهای موثر بر طول عمر ساندویچ پنل

طول عمر ساندویچ پانل یکی از عوامل بسیار مهم برای کارفرمایان محسوب می‌شود. چراکه اگر طول عمر ساندویچ پانل کم باشد و بعد از مدت کوتاهی ساندویچ پنل‌ها دچار آسیب شوند، قطعا کارفرما و سازنده متحمل خسارت و ضرر و زیان مالی می‌شوند. اما یکی از مزایای اصلی ساندویچ پانل‌ها در این است که این سازه‌ها به صورت قطعه، قطعه مونتاژ و سرهم بندی می‌شوند در نتیجه اگر ایراد و یا آسیبی در یکی از شیت‌ها ایجاد شود امکان تعویض پنل به صورت تکی وجود دارد.

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار  بر روی طول عمر ساندویچ پانل کیفیت متریال به کار برده  شده در ساختار ساندویچ پانل است.

برای مثال ساندویچ پانل تونیکس تنها برندی است که از فوم فولکسر ترکیه در ساندویچ پنل‌های خود استفاده می‌کند.

طول عمر ساندویچ پانل به شما بستگی دارد که مشخصات فنی مناسب اجزای محصول را با توجه به نیاز ساختمان، محیط و شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارید انتخاب نمایید.

  1. بسته به نیاز پروژه، ورق بیرونی ساندویچ پانل باید در برابر تغییرات دما، اشعه UV و اثرات خارجی محیط مقاوم باشد و ورق داخلی باید در برابر اثرات شیمیایی و فیزیکی و همچنین تراکم که ممکن است ناشی از جو داخلی ساختمان باشد، مقاوم باشد.

به همین منظور اگر سازه شما در آب و هوای خشکی مثل تهران یا مناطقی با این نوع آب و هوا قرار دارد استفاده از ورق گالوانیزه کفایت می‌کند. چرا که این نوع ورق آهنی با روکشی از عنصر روی تولید شده است و دربرابر آفتاب و رطوبت مقاوم است.
اما اگر سازه شما در مناطقی مانند شمال یا جنوب کشور واقع شده است و یا کاربری سازه شما به گونه‌ایست که میزان رطوبت در آن بالاست می‌بایست از ورق آلوزینک استفاده کنید. این نوع ورق  با آلیاژی از عنصر روی و آلومینیوم پوشانده شده است، در نتیجه مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، خراشیدگی، خوردگی و پوسیدگی دارد.

2. مورد بعدی  انتخاب درست هسته ساندویچ پانل یا همان فوم به کار برده شده در ساندویچ پانل است. هر کدام از انواع فوم‌های به کار برده شده در ساندویچ پانل‌ها خصوصیت و ویژگی خاصی دارند. برای مثال فوم پلی اورتان در زمینه عایق بودن در برابر حرارت و رطوبت، بهترین عملکرد را دارد و بعد از آن فوم xps بالاترین مقاومت را به خود اختصاص داده است. فوم پشم سنگ نیز بالاترین مقاومت را در برابر حریق و آتش سوزی دارد.

ظرفیت باربری ساندویچ پانل ها یکی دیگر از عوامل تاثر گذار بر طول عمر ساندویچ پنل است.

ظرفیت باربری ساندویچ پانل، که باید با مواد عایق متناسب با نیاز ساختمان و  بر اساس باری که حمل می کنند به درستی محاسبه شوند.  

اما با نصب ساندویچ پانل کار شما تمام نشده است و می‌بایست یکسری نکات را در مدت زمان استفاده از ساندویچ پانل رعایت کنید. یک مقاله کامل و جامع درباره نکات تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل‌ در بخش مقالات سایت پانل تونیکس وجود دارد که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

طول عمر ساندویچ پانل

3. پس از نصب طبق استانداردها، ساندویچ پانل‌ها، ملزمات و اکسسوری مکمل آنها می بایست حداقل سالی یک بار مورد بازدید و در صورت نیاز پاکسازی و نگهداری واقع شوند؛ و در آخر در صورت خسارات ناشی از شرایط خارجی باید بدون تاخیر آسی ها رفع شوند.

علاوه بر این شما برای اطمینان از کیفیت ساندویچ پانل مورد نظر خود می‌توانید یک نمونه از آن را شرکت تولید کننده درخواست کنید و آن را برای آزمایشگاه ساندویچ پانل ارسال کنید. در این آزمایشگاه تست‌های مختلفی جهت سنجش کیفیت ساندویچ پانل انجام می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده توصیه می‌کنیم پیش از خرید ساندویچ پانل حتما با مهندسین مشاور در این زمینه صحبت کنید و بهترین نوع ساندویچ پانل را برای سازه خود انتخاب کنید. همچنین در مورد تولید کنندگان ساندویچ پانل نیز تحقیق کنید و  از کیفیت محصولات و نوع متریالی که در پانل‌ها استفاده می‌کنند، مطمئن شوید.

مطالب جدید ساندویچ پانل

مقالات

انواع درب اتاق تمیز

مقالات

نصب و راه‌اندازی اتاق تمیز

مقالات

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساندویچ پانل

مقالات

کلاس بندی اتاق تمیز | بررسی انواع کلاس کلین روم

مقالات

پارتیشن بندی با ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز پانل ساید بار

محصولات ساندویچ پانل

Chat on WhatsApp