تولید ساندویچ پانل به روش های پیوسته (کانتینیوز) و غیر‌پیوسته (ِدیسکانتینیوز)

calendarتاریخ انتشار: آگوست 17, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
تولید ساندویچ پانل
نصب ساندویچ پانل
تولید ساندویچ پانل

به طور کلی روش تولید و طراحی ساندویچ پانل به دو دسته زیر تقسیم می­‌شود که در ادامه به توضیحات آن خواهیم پرداخت:

 1. روش کانتینیوز یا پیوسته  (Continuous)
 2. روش دیسکانتینیوز یا غیر پیوسته (Discontinuous)

روش تولید ساندویچ پنل به صورت کانتینیوز یا پیوسته

در روش پیوسته مواد لازم و اولیه برای تولید ساندویچ پانل به دستگاه های تولید آن وارد می‌­شوند ودر اندازه و اشکال مورد نظر شما تهیه و آماده می­شود؛ در اصل  تمام مراحل ساخت ساندویچ پانل، به صورت خودکار و بدون دخالت دست انجام می‌شود.

به عبارتی دیگر مواد اولیه که همان رول ورق، مواد اولیه ی فوم مورد نظر و چسب هستند از یک طرف وارد دستگاه می‌­شوند و از سمت دیگر، ساندویچ پنل کامل شده به قطعه های دلخواه بریده و برای بسته بندی آماده می­ شود.

مراحل تولید ساندویچ پانل در خط تولید کانتینیوز

از جمله مراحلی که در روش تولید پیوسته (Continuous) برای تولید ساندویچ پانل که به صورت کاملاً اتوماتیک استفاده می‌شود، به ترتیب زیر می­باشد:

 • رول ورق
 • تزریق
 • پرس
 • برش
 • خنک‌کنندگی
 • شیرینگ (sharing) یا اشتراک  
 • بسته‌بندی

در این روش دستگاه ها به دو دسته تقسیم می­‌شوند:

 1. دستگاه کانتینیوس پلی یورتان
 2. دستگاه کانتینیوس پلی استایرن
تولید ساندویچ پانل

دستگاه کانتینیوس پلی یورتان

اولین دستگاهی که برای تولید ساندویچ پانل به کشور وارد شد دستگاه کانتینیوز پلی یورتان یا پلی اورتان بود.

در روش ممتد پلی اورتان‌ها هستند که تولید می‌شوند، این روش به صورت اصولی و به مراتب بسیار بهتر نسبت به روش غیر ممتد می‌باشد. روش تولید ممتد به این شکل است که ورق ساندویچ پنل به صورت ممتد و کانتینیوز باز می‌شود و فرم داده شده سپس فوم پاششی پلی اورتان بر روی یک سمت ورق پاشیده می‌شود و ورق بعدی روی آن قرار می‌گیرد سپس هر سه لایه با یکدیگر در داخل دستگاهی به اسم اتوکلاو می‌روند و فوم مایعی که به صورت پاششی در بین دو لایه قرار داشت، منبسط و حجیم می‌شود و در نهایت به شکل نهایی که مورد نیاز است از دستگاه خارج می‌شوند؛ در نهایت پس از کمی خنک شدن پانل پلی اورتان قابل استفاده است.

در ابتدای این دستگاه ها تعدادی رولگیر بر اساس ساده یا پیشرفته بودن این دستگاه ها وجود دارد؛ دستگاه های ساده از 2 یا 4 رولگیر و در دستگاه های پیشرفته از4 رولگیر به بالا تشکیل شده؛ تعداد رولگیرها رابطه مسقیم با سرعت انجام کار دارند .

دستگاه رولگیر برای باز کردن رول ورق گالوانیزه استفاده می‌­شود و پس از باز کردن، رول ها وارد دستگاه فرم دهی رول و در طی عملیات های مختلف به فرم مورد نظر تبدیل می‌شود. یک ردیف رولگیر برای لایه بالایی یا روی ساندویچ پنل و یک ردیف برای لایه پایینی و یا زیری به کار برده می­‌شوند.

ورق های لایه بالایی یا روی ساندویچ پانل را پس از چند مرحله به فرم مورد نظر تبدیل می­کنیم و ورق های لایه پایینی یا زیرین  پانل به دلیل داشتن طرح های مختلف و متفاوت از لایه بالایی وارد غلطک می­شود و در آخر هر کدام از پنل ها به شکل مورد نظر فرم می­‌گیرند.

این ورق ها پس از خارج شدن از دستگاه براساس خواسته و سفارش مشتری به همدیگر نزدیک می­شوند و در فاصله مورد نظر قرار می­ گیرند و در بین آن ها فوم پلی اورتان یا پلی یورتان که ترکیبی از دو مواد پلی ال و ایزوسیانات هست، با دوز های معین تزریق می‌­شوند.

در این قسمت فوم پلی اورتان تولید شده گرمای خیلی بالا و زیادی تولید می­کند که بدون معطلی و بلافاصله باید در گرما قرار بگیرند و پرس شوند تا بیش از اندازه باد نکنند.

سپس بعد از مرحله قبل، فوم پلی اورتان وارد دیگ پخت و در گرمای بسیار بالایی در همان شکل و حالت ثابت می­‌شود؛ ساندویچ پنل آماده شده با استفاده از تیغه هایی در اندازه های مورد نظر مشتری برش می‌خورند و به صورت ردیفی کنارهم چیده و خنک می شوند تا برای بسته بندی و اشتراک گذاری آماده شوند.

روش تولید ساندویچ پنل به صورت دیسکانتینیوز یا غیر پیوسته

همانطور که از نام روش دیسکانتینیوز مشخص است در اصطلاح روش ناپیوسته یا روش غیر ممتد نیز نامیده می‌شود. فرآیند تولید ساندویچ پانل در روش دیسکانتینیوس به صورت مرحله به مرحله و جداگانه انجام می‌شود؛ یعنی برخلاف روش ممتد یا پیوسته که همه اجزا از یک طرف وارد دستگاه شده و از طرف دیگر دستگاه محصول آماده خارج نمی­شود؛ در این روش هر قسمت به صورت جداگانه تولید شده و در نهایت با هم محصول نهایی را به ما می­‌دهند.

در روش غیر ممتد مانند تولید ساندویچ پانل پلی استایرن، ساندویچ پانل اکس پی اس و ساندویچ پانل پشم سنگ ورق ها به صورت جدا بر روی فوم یا عایق قرار خواهد گرفت سپس به وسیله چسب بر روی ورق قرار خواهند گرفت و به صورت دستی تولید می‌شود.

در این فرآیند از دستگاه‌های گوناگونی برای ساخت و تولید ساندویچ پنل استفاده می­‌شود؛ به طور دقیق تر می­توان گفت خطوط تولید جداگانه هستند؛ هر عملیات در یک ایستگاه انجام شده و مدیریت می­شود و سپس به ایستگاه بعدی منتقل می­شود.

 قیمت ساندویچ پانل حاصل از دو روش بسته به دستگاه‌های استفاده ‌شده در مراحل مختلف، تغییر می‌­کند.

مراحل تولید ساندویچ پانل در خط تولید دیس کانتینیوس

 • برش ورق‌ها در ابعاد و تعداد دلخواه
 • واردشدن به قسمت فرم‌دهی
 • واردشدن به قسمت تزریق بصورت دستی
 • واردشدن به قسمت پرس بصورت نیمه‌اتوماتیک
 • خنک‌کاری و بسته‌بندی

نکته: روش کانتینیوس نسبت به روش دیسکانتینیوس بسیار مناسب تر می‌باشد. به دلیل اینکه تمام مراحل طراحی و تولید توسط دستگاه های اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت و دستکاری انسان انجام می­‌شود .

در این مقاله سعی کردیم برای شما کاربران گرام درباره روش های تولید ساندویچ پنل توضیحاتی ارائه دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت ساندویچ پانل شما می توانید با مشاوران مرکز پانل تماس حاصل فرمائید.


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat