ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ
نصب ساندویچ پانل

امروزه با گسترش زندگی شهری و ساخت‌وساز، وجود ایمنی یکی از دغدغه‌های اصلی انسان‌ها است. یکی از راهکارهای حفظ امنیت و جلوگیری از تخریب سازه‌های فلزی در حین آتش‌سوزی، جلوگیری از داغ شدن اسکلت سازه با کمک ساندویچ پانل پشم سنگ است. همچنین مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ بسیار گسترده بوده که در ادامه این مقاله از مرکز پانل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ساندویچ پانل پشم سنگ چیست؟

ساندویچ پانل پشم سنگ دارای ساختاری سبک و مرکب است. مواد اولیه این ساندویچ پانل کاملاً طبیعی بوده و سازگار با محیط‌زیست است. پانل پشم سنگ از سنگ بازالت و الیاف معدنی تهیه‌شده و بسیار سبک و قابل‌حمل است؛ و به‌راحتی نصب می‌شود. پنل پشم سنگ دارای سیستم عایق یکپارچه‌ای است که چیدمان عایق دیواره و سقف‌ها را شامل می‌شود.

پشم معدنی

 پشم معدنی نام عمومی الیافی است که از ذوب سنگ های معدنی و سایر اکسیدهای معدنی در دمای بالا به دست می آیند. پشم معدنی با ساختار الیافی و سلول باز خود، از نظر عایق صدا و مقاومت در برابر آتش، انتخاب مناسبی برای ساختمان شما است. وقتی صحبت از عایق حرارتی می شود، در مقایسه با ساندویچ پانل PIR و PUR از ارزش عایق کمتری برخوردار است.

معمولاً از مواد عایق پشم معدنی به ویژه برای ساختمان هایی که به عایق صوتی بالا نیاز دارند یا در معرض خطر آتش سوزی هستند یا برای هر ساختمانی که مواد قابل اشتعال/منفجره در آن نگهداری می شود استفاده می شود.

دو طرف پانل پشم سنگ را لایه فلزی احاطه کرده است که در وسط آن یک‌لایه عایق از پشم سنگ، قرار دارد که بسیار نرم و سبک است. ساندویچ پانل پشم سنگ عایق بسیار مناسبی در برابر سرما و گرما بوده و آب را جذب نمی‌کند.

همچنین این ساندویچ پانل، در برابر پوسیدگی، خوردگی، تولید قارچ و کپک و انواع میکروب‌ها بسیار مقاوم است. از دیگر مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ، می‌توان به مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی و زلزله اشاره نمود.

این ساندویچ پانل می‌تواند هم به‌عنوان ساندویچ پانل دیواری و هم ساندویچ پانل سقفی در سازه‌های مختلفی استفاده شود. ساندویچ پانل پشم سنگ بسیار سبک و بهینه بوده و می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی در برابر دیوارها و تیغه‌های آجری باشد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل پشم سنگ

پیش‌تر از مشخصات و مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ به‌طورکلی گفته شد، اما در این بخش این ساندویچ پانل پرطرف‌دار را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پشم سنگ دارای ساختاری بسیار سبک است که از سنگ بازالت (سنگ‌های آذرین که نتیجه فعالیت آتشفشانی است) تشکیل می‌شود. این عایق حرارتی و صوتی، تحمل دمای ۷۵۰+ درجه و ۳۰- درجه سانتی‌گراد را داشته  و نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد است. این ساندویچ پنل نسبت به مصالح ساختمانی مانند آجر، سیمان، بتن، گچ‌وخاک 50 برابر سبک‌تر است .

ساندویچ پانل پشم سنگ (rock wool sandwich panel) از دولایه ورق گالوانیزه یا آلوزینک با یک هسته میانی به‌عنوان عایق، که جنس عایق آن از پشم و سنگ است تشکیل‌شده است. دانسیته استاندارد ساندویچ پنل پشم سنگ برای تولید و ساخت ساندویچ پانل 100-110 کیلوگرم بر مترمکعب است. این پانل مانند پلی یورتان از رشد باکتری و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

عایق پشم سنگ ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی داشته و از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کند. ضریب هدایت حرارت پشم سنگ به دمای پشم سنگ و چگالی آن بستگی دارد. همچنین پشم سنگ جذب صوت بالایی دارد و به‌عنوان عایق صوتی نیز از آن استفاده می‌شود، و لازم به ذکر است که ضریب جذب صوت آن، به ضخامت پنل پشم سنگ بستگی دارد.

تولید ساندویچ پانل پشم سنگ

برای تولید این ساندویچ پانل باید پشم سنگ‌های برش خورده را کنار یکدیگر چیده و با چسب مخصوص به ورق رویه و زیری چسبانده شود. انتخاب نوع چسب و امکانات خط تولید برای پاشش یکنواخت این چسب اثر بسیار زیادی در کیفیت ساندویچ پانل پشم سنگ دارد.

در خط تولید ساندویچ پانل پشم سنگ از چسب‌های نسوز و غیر حلال در آب برای ایجاد این اتصالات استفاده می‌شود؛ چراکه اگر چسب مورداستفاده پایداری لازم  را در برابر آتش را نداشته باشد، ویژگی اصلی این پانل‌ها که نسوز بودن است از دست خواهد رفت و یا اگر از چسب‌های نسوز حلال در آب استفاده شود، اتصال بین پشم سنگ و ورق‌ها باگذشت زمان کمتر شده و ازهم‌گسسته خواهند شد.

سازه‌های فولادی و آهنی در صورت آتش‌سوزی و قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار بالا، داغ شده و درنتیجه فرومی‌ریزند. یکی از راهکارهای جلوگیری از تخریب سازه‌های فلزی  در حین آتش‌سوزی، جلوگیری از داغ شدن اسکلت سازه به کمک عایق پشم سنگ است.

مزایای ساندویچ‌ پانل پشم سنگ

ساندویچ پنل پشم سنگ در برابر نفوذ حشرات مقاومت بسیار بالایی دارد. در میان انواع لایه‌های عایق موجود در بازار مانند پشم‌شیشه، لایه عایق پشم سنگ جزو عایق‌های بی‌ضرری بوده که می‌توان بدون داشتن هیچ‌گونه نگرانی از آن استفاده کرد.

مقاومت عایق پشم سنگ

 ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل‌ پشم سنگ، پایداری بسیار خوبی در هنگام آتش‌سوزی دارند و می‌توانند با حفظ خواص ساختاری خود تا 120 دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند. لازم به ذکر است هر چه ضخامت لایه پشم سنگ بیشتر باشد، زمان این پایداری نیز طولانی‌تر خواهد شد.

جذب صدا

یکی دیگر از ویژگی‌های  جالب ساندویچ پانل پشم سنگ خاصیت جذب صدا یا آکوستیک بودن آن است که می‌تواند صدا را تا 35 دسی‌بل کاهش دهد. چراکه  در هنگام تولید صفحه‌های پشم سنگ، استحکام در جهت افقی بیشتر از جهت عمودی است. در روش تولید پیشرفته بر خلاف روش‌های قدیمی، پشم سنگ در عرض برش خورده و پس از یک چرخش 90 درجه‌ای بین ورق‌های ساندویچ پانل قرار می‌گیرند.

از دیگر مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • طول عمر بالا
 • قابل شستشو
 • تنوع رنگ
 • عایق در برابر رطوبت، گرما و سرما
 • وزن بسیار کم
 • عایق صدا
 • مقاوم در برابر زنگ‌زدگی
 • ضدحریق بودن
 • قابلیت بازیافت
 • مقاومت بالا در برابر نفوذ حشرات و میکروب‌ها

معایب ساندویچ پانل پشم سنگ

مضرات پشم سنگ برای انسان بسیار کم بوده، بااین‌حال این ماده ممکن است موجب بروز برخی از حساسیت‌های پوستی مانند خارش پوست یا حتی سوزش چشم شود. به همین علت لازم است حین نصب ساندویچ پانل پشم سنگ از ماسک، دستکش و عینک استفاده شود.

از دیگر معایب این ساندویچ پانل‌ها این است که به دلیل ساختار لایه‌ای و بسیار منعطفی که دارند ممکن است در محل نصب فاق و زبانه، استحکام لازم را نداشته باشند.

کاربرد‌های پانل پشم سنگ

 ساندویچ پانل پشم سنگ

همان‌طور که به مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ اشاره نمودیم، این پنل مقاومت بسیار بالایی داشته و ضدگلوله است. به همین علت در صنایع نظامی و دفاعی کاربرد بسیاری دارد.

این پانل برای ساخت انواع سازه و کانکس ضدگلوله استفاده می‌شود و ازنظر امنیتی اهمیت بسزایی دارد. پنل پشم سنگ به‌عنوان پوشش عایق ساختمان، عایق صنعتی، کارگاهی و فنی برای صنایع دریایی، سیستم‌های دیوار و نما، سقف آکوستیک، پانل باغبانی، سازه‌های مهندسی فیبری، کنترل لرزش محیط فرودگاه‌ها و استودیوهای صدابرداری، ایستگاه‌های مترو زیر ریل‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی، پالایشگاه نفت و گاز و صنایع سنگین قابل‌استفاده است.

به‌طورکلی از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استفاده به‌عنوان پوشش برای عایق‌سازی ساختمان‌ها
 • استفاده در صنایع دریایی و عایق‌سازی بدنه کشتی‌ها
 • عایق‌سازی دیواره‌های فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار شهری و استودیوهای ضبط صدا
 • استفاده در مجتمع‌های پتروشیمی
 • استفاده در پالایشگاه‌های نفت و گاز
 • استفاده در گلخانه‌های هیدروپونیک
 • استفاده در صنایع غذایی
 • ساخت نیروگاه و پالایشگاه
 • ساختمان‌سازی
 • صنایع غذایی
 • خانه‌های پیش‌ساخته
 • ضد صدا کردن سالن‌های سینما

قیمت پانل پشم و سنگ

 ساندویچ پانل پشم سنگ

ازآنجایی‌که پشم سنگ نسبت به دیگر لایه‌های عایق دارای ویژگی‌های متمایزی است، هزینه خرید ساندویچ پانل‌های پشم سنگ نیز در مقایسه با دیگر انواع ساندویچ پانل‌ها بیشتر خواهد بود. پشم سنگ برای رشد و تکثیر قارچ‌ها و میکروب‌ها محیط نامناسبی است به همین دلیل می‌توان از آن برایساندویچ پانل‌ کلین روم یا محیط‌های بهداشتی و درمانی نیز استفاده کرد.

قیمت عایق پشم سنگ باتوجه‌به کیفیت ساخت آن ممکن است متغیر باشد. اما به‌طورکلی ازآنجایی‌که پشم سنگ جزو تولیدات داخلی کشور محسوب می‌شود، قیمت مناسب‌تری نسبت به عایق‌های وارداتی دارد. همچنین طول و عرض ساندویچ پانل یکی دیگر از فاکتورهای مؤثر بر قیمت ساندویچ پانل پشم سنگ است.

جمع‌بندی

ساندویچ پانل پشم سنگ به دلیل ویژگی‌های بسیار زیادی که دارد یکی از جایگزین‌های مناسب مصالح ساختمانی قدیمی به شمار می‌رود که امروزه طرف‌داران زیادی را به خود جذب کرده است. در این مقاله از مرکز پانل شما را با مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ به‌طورکلی آشنا کردیم تا در هنگام خرید، با اطلاعات کافی بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp