سوله چیست؟

calendarتاریخ انتشار: فوریه 5, 2024
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
سوله چیست؟
نصب ساندویچ پانل

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، سالن‌های ورزشی، تعمیرگاه و انبارها استفاده می‌شود.

یکی از تفاوت‌های سوله با سازه این است که قاب‌های مورد استفاده در سوله به صورت شیب‌دار هستند و دهانه‌ سوله نسبت به سازه بزرگ‌تر است.

برای ساخت سوله، نمی‌توان از پروفیل‌های موجود در بازار استفاده کرد؛ به این دلیل که ابعاد ستون‌ها و سترها بزرگ‌تر است. برای ساخت سوله از تیر ورق استفاده می‌شود.

ساختار سوله


نمونه یک سوله با سقف و دیوار

سوله به طور معمولا از 4 ستون یا بیشتر تشکیل شده است که وظیفه تحمل بار های موجود در این نوع سازه را برعهده دارد.

دیوار و سقف از اجزاء دیگر سوله محسوب می‌شوند که به وسیله انواع مصالح ساختمانی مانند: ساندویچ پنل، آجر، سیمان، ورق پلی کربنات، ورق گالوانیزه و… پوشانده می‌شود.

نوع مصالح انتخابی برای ساخت دیوار و سقف سوله بر روی روند ساخت تاثیر مستقیم دارد به همین دلیل پیش از اجرا ستون های و تیر های جانبی سوله باید نوع مصالح آن را انتخاب کرد و طبق آن نقشه کشی و اجرا نمود.

لازم به ذکر است پیش از اجرا سوله با انواع مصالح ساختمانی نیاز است که یک نقشه شاپ و اصولی برای قرار گیری و ساخت قسمت های مختلف طراحی شود.

کاربرد سوله چیست؟


سوله ها در صنایع و موارد خاص بسیاری کاربرد دارند که با توجه به داشتن انواع مختلف می‌توانیم از آن ها در موارد متعددی استفاده کنیم. برخی از کاربرد های سوله به شرح زیر است:

  • مدیریت بحران و زلزله
  • صنایع خودروسازی، قطعات و هواپیمایی
  • اسکان افراد کارگاهی
  • تولید و ساخت قطعات مختلف
  • کارگاه تولیدی

انواع سوله


سوله با توجه به کاربردی که دارد دارای انواع مختلف است که شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. سوله های سنگین یا سوله تیر ورقی
  2. سوله سبک یا خرپایی
  3. سوله UBM
  4. بچه سوله

کاربرد ساندویچ پانل در ساخت سوله


در استفاده از ساندویچ پانل برای پوشش دیوار و سقف هیچ محدودیتی در طول، عرض و ارتفاع ساختمان وجود ندارد. اگر قصد احداث یک سازه دو طبقه یا چند طبقه را دارید، از ساندویچ پنل برای استفاده در کف کاذب یا پلتفرم‌های تعمیر و نگهداری استفاده می‌شود.

اما در مواردی که عبور و مرور یا وزن دستگاه‌ها و دیوایس‌های مستقر بیش از حد مجاز تحمل باربری پانل‌ها باشد از راهروها یا سازه‌های کمکی استفاده می‌کنند.

علاوه بر این می‌توان با استفاده از گریتینگ و یا چکرپلیت سطح باربر ساندویچ پنل‌ها را مقاوم‌تر نمود. تحمل خمشی و فشاری ساندویچ پنل‌ها بسته به ضخامت، نوع تولید و نوع فوم ساندویچ پنل‌ متفاوت است که می‌توان این اطلاعات را از کاتالوگ هر شرکت تولید کننده استخراج کرد.

توضیحات تکمیلی استفاده از پانل در ساخت سوله

همان طور که گفتیم ساندویچ پنل به تنهایی به عنوان عضو باربر ساختمان پیش ساخته و سازه استفاده نمی‌شوند به همین منظور برای افزایش باربری و تامین کاربری‌های ذکر شده از سازه‌های فلزی مانند استراکچر سوله که از جنس فلز می‌باشد استفاده می‌شود.

به عنوان مثال ساندویچ پانل‌های پلی اورتان با ضخامت 4 سانتی متر بسته به مشخصات و شرکت تولید کننده می‌توانند با کمک سازه‌های نگهدارنده به فواصل 1 متر تا 150 کیلوگرم بار را تحمل نمایند.

اما لازم به ذکر است باری که به این مصالح وارد می‌گردد معمولا به صورت گسترده پیش بینی شده‌ است و هرچه سطح مقطع بار کاهش یابد، ظرفیت باربری پنل نیز کمتر می‌شود و هرچه سطح مقطع بیشتر، ظرفیت باربری پانل نیز بیشتر می‌شود.

با توجه به توضیحات فوق می‌توان به این نتیجه رسید که افزایش ضخامت ساندویچ پنل‌ها با تحمل بارهای خمشی سوله ارتباط مستقیم دارد.

علاوه بر این موضوع آنچه مشخص است مطابق استانداردهای طراحی بارهای دینامیکی و استمرار بارگذاری (از نظر خستگی عضو) ظرفیت باربری پانل‌ها تحت تاثیر واقع می‌گردد و آنچه به طور معمول در کاتالوگ‌های تولید کنندگان قید می‌گردد در خصوص بارهای استاتیکی است.

معمولا ساندویچ پانل برای نصب آویز، دیوایس‌ها و اکسسوری‌های کم وزن، نظیر پنل‌های اسپیلت، نیاز به تقویت کننده خاصی ندارند. در مواردی که وزن آویزها و سایر اقلام مورد نیاز بیش از حد مجاز باشد می‌توان با اضافه کردن اکسسوری و یا سازه‌های تقویت کننده این نقص را برطرف کرد.

سوالات متداولکانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat