ساندویچ پانل پشم سنگ

calendarتاریخ انتشار: ژانویه 3, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
ساندویچ پانل پشم سنگ
نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پشم سنگ (rock wool sandwich panel) از دولایه ورق (گالوانیزه یا آلوزینک) با یک هسته میانی به‌عنوان عایق از جنس پشم سنگ ساخته شده است.

اگر در رابطه با پانل ساندویچی اطلاعات کافی ندارید به مقاله ساندویچ پانل چیست مراجعه کنید.

نمونه پانل از نوع پشم سنگ
نمونه پانل دیواری پشم سنگ نمای نزدیک

ساختار


پشم سنگ(Rockwool) از سنگ بازالت و الیاف معدنی تشکیل شده است1؛ اگر از پشم‌سنگ به عنوان عایق میانی پنل استفاده کنیم محصول نهایی بسیار سبک و به راحتی قابل حمل خواهد بود. پنل ساندویچی با پشم سنگ دارای سیستم عایق یکپارچه است که برای دیوار و سقف از آن استفاده می‌شود.

وظیفه محافظت از هسته میانی پانل‌ساندویچ پشم سنگ برعهده دولایه ورق فلزی با ضخامت 0.4میلی‌متر یا 0.5 میلی متر است؛ ورق فلزی می‌تواند از جنس گالوانیزه، آلوزینک و آلومینیوم باشد.

تعریف پشم معدنی

پشم معدنی نام عمومی الیافی است که از ذوب سنگ های معدنی و سایر اکسیدهای معدنی در دمای بالا به دست می آیند.

نمونه پانل پشم سنگ
نمونه پانل پشم سنگ نوع دیواری به همراه پلی اورتان

مزایا

پشم معدنی شامل عایق پشم سنگ با ساختار الیافی و سلول باز خود، در برابر عوامل طبیعی مقاومت بسیار بالایی دارد به همین دلیل انتخاب مناسبی برای ساخت ساختمان، سوله و انواع سازه پیش ساخته است.

ساندویچ‌پانل پشم‌سنگ بسیار سبک و بهینه بوده و می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی در برابر دیوارها و تیغه‌های آجری باشد.

سازه‌های فولادی و آهنی در صورت آتش‌سوزی و قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار بالا، داغ شده و درنتیجه فرومی‌ریزند. یکی از راهکارهای جلوگیری از تخریب سازه‌های فلزی در حین آتش‌سوزی، جلوگیری از داغ شدن اسکلت سازه به کمک عایق پشم سنگ است.

برخی از ویژگی های پنل ساندویچی پشم سنگ عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر آتش تا 120دقیقه
 • عایق در برابر صدا تا 35 دسی بل(آکوستیک)
 • مقاوم در برابر رطوبت و تبادل دمای محیط
 • وزن سبک + حمل و نقل آسان
 • کاربرد گسترده در صنایع مختلف
 • صرفه اقتصادی بالا
 • طول عمر 20 تا 30 سال
 • تنوع در ضخامت
 • ضد زلزله
 • مقاوم در برابر پوسیدگی، خوردگی، انواع قارچ و میکروب های طبیعی

معایب

مضرات پشم سنگ برای انسان بسیار کم بوده، با این حال این ماده ممکن است موجب بروز برخی از حساسیت‌های پوستی مانند خارش پوست یا حتی سوزش چشم شود. به همین علت لازم است حین نصب ساندویچ پانل از ماسک، دستکش و عینک استفاده شود.

از دیگر معایب پشم سنگ به دلیل ساختار لایه‌ای و بسیار منعطفی که دارد ممکن است در محل نصب فاق و زبانه، استحکام لازم را نداشته باشد.

کاربرد

در کاربری های خاص صنعتی ویژگی مقاومت در برابر آتش و تحمل دمای بالا بسیار حائز اهمیت است، برای ساخت سازه هایی که نیاز به مقاومت بالا دربرابر حرارت و آتش دارند پنل ساندویچی با این عایق بهترین انتخاب است.

پشم سنگ داری دو کاربرد کلی در تولید انواع ساندویچ پانل است که شامل : 1-ساندویچ پانل دیواری 2-ساندویچ پانل سقفی است.

برخی از کاربردها شامل موارد زیر است:

 • ساخت انواع سوله
 • کانکس آتش نشانی
 • ساخت اتاق های ضد حریق
 • انواع اتاق کنفرانس
 • ویلا با ساندویچ پانل
 • ساختمان پیش ساخته
 • کانکس ویلایی
 • استفاده در صنایع دریایی و عایق‌سازی بدنه کشتی‌ها
 • عایق‌سازی دیواره‌های فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار شهری و استودیوهای ضبط صدا
 • پالایشگاه‌های نفت و گاز
 • گلخانه‌های هیدروپونیک
 • اتاق تمیز
 • استفاده در صنایع غذایی
 • عایق بندی صدا در سالن‌های سینما

مشخصات فنی

پشم سنگ دارای ساختاری بسیار سبک است که از سنگ بازالت (سنگ‌های آذرین که نتیجه فعالیت آتشفشانی است) تشکیل می‌شود. این عایق حرارتی و صوتی، تحمل دمای ۷۵۰+ درجه و ۳۰- درجه سانتی‌گراد را داشته  و نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد است. این ساندویچ پنل نسبت به مصالح ساختمانی مانند آجر، سیمان، بتن، گچ و خاک 50 برابر سبک تر است .

دانسیته استاندارد ساندویچ پنل پشم‌سنگ برای تولید و ساخت ساندویچ پانل 100-110 کیلوگرم بر مترمکعب است. پنل ساخته شده با پشم سنگ مانند ساندویچ پانل پلی اورتان از رشد باکتری و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

عایق پشم سنگ ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی داشته و از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کند. ضریب هدایت حرارت پشم سنگ به دمای پشم سنگ و چگالی آن بستگی دارد. همچنین پشم سنگ جذب صوت بالایی دارد و به‌عنوان عایق صوتی نیز از آن استفاده می‌شود، و لازم به ذکر است که ضریب جذب صوت آن، به ضخامت پنل پشم سنگ بستگی دارد.

تولید ساندویچ پانل پشم سنگ


پانل پشم سنگ پس از تولید
پانل پشم سنگ پس از تولید در حال خشک شدن

برای تولید ساندویچ پانل باید پشم سنگ‌های برش خورده را کنار یکدیگر چیده و با چسب مخصوص به ورق رویه و زیری چسبانده شود. انتخاب نوع چسب و امکانات خط تولید برای پاشش یکنواخت این چسب اثر بسیار زیادی در کیفیت ساندویچ پانل پشم سنگ دارد.

در خط تولید از چسب‌های نسوز و غیر حلال در آب برای چسباندن عایق به ورق استفاده می‌شود؛ اگر چسب مورد استفاده پایداری لازم  را در برابر آتش را نداشته باشد، ویژگی اصلی نسوز بودن از بین می‌رود و یا اگر از چسب‌های نسوز حلال در آب استفاده شود، اتصال بین پشم سنگ و ورق‌ها با گذشت زمان کمتر شده و ازهم گسسته خواهند شد.

در روش تولید ساندویچ پانل پیشرفته بر خلاف روش‌های قدیمی، عایق پشم سنگ در عرض برش خورده و پس از یک چرخش 90 درجه‌ای بین ورق‌های فلزی قرار می‌گیرند.

2 روش برای تولید انواع ساندویچ پانل به ویژه پنل های پشم سنگ وجود دارد که با توجه به تکنولوژی و شرکت تولید کننده ممکن است این دو روش استفاده شود که شامل: 1-تولید به روش کانتینیوز(پیوسته) 2-تولید به روش دیس کانتینیوز(ناپیوسته)

نصب ساندویچ پانل پشم سنگ


برای نصب و راه اندازه انواع سوله یا سازه که قرار است به وسیله پانل پشم سنگ ساخته شود نیاز به نیروی متخصص و خبره در زمینه نصب می‌باشد.

طول عمر سازه پانلی با عایق پشم‌سنگ وابسته به کیفیت نصب است هرچه کیفیت نصب ساندویچ پانل بیشتر باشد در نهایت طول عمر سازه ما بیشتر خواهد بود.

قیمت پانل پشم و سنگ


از آنجایی که پشم سنگ نسبت به دیگر انواع فوم ساندویچ پانل دارای ویژگی‌های متمایزی است، قیمت ساندویچ پانل‌ پشم سنگ نیز در مقایسه با دیگر ساندویچ پانل‌ها بیشتر خواهد بود.

قیمت عایق پشم سنگ با توجه به کیفیت ساخت آن ممکن است متغیر باشد. اما به‌طورکلی از آنجایی که پشم سنگ جزو تولیدات داخلی کشور محسوب می‌شود، قیمت مناسب تری نسبت به عایق های وارداتی دارد.

اگر به طور کلی بخواهیم عواملی که بر روی قیمت نهایی ساندویچ‌پنل با عایق پشم سنگ تاثیر دارد را بررسی کنیم باید به موارد زیر اشاره کرد.

در بخش انواع ورق ساندویچ پانل عواملی که بر روی قیمت پنل پشم سنگ تاثیر دارد شامل: ضخامت، نوع ورق، رنگ و شرکت تولید کننده ورق است.

دربخش فوم یا هسته میانی پنل پشم‌سنگ عواملی که بر روی قیمت نهایی تاثیر دارد شامل: جنس عایق، ضخامت عایق، میزان فشردگی یا دانسیته و شرکت تولید کننده است.

برای استعلام قیمت باید قبل از هرگونه اقدامی نوع و نیاز سازه مورد نظر را در رابطه با ساندویچ پنل پشمسنگ در نظر بگیرد و سپس اقدام به خرید نمایید.

گالری تصاویر


سوالات متداول


چرا از پانل ساندویچی پشم سنگ استفاده می‌کنیم؟

مقاومت بالا در شرایط خاص و به کار گیری ساندویچ پانل پشم سنگ در سازه های مخصوص از دلایل اصلی استفاده از این نوع پنل می‌باشد.

کدام نوع از پانل پشم سنگ برای خرید مناسب است؟

با توجه به کاربری سازه و شرایط اقلیمی بهترین نوع پنل از جنس پشم سنگ باید طبق استاندارد و با مشاوره از متخصصین مرکز پانل تهیه شود.

صفحات مرتبط


لیست برخی از صفحات مرتبط با ساندویچ پانل پشم سنگ برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر قرار داده شده است.

منابع


 1. پشم سنگ | fa.wikipedia.org ↩︎

کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

میانگین رای بازدید کنندگان این صفحه :5 نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat