021-26423874

09129412344

logo

021-26421776

09129412344

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

امروزه با گسترش زندگی شهری و ساخت و ساز، وجود ایمنی یکی از دغدغه های اصلی انسان ها است. یکی از راهکارهای حفظ امنیت و جلوگیری از تخریب سازه‌های فلزی در حین آتش سوزی، جلوگیری از داغ شدن اسکلت سازه با کمک ساندویچ پانل پشم سنگ است. همچنین مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ بسیار گسترده بوده که در ادامه این مقاله از مرکز پانل به آن ها خواهیم پرداخت.

ساندویچ پانل پشم سنگ چیست؟

ساندویچ پانل پشم سنگ دارای ساختاری سبک و مرکب است. مواد اولیه این ساندویچ پانل کاملاً طبیعی بوده و سازگار با محیط‌زیست است. پانل پشم سنگ از سنگ بازالت و الیاف معدنی تهیه‌شده و بسیار سبک و قابل‌حمل است؛ و به‌راحتی نصب می‌شود. پنل پشم سنگ دارای سیستم عایق یکپارچه‌ای است، که چیدمان عایق دیواره و سقف‌ها را شامل می‌شود.

دو طرف پانل پشم سنگ را لایه فلزی احاطه کرده است که در وسط آن یک لایه عایق از پشم سنگ، قرار دارد که بسیار نرم و سبک است. ساندویچ پانل پشم سنگ عایق بسیار مناسبی در برابر سرما و گرما بوده و آب را جذب نمی‌کند.

همچنین این ساندویچ پانل، در برابر پوسیدگی، خوردگی، تولید قارچ و کپک و انواع میکروب‌ها بسیار مقاوم است. از دیگر مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ، می‌توان به مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی و زلزله اشاره نمود.

این ساندویچ پانل می‌تواند هم به‌عنوان ساندویچ پانل دیواری و هم ساندویچ پانل سقفی در سازه‌های مختلفی استفاده شود. ساندویچ پانل پشم سنگ بسیار سبک و بهینه بوده و می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی در برابر دیوارها و تیغه‌های آجری باشد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل پشم سنگ

پیش‌تر از مشخصات و مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ به‌طورکلی گفته شد، اما در این بخش این ساندویچ پانل پرطرفدار را بیشتر موردبررسی قرار خواهیم داد.

پشم سنگ دارای ساختاری بسیار سبک است که از سنگ بازالت (سنگ‌های آذرین که نتیجه فعالیت آتشفشانی است) تشکیل می‌شود. این عایق حرارتی و صوتی، تحمل دمای ۷۵۰+ درجه و ۳۰- درجه سانتی‌گراد را داشته  و نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد است. این ساندویچ پنل نسبت‌به مصالح ساختمانی مانند آجر، سیمان، بتن، گچ و خاک 50 برابر سبک‌تر است .

ساندویچ پانل پشم سنگ (rock wool sandwich panel) از دو لایه ورق گالوانیزه یا آلوزینک با یک هسته میانی به‌عنوان عایق، که جنس عایق آن از پشم و سنگ است تشکیل‌شده است. دانسیته استاندارد ساندویچ پنل پشم سنگ برای تولید و ساخت ساندویچ پانل 100-110 کیلوگرم بر مترمکعب است. این پانل مانند پلی یورتان از رشد باکتری و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

عایق پشم سنگ ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی داشته و از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کند. ضریب هدایت حرارت پشم سنگ به دمای پشم سنگ و چگالی آن بستگی دارد. همچنین پشم سنگ جذب صوت بالایی دارد و به‌عنوان عایق صوتی نیز از آن استفاده می‌شود، و لازم به ذکر است که ضریب جذب صوت آن، به ضخامت پنل پشم سنگ بستگی دارد.

تولید ساندویچ پانل پشم سنگ

برای تولید این ساندویچ پانل باید پشم سنگ‌های برش خورده را کنار یکدیگر چیده و با چسب مخصوص به ورق رویه و زیری چسبانده شود. انتخاب نوع چسب و امکانات خط تولید برای پاشش یکنواخت این چسب اثر بسیار زیادی در کیفیت ساندویچ پانل پشم سنگ دارد.

در خط تولید ساندویچ پانل پشم سنگ از چسب‌های نسوز و غیر حلال در آب برای ایجاد این اتصالات استفاده می‌شود چراکه اگر چسب مورداستفاده پایداری لازم  را در برابر آتش را نداشته باشد، ویژگی اصلی این پانل‌ها که نسوز بودن است از دست خواهد رفت. و یا اگر از چسب‌های نسوز حلال در آب استفاده شود، اتصال بین پشم سنگ و ورق‌ها باگذشت زمان کمتر شده و ازهم‌گسسته خواهند شد.

سازه‌های فولادی و آهنی در صورت آتش‌سوزی و قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار بالا، داغ شده و درنتیجه فرومی‌ریزند. یکی از راهکارهای جلوگیری از تخریب سازه‌های فلزی  در حین آتش‌سوزی، جلوگیری از داغ شدن اسکلت سازه به کمک عایق پشم سنگ است.

مزایای ساندویچ‌ پانل پشم سنگ

ساندویچ پنل پشم سنگ در برابر نفوذ حشرات مقاومت بسیار بالایی دارد. در میان انواع لایه‌های عایق موجود در بازار مانند پشم‌شیشه، لایه عایق پشم سنگ جزو عایق‌های بی‌ضرری بوده که می‌توان بدون داشتن هیچ‌گونه نگرانی از آن استفاده کرد.

مقاومت عایق پشم سنگ

 ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل ‌های پشم سنگ، پایداری بسیار خوبی در هنگام آتش سوزی دارند و می‌توانند با حفظ خواص ساختاری خود تا 120 دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند. لازم به ذکر است هر چه ضخامت لایه پشم سنگ بیشتر باشد، زمان این پایداری نیز طولانی‌تر خواهد شد.

جذب صدا

یکی دیگر از ویژگی‌های  جالب ساندویچ پانل پشم سنگ خاصیت جذب صدا یا آکوستیک بودن آن است که می‌تواند صدا را تا 35 دسی بل کاهش دهد. چراکه  در هنگام تولید صفحه‌های پشم سنگ، استحکام در جهت افقی بیشتر از جهت عمودی است. در روش تولید پیشرفته بر خلاف روش‌های قدیمی، پشم سنگ در عرض برش خورده و پس از یک چرخش 90 درجه‌ای بین ورق‌های ساندویچ پانل قرار می‌گیرند.

از دیگر مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • طول عمر بالا
 • قابل شستشو
 • تنوع رنگ
 • عایق در برابر رطوبت، گرما و سرما
 • وزن بسیار کم
 • عایق صدا
 • مقاوم در برابر زنگ زدگی
 • ضدحریق بودن
 • قابلیت بازیافت
 • مقاومت بالا در برابر نفوذ حشرات و میکروب‌ها

معایب ساندویچ پانل پشم سنگ

مضرات پشم سنگ برای انسان بسیارکم بوده، بااین‌حال این ماده ممکن است موجب بروز برخی از حساسیت‌های پوستی مانند خارش پوست یا حتی سوزش چشم شود. به همین علت لازم است حین نصب ساندویچ پانل پشم سنگ از ماسک، دستکش و عینک استفاده شود.

از دیگر معایب این ساندویچ پانل‌ها این است که به دلیل ساختار لایه‌ای و بسیار منعطفی که دارند ممکن است در محل نصب فاق و زبانه، استحکام لازم را نداشته باشند.

کاربرد‌های پانل پشم سنگ

 ساندویچ پانل پشم سنگ

همان‌طور که به مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ اشاره نمودیم، این پنل مقاومت بسیار بالایی داشته و ضد گلوله است. به همین علت در صنایع نظامی و دفاعی کاربرد بسیاری دارد.

این پانل برای ساخت انواع سازه و کانکس ضدگلوله استفاده می‌شود و ازنظر امنیتی اهمیت بسزایی دارد. پنل پشم سنگ به‌عنوان پوشش عایق ساختمان، عایق صنعتی، کارگاهی و فنی برای صنایع دریایی، سیستم‌های دیوار و نما، سقف آکوستیک، پانل باغبانی، سازه‌های مهندسی فیبری، کنترل لرزش محیط فرودگاه‌ها و استودیوهای صدابرداری، ایستگاه‌های مترو زیر ریل‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی، پالایشگاه نفت و گاز و صنایع سنگین قابل‌استفاده است.

به طور کلی از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استفاده به عنوان پوشش برای عایق سازی ساختمان‌ها
 • استفاده در صنایع دریایی و عایق سازی بدنه کشتی‌ها
 • عایق سازی دیواره‌های فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار شهری و استودیوهای ضبط صدا
 • استفاده در مجتمع‌های پتروشیمی
 • استفاده در پالایشگاه‌های نفت و گاز
 • استفاده در گلخانه‌های هیدروپونیک
 • استفاده در صنایع غذایی
 • ساخت نیروگاه و پالایشگاه
 • ساختمان سازی
 • صنایع غذایی
 • خانه‌های پیش ساخته
 • ضد صدا کردن سالن‌های سینما

قیمت پانل پشم و سنگ

 ساندویچ پانل پشم سنگ

ازآنجایی‌که پشم سنگ نسبت به دیگر لایه‌های عایق دارای ویژگی‌های متمایزی است، هزینه خرید ساندویچ پانل‌های پشم سنگ نیز در مقایسه با دیگر انواع ساندویچ پانل‌ها بیشتر خواهد بود. پشم سنگ برای رشد و تکثیر قارچ‌ها و میکروب‌ها محیط نامناسبی است به همین دلیل می‌توان از آن برای ساندویچ پانل‌های کلین روم یا محیط‌های بهداشتی و درمانی نیز استفاده کرد.

قیمت عایق پشم سنگ با توجه به کیفیت ساخت آن ممکن است متغیر باشد. اما به‌طورکلی ازآنجایی که پشم سنگ جزو تولیدات داخلی کشور محسوب می‌شود، قیمت مناسب‌تری نسبت به عایق‌های وارداتی دارد. همچنین طول و عرض ساندویچ پانل یکی دیگر از فاکتو‌های مؤثر بر قیمت ساندویچ پانل پشم سنگ است.

جمع‌بندی

ساندویچ پانل پشم سنگ به‌دلیل ویژگی‌های بسیارزیادی که دارد یکی از جایگزین‌های مناسب مصالح ساختمانی قدیمی به شمار می رود که امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در این مقاله از مرکز پانل شما را با مزایای ساندویچ پانل پشم سنگ به طور کلی آشنا کردیم تا در هنگام خرید، با اطلاعات کافی بهترین انتخاب را داشته باشید.

مطالب جدید ساندویچ پانل

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی قرچک

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی خاوران

دسته‌بندی نشده

شهرک صنعتی چرمشهر

سوله

سوله دست دوم

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی خوارزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Chat on WhatsApp