نقشه سوله

calendarتاریخ انتشار: اکتبر 4, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
نصب ساندویچ پانل

سوله یکی از نمونه های سازه فلزی است که در مکان هایی که به دهانه طویل احتیاج داشته باشیم دهانه های طویل مانند کارخانه جات، ورزشگاه های ورزشی و سالن فوتبال مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا سقف این سازه های فلزی به شکل  سقف شیب دار می باشد و همچنین هدف اصلی از ساخت سوله، ایجاد محیطی بدون ستون میانی است.

سقف های شیب دار این نوع سازه ها به طور استاندارد باستفاده از ساندویچ پانل سقفی تولید و طراحی می شوند و سپس ورق های مورد استفاده از جمله ورق آبرو یا گاتر، ورق های شادولاین، ورق فلاشینگ، ورق های روغنی بر روی ساندویچ پانل سقفی جایگذاری می شوند.

سرعت اجرای بالا، به صرفه و اقتصادی بودن از عواملی است که باعث محبوبیت این نوع سازهای فلزی شده؛ سوله ها در فعالیت های صنعتی و کشاورزی از جمله کارخانه ها، انبارها، سالن های ورزشی، پارکینگ ها، فروشگاه ها، دامداری، مرغداری و …  کاربرد زیادی دارند.

نقشه سوله چیست؟

قبل از کسب اطلاعات راجب نقشه سوله نیاز است ابتدا مقاله سوله چیست را مطالعه کنید. بعد از طراحی سوله مهندسان طراح شروع به نقشه کشی سوله صنعتی یا سبک می کنند؛ مهندس معمار سوله بر اساس خواسته کارفرما وبا توجه به  استاندارد موجود سوله ها به طراحی نما، شکل ظاهری، ارتفاع مناسب و مفید، ابعاد فضا ها و سالن ها می پرازند.

بعد از طراحی، مهندس محاسب سازه با تبحر کافی و تجربه به محاسبات سوله و ابعاد بیرونی سازه شروع به کار می کند؛ مهندس محاسب سازه با توجه به تبحر و تجربه خویش میتواند در وزن هر متر مربع سوله و هزینه اسکلت سازه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

پس از تکمیل محاسبات سوله نوبت یه مهندس نقشه کش می رسد که نقشه کشی سوله را برای اسکلت سازه تکمیل می کند؛ در قدم آخر تهیه و تکمیل چک لیست های سازه بعد از نقشه کشی انجام میشود.

برای نقشه کشی تعدادی ازمهندسان مجرب و با تبحر بعد از ساخت سوله برای اندازه ها و ابعاد ساندویچ پانل و ورق های مورد استفاده از جمله ورق آبرو یا گاتر، ورق گالوانیزه و… تجارب و نظر های خود را با هم به اشتراک می گذارند تا بهترین سازه در اختیار قرار بگیرد.

نکات مهم در نقشه سوله

از جمله نکاتی که در نقشه سوله مهم است وبرای اینکه نقشه معماری سوله مورد تایید قرار بگیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه گذاری ها
 • رعایت فاصله ها
 • رعایت حداکثر ابعاد
 • نقشه های برش
 • تعیین درصد شیب سوله
 • نقشه پلان سوله
 • جانمایی سوله در سایت پلان
 • رعایت ضوابط معماری و شهرسازی شهرک صنعتی یا شهرداری مربوطه
 • مهر و امضا
 • نقشه اسکلت
 • نقشه اتصالات سازه
 • جزییات پیچ و جوش و اجزا اتصال

اجزای معماری و غیر سازه ای سوله

در این قسمت  اجزایی که در ادامه به معرفی آن می پردازیم در صورت عدم اجرای درست ممکن است عملکر کل سازه و یا سوله شما رازیر سوال ببرد:

جمع بندی

نقشه کشی سوله در بعضی مواقع با استفاده از نرم افزار اتو کد نقشه کشی می شود.

نقشه کشی می شود در این مطلب سعی کردم اطلاعات لازم و کافی را در مور نقشه کشی سوله در اختیار شما عزیزان قرار دهیم برای اطلاع بیشتر درباره قیمت ساندویچ پانل و همچنین توضیحات بیشتر درباره پانل ها به صفحه اصلی سایت ما مراجعه و یا با کارشناسان فروش مستقر در واحد ما تماس حاصل فرماید.


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat