کاربرد ساندویچ پانل

calendarتاریخ انتشار: جولای 11, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
نصب ساندویچ پانل

در روزگاری که ما در آن زندگی می‌کنیم سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی به ما اجازه استفاده از نسخه‌های قدیمی و منسوخ شده را نمی‌دهد در حقیقت این جریان خواسته یا ناخواسته همه را با خود همراه می‌کند. ساندویچ پانل هم از دسته مصالحی است که با روی کار آمدن، جایگزین مصالح ساختمانی سنتی در بسیاری از زمینه‌ها شده است.

یکی از عمده استفاده‌های ساندویچ پانل در صنعت ساخت سوله و سازه‌های پیش ساخته است در این مقاله از وب سایت مرکز پانل به معرفی کاربردهای ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی می‌پردازیم.

ساندویچ پانل با ویژگی‌های مختلفی تولید می‌شود که هر ویژگی برای یک نوع کاربری مناسب است بنابراین می‌بایست ساندویچ پانل مورد نظر خود را با توجه به نوع کاربری سازه و شرایط آب‌وهوایی منطقه انخاب کنید. از ساندویچ پانل به دلیل ساختار ساده، سبک و یکپارچه‌ای که دارد در بسیاری از انواع کاربری‌ها استفاده می‌شود. برای مثال متریال اصلی بیش از 70 درصد سوله‌ها از ساندویچ پانل است. علاوه بر این از ساندویچ پانل در ساخت انواع کانکس، اتاق حمل بار، ساختمان‌های پیش ساخته استفاده می‌شود.

ساخت کلین روم، سردخانه، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌های صحرایی، سازه‌های chp و…از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل به شمار می‌رود. در ادامه به بررسی کاربرد ساندویچ پانل در حوزه‌های مختلف می‌پردازیم.

کاربرد ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل در پزشکی

ساندویچ پانل با توجه به ساختار خاص خود به کمک بسیاری از صنایع شتافته است. در بخش پزشکی و درمانی نیز قطعا ردپایی از ساندویچ پانل وجود دارد. از ساندویچ پانل در ساخت بسیاری از بیمارستان‌های صحرایی و کانکس آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

کلین روم یا اتاق تمیز هم یکی دیگر از موارد مصرف ساندویچ پانل محسوب می‌شود. کلین روم محیطی کاملاً ایزوله و عاری از هرگونه میکروب بوده که در آن فعالیت‌های بسیار مهم و حساسی انجام می‌پذیرد. کلین روم در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، هسته‌ای، ساخت قطعات الکترونیک و…جز بخش‌های مهم و کلیدی محسوب می‌شود.

صنعت پزشکی نیز یکی از قسمت‌هایی است که به فضایی مانند کلین روم برای ساخت اتاق نوزادان، اتاق جراحی، اتاق تجهیزات پزشکی و…نیاز دارد. در این مکان‌ها از ساندویچ پانل به دلیل عایق بودن، پایداری و حفظ دما و رطوبت داخلی استفاده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل در پزشکی

کاربرد ساندویچ پانل در ساخت سوله

سوله‌ یکی از سازه‌های بسیار مهم در بخش ساختمان‌های صنعتی محسوب می‌شود. قطعا در هنگام عبور از کنار جاده‌های بین شهری این سازه‌ها را دیده‌اید. کاربری سوله بسیار متنوع و گسترده است. برای مثال سوله صنعتی، سوله انبار، سوله مرغداری، سوله نمایشگاه، حتی سوله آشیانه هواپیما از جمله کاربری‌های سوله محسوب می‌شوند.

استفاده از ساندویچ پانل در ساخت این سازه‌ها به طرز چشمگیری در زمان ساخت‌وساز پروژه صرفه‌جویی می‌کند. برای مثال زمان اجرای یک سوله هزارمتری با استفاده از مصالح ساختمانی سنتی در حدود 6 ماه زمان‌بر است، اما با استفاده از ساندویچ پانل می‌توانید در عرض 2 الی 2.5 ماه سوله خود را احداث و از آن بهره برداری کنید.

کاربرد ساندویچ پانل در سوله سازی

کانکس ساندویچ پانل

یکی دیگر از موارد اصلی استفاده از ساندویچ پانل ساخت و اجرای کانکس است. کانکس یک ساختمان پیش ساخته با ابعاد گوناگونی است که یا به صورت آماده کل سازه در کارخانه مونتاژ می‌شود و یا به صورت ساخت در محل پنل‌های مورد نیاز به محل اجرای پروژه منتقل شده و در آن‌جا کانکس را نصب و اجرا می‌کنند.

کانکس‌ها نیز کاربری‌های بسیار متنوعی دارند برای مثال: کانکس ویلایی، کانکس مدیریتی، کانکس کارگاهی، کانکس نگهبانی، کانکس آتش نشانی و… از جمله کاربری‌های کانکس محسوب می‌شود. اما از ساندویچ پانل به دلیل داشتن مزایای کاربردی در ساخت این سازه‌ها استفاده می‌شود. برای مثال بسیاری از پروژه‌ها زمان کمی برای ساخت یک سازه دارند استفاده از کانکس پیش ساخته راه حل این مشکل است؛ علاوه بر این ساندویچ پانل با بسیاری از اقلیم‌ها و شرایط آب و هوایی بسیار گرم یا بسیار سرد سازگار است و مانع از تبادلات انرژی حرارتی، برودتی و صوت می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل در کانکس

اتاق حمل بار ساندویچ پانل

اتاق حمل بار، همان اتاقک‌هایی هستند که بر روی شاسی کامیون، کامیونت و یا وانت نصب می‌شوند و برای حمل و جا به جایی مواد غذایی در سطح شهری و برون شهری از آن استفاده می‌شود. در واقع اتاق حمل بار نقش بسیار مهمی در رساندن اقلام خوراکی به دست ما دارد.

عایق بودن ساندویچ پانل یکی از شاخصه‌های بسیار مهمی است که در اتاق حمل بار مورد نیاز است. استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان و یا اکس پی اس به پایداری و ثبات دما در داخل فضای اتاق کمک بسیاری می‌کند. علاوه بر این پانل‌ها مانع از خروج برودت هوا در تابستان‌های گرم می‌شود. در ساخت اتاق حمل بار یخچالی نیز از کندانسور و یونیت خنک کننده برای خنک نگه داشتن فضای داخلی اتاق استفاده می‌شود.

عایق سقف خانه ساندویچ پانل

در گذشته برای عایق بندی سقف خانه های شیروانی از سفال و خانه های چند طبقه و یک طبقه که سقف صافی داشتند از ایزوگام استفاده می‌کردند تا در فصول بارندگی سقف را از آب و عوامل طبیعی محافظت کند.

اما امروزه بسیاری از سازه‌ها را با استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته می‌سازند که با وجود ساندویچ پنل سقفی در این سازه‌ها نیازی به قیرگونی و ایزوگام کردن سقف نیست، چرا که ساختار ساندویچ پانل به ‌گونه‌ایست که مانع از ورود هر گونه رطوبت به داخل سازه می‌شود.

تفات اصلی در طول عمر ایزوگام و پانل ساندویچ سقفی است، شما هر چند سال یک بار نیاز به ترمیم ایزوگام خانه خود دارید اما پانل اینطور نیست و شما نیاز به ترمیم آن ندارید و می‌‎توانید تا سالیان سال برای سقف یک خانه ویلایی از آن استفاده کنید.

جمع بندی

موارد ذکر شده تا بخشی از کاربرد ساندویچ پانل در دنیای ساخت‌وساز بود. پیش از خرید ساندویچ پانل توصیه می‌کنیم حتما با دفاتر فنی فروش ساندویچ پانل مشورت کنید و یک ساندویچ پانل متناسب با نوع کاربری خود انتخاب کنید. کارشناسان مرکز پانل آماده ارائه خدمات و پاسخگویی با سوالات شما عزیزان هستند. جهت استعلام قیمت ساندویچ‌ پانل می‌توانید با مشاورین ما در تماس باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند. ضمن اینکه برای نصب و اجرای سازه خود می‌توانید با تیم نصب مرکز پانل ارتباط برقرار نمایید.

آیا ساندویچ پانل در ساختمان سازی هم کاربرد دارد؟

بله یکی از عمده استفاده های پانل در صنعت ساختمان است مانند ساخت ویلا و ایزوله سازی سقف ساختمان و خانه.

آیا از ساندویچ پانل در سوله استفاده می‌شود؟

بله یکی از اصلی ترین کاربرد های ساندویچ‌پنل در ساخت سوله است که سبب شده است سرعت و هزینه در ساخت انواع سوله نسبت به گذشته کاهش پیدا کند.


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

میانگین رای بازدید کنندگان این صفحه :5 نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat