کلاس بندی اتاق تمیز | بررسی انواع کلاس کلین روم

کلاس بندی اتاق تمیز
نصب ساندویچ پانل

در این مقاله از وب سایت مرکز ساندویچ پانل ایران به بررسی انواع کلاس طبقه بندی سطح کیفی اتاق های ایزوله می‌پردازیم که توسط ساندویچ پانل دیواری امروزه ساخته می‌شوند پس با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین اتاق ایزوله بسته به کاربری مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید.

کلاس بندی اتاق ایزوله چگونه است؟

با به کارگیری استاندارد جهانی مورد نیاز برای یک اتاق بدون میکروب و باکتری در صنف های مختلف انواع کلاس بندی کلین روم با ساندویچ پانل را داریم.

البته باید این موضوع هم در نظر داشت که تمامی استاندارد هایی که در ادامه به آن میپردازیم ممکن است در تمام کشورهای جهان مورد تایید نباشد اما در ایران مورد تایید است.

استاندارد اتاق تمیز

به صورت کلی این استاندارد به 3 صورت است:

  1. استاندارد آمریکا
  2. استاندارد ایزو (بین‌المللی)
  3. استاندارد بی اس(BS)

برای دسته بندی استاندارد اتاق تمیز به موارد مختلف توجه می‌کنند یکی از این موارد میزان آلایندگی و گردغبار موجود در محیط است که به آن ایزو 14644 گویند.(ایزو 14644 یک استاندارد جهانی است) این استاندارد در سال1999میلادی در اروپا و سال 2001میلادی در آمریکا به تصویب رسیده است.

با توجه به نوع کاربری هرچه فرآیندی که در مکان کلین روم انجام می‌شود، باید حتما استاندارد های بهتری داشته باشد در ادامه برای استاندارد کلین روم بر اساس جی‌ام‌پی و 209دی تصویری را برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

چگونگی دسته بندی میزان آلایندگی اتاق های تمیز در جهان

بر اساس هرم ساخته شده در تصویر بالا طبق استاندارد 209دی ذراتی که در محیط قطری برابر0.5 میکرون دارند در هر فوت مکعب یک اتاق تمیز است.

انواع کلاس بندی کلین روم

انواع کلاس بندی کلین روم

طبق موارد یاد شده کلین روم یا همان اتاق تمیز دارای انواع کلاس مختلف است که باید به آن توجه شود قبل از نصب و راه اندازی اتاقک مورد نظر این موارد رعایت شود.

اتاق تمیز نوع اول(کلاس 1)

در نوع کلاس یک کلین روم تعداد ذرات داخل محیط با قطر نیم میکرون حداقل باید یک باشد در هر فوت مترمکعب از اتاق تمیز پس باید به این موضوع توجه داشت که اگر کار شما نیاز به محیط ایزوله تا این حد نیست پس هزینه بالایی برای ساخت کلاس یک اتاق تمیز نکنید.

اتاق تمیز نوع دوم (کلاس 10)

در نوع کلاس دوم کلین روم تعداد ذرات داخل محیط با قطر نیم میکرون حداقل باید 10 باشد در هر فوت مترمکعب از اتاق تمیز، این کلاس در صنایع مختلف مورد استفاده است، مانند ساخت قطعه ها و چیپ های خاص، ساخت پردازنده و هرآنچه که ابعاد کم تر از دو میکرون دارند.

اتاق تمیز نوع سوم (کلاس 100)

در نوع کلاس سوم کلین روم تعداد ذرات داخل محیط با قطر نیم میکرون حداقل باید 100 باشد در هر فوت مترمکعب از اتاق تمیز، از این نوع اتاق تمیز برای ساخت دارو های تزریقی، اتاق های جراحی و یا ساخت انواع مدار الکتریکی استفاده می‌شود.

اتاق تمیز نوع چهارم (کلاس 1000)

در نوع کلاس چهارم کلین روم تعداد ذرات داخل محیط با قطر نیم میکرون حداقل باید 1000 باشد در هر فوت مترمکعب از اتاق تمیز، در این اتاق برای ساخت انواع یاتاقان کوچک ساخت انواع وسایل تحقیقاتی که نیاز است از دقت بالایی در عمل برخوردار باشند استفاده می‌شود.

اتاق تمیز نوع پنجم (کلاس 10000)

در نوع کلاس پنجم کلین روم تعداد ذرات داخل محیط با قطر نیم میکرون حداقل باید 10000 باشد در هر فوت مترمکعب از اتاق تمیز، از این نوع اتاق تمیز برای ساخت و تست روغن وسایل هیدرولیکی شیرهای خودکار و وسایل هایی که نیاز به دقت بالایی دارند استفاده می‌شود.

اتاق تمیز نوع ششم (کلاس 100000)

در نوع کلاس ششم کلین روم تعداد ذرات داخل محیط با قطر نیم میکرون حداقل باید 100000 باشد در هر فوت مترمکعب از اتاق تمیز، دراین اتاق برای ساخت قطعات پنوماتیک، قطعات نوری استفاده می‌شود.

استاندارد جی‌ام‌پی کلین روم یا اتاق تمیز(GMP)

اما طبقه بندی اتاق های تمیز تنها به موارد گفته شده منتهی نخواهد شد در اینجا به بررسی اتاق تمیز از نظر استاندارد جی‌ام‌پی می‌پردازیم.

کلاس بندی کلین روم

در طبقه بندی استانداردgmp از حروف انگلیسی استفاده می‌شود کلاس A/B/C/D از طبقه بندی های استاندارد در این نوع است که در ادامه به معرفی هر کدام از این استاندارد های جی ام پی می‌پردازیم.

بازه 100 تا 100000 مختص به دسته D در این استاندارد می‌باشد این میزان گفته شده برای تعداد ذرات موجود در هر فوت مکعب هوا است که مورد تایید کشور آمریکا می‌باشد.

برای رسیدن به درجه های بالاتر باید موارد مختلفی را در این استاندارد مورد بررسی و تایید قرار داد از جمله میزان عایق بودن اتاق میزان رفت آمد پرسنل و افراد موجود در اتاق و… که حتماً قبل از آن باید زمینه فعالیتی بررسی و تایید شود.

درجهنمونه هواپلیت گذاری قطر پلیت 90 میلی‌مترپلیت تماسی قطر پلیت 55 میلی‌متراثر پنج انگشت دستکش
A1>1>1>1>
B10555
C10025250
D200100500
محدوده توصیه شده برای حدود قابل پذیرش آلودگی میکروبی (الف)

چطور یک اتاق تمیز کلاس بندی می‌شود

همانطور که گفتیم در این روش استاندارد دارای 4 مدل هستیم که به واسطه حروف انگلیسی دسته بندی می‌شوند پس هرکدام از این موارد دارای کلاس بندی خاص خود می‌باشد، که در ادامه همین بخش به معرفی هرکدام و چگونگی کلاس بندی جی ام پی میپردازیم.

کلاس بندی اتاق با استاندارد GMP نوع A

در نوع آ(A) فعالیت های بسیاری پر ریسک و خطرناک انجام می‌شود مانند صنایع اتمی و داروسازی با درصد خطا بالا که اگر در این مکان های یاد شده آلودگی صورت گیرد. اما اگر این اتاق ها با گرید(آ) دچار آلودگی شوند باید تحت شرایط خاص با متخصصین اتاق تمیز محیط را به خوبی استریلیزاسیون کرد.

کلاس بندی اتاق تمیز با استاندارد GMP نوع B

همانطور که انتظار می‌رود در نوع(بی) این نوع استاندارد حساسیت کم تری نسبت به نوع(آ) دارد پس برای مصارف حساس و خطرناک دیگر قابل استفاده نمی‌باشد و باید در مصارف مختلف دیگر که از حساسیت کم تر برخوردار است از استاندارد(GMP B) استفاده شود.

نکته اصلی در این بخش است که در گرید B مواد و متریال هایی که نیاز به ورود به گریدA را دارند آماده سازی می‌شوند و سپس استریلیزه و وارد بخش اتاق A خواهند شد از این رو در کنار داشتن GMP A نیاز به یک GM B هم داریم.

کلاس بندی اتاق تمیز با استاندارد GMP نوع CوD

این دو کلاس بسیار کم ریسک و خطرناک به شمار می‌روند اما بودن آن ها در صنایع و یا حتی در یک محیطی که دارای گرید A هست الزامی می‌باشد. اما این بدان معنا نیست که بهینه سازی این محیط هم کار راحتی باشد و باید اصول و روش های خاص خود را در آن استفاده کرد.

چطور یک کلین روم ایزوله باید ساخت

قبل از هرچیز باید زمینه فعالیت و صنف شما مورد بررسی قرار گرفته شود و از سوی وزارت بهداشت ایران مورد تایید قرار بگیرد پس از اعلام آن باید به دنبال یک تیم متخصص برای خرید متریال مورد نیاز اتاق تمیز پیدا کنید که از مهم ترین متریال های مورد استفاده در ساخت کلین روم ساندویچ پانل است.

همچنین می‌توانید در هر مرحله از فرآیند اجرا خود با کارشناسان مرکز ساندویچ پانل ایران در تماس باشید تا متخصصین بخش کلین روم که در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی دارند شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp