عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساندویچ پانل

عوامل موثر بر طول عمر ساندویچ پانل
نصب ساندویچ پانل

عوامل بسیار بر روی طول عمر ساندویچ پانل تاثیر مستقیم دارد همانند دیگر مصالح ساختمان که در طی مرور زمان دچار آسیب و مشکل می‌شوند ساندویچ پانل هم از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است در طی مرور زمان دچار آسیب شود البته اگر برخی از نکات را در حین استفاده از پانل رعایت نکنیم.

در ادامه این مقاله با تیم مرکز ساندویچ پانل ایران همراه باشید تا به بررسی عوامل اصلی که بر روی طول عمر پانل سازه شما تاثیر مستقیم بپردازیم.

فاکتورهای موثر بر طول عمر ساندویچ پنل

طول عمر ساندویچ پانل یکی از عوامل بسیار مهم برای کارفرمایان است. اگر بعد از مدت کوتاهی ساندویچ پنل دچار آسیب شود، خسارت بسیاری را از خود به جای خواهد گذاشت به همین علت باید با تمامی مواردی که ساندویچ پنل را دچار آسیب خواهد کرد به اندازه کافی آشنا بود.

اما یکی از مزایای اصلی ساندویچ پانل‌ در این است که به صورت قطعه، قطعه در محل پروژه نصب خواهد شد در نتیجه اگر ایراد و یا آسیبی در یکی از شیت‌ها ایجاد شود امکان تعویض پنل به صورت تکی وجود دارد.

مهمترین عامل تاثیرگذار  بر روی طول عمر ساندویچ پانل کیفیت متریال به کار برده شده در ساختار ساندویچ پانل است.

برای مثال ساندویچ پانل شرکت آسیا تنها برندی است که از فوم با کیفیت در ساندویچ پنل‌های خود استفاده می‌کند.

طول عمر ساندویچ پانل به شما بستگی دارد که مشخصات فنی مناسب اجزای محصول را با توجه به نیاز ساختمان، محیط و شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارید انتخاب نمایید.

  1. بسته به نیاز پروژه، ورق بیرونی ساندویچ پانل باید در برابر تغییرات دما، اشعه UV و اثرات خارجی محیط مقاوم باشد و ورق داخلی باید در برابر اثرات شیمیایی و فیزیکی و همچنین تراکم که ممکن است ناشی از جو داخلی ساختمان باشد، مقاوم باشد.

اگر سازه شما در آب و هوای خشکی مثل تهران یا مناطقی با این نوع آب و هوا قرار دارد استفاده از ورق گالوانیزه کفایت می‌کند. چرا که این نوع ورق آهنی با روکشی از عنصر روی تولید شده است و دربرابر آفتاب و رطوبت مقاوم است.
اما اگر سازه شما در مناطقی مانند شمال یا جنوب کشور واقع شده است و یا کاربری سازه شما به گونه‌ای است که میزان رطوبت در آن بالاست می‌بایست از ورق آلوزینک استفاده کنید. این نوع ورق  با آلیاژی از عنصر روی و آلومینیوم پوشانده شده است، در نتیجه مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، خراشیدگی، خوردگی و پوسیدگی دارد.

2. مورد بعدی  انتخاب درست هسته ساندویچ پانل یا همان فوم به کار برده شده در ساندویچ پانل است. هر کدام از انواع فوم‌های به کار برده شده در ساندویچ پانل‌ها خصوصیت و ویژگی خاصی دارند. برای مثال فوم پلی اورتان در زمینه عایق بودن در برابر حرارت و رطوبت، بهترین عملکرد را دارد و بعد از آن فوم xps ازنظر مقاومت است. فوم پشم سنگ نیز بالاترین مقاومت را در برابر حریق و آتش سوزی دارد اما به دلیل گران بودن و دانسیته پایین آن در سازه های عادی کاربرد ندارد و کاربرد پشم سنگ بسیار محدود است.

ظرفیت باربری پانل

ظرفیت باربری ساندویچ پانل یکی دیگر از عوامل تاثر گذار بر طول عمر ساندویچ پنل است.

ظرفیت باربری ساندویچ پانل، که باید با مواد عایق متناسب با نیاز ساختمان و  بر اساس باری که حمل می کنند به درستی محاسبه شوند.  

اما با نصب ساندویچ پانل کار شما تمام نشده است و می‌بایست یکسری نکات را در مدت زمان استفاده از ساندویچ پانل رعایت کنید. یک مقاله کامل و جامع درباره نکات تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل‌ در بخش مقالات سایت مرکز پانل وجود دارد که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

طول عمر ساندویچ پانل

3. پس از نصب طبق استاندارد، ملزمات و اکسسوری ساندویچ پانل حداقل سالی یک بار مورد بازدید و در صورت نیاز بررسی شود؛ و در آخر در صورت مشاهده مشکل در بخشی از ملزومات مانند فیترپانل، فلاشینگ پانل یا آبروپنل اقدام به رفع آن کنیم.

تایید کیفیت و اطمینان مشتری

پس از بررسی عوامل مختلف نیاز است که با توجه به کاربری خود ساندویچ پانل را سفارش دهید و در ابتدا خرید خود می‌توانید به راحتی بخشی از نمونه را از تولید کننده ساندویچ پانل دریافت کرده و آن را به آزمایشگاه های معتبر ارائه دهید تا با انجام آزمایش های مختلف میزان مقاومت و موارد دیگر را بررسی نمایند.

با توجه به موارد گفته شده توصیه می‌کنیم پیش از خرید ساندویچ پانل حتما با مهندسین مشاور در این زمینه صحبت کنید و بهترین نوع ساندویچ پانل را برای سازه خود انتخاب کنید. همچنین در مورد تولید کنندگان ساندویچ پانل نیز تحقیق کنید و  از کیفیت محصولات و نوع متریالی که در پانل‌ها استفاده می‌کنند، مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp