اتاق تمیز چیست + معرفی ساندویچ پانل کلین روم

calendarتاریخ انتشار: ژانویه 3, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:2
ساندویچ پانل کلین روم
نصب ساندویچ پانل

میانگین رای بازدید کنندگان این صفحه :5

اتاق تمیز (به انگلیسی:Clean Room) فضایی است که فاکتورهای محیطی حاکم در آن بر اساس یک الزامات بهداشتی تعیین می‌شود.

برای مثال میزان دما، میزان رطوبت، میزان آلودگی و ذرات خارجی در این محیط باید در یک محدوده استاندارد قرار داشته باشد، چرا که فعالیت‌هایی که در این محیط انجام می‌شود از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است.

کلین روم چیست؟
نمونه یک اتاق کلین روم ایزوله شده
نمونه پانل کلین روم
نمونه ساندویچ پانل مناسب برای اتاق تمیز

تاریخچه اتاق تمیز


در سال 1940 میلادی اولین‌بار مشکل در آزمایشگاه1 و داروسازی در کشورهای غربی ایجاد شد، مشکل به وجود آمده در روند آزمایش و نتیجه یک دارو و محصول بود که در آزمایشگاه‌ها ایجاد شده بود.

پس از بررسی دقیق دانشمندان کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که میزان آلایندگی و گردوغبار در محیط یک آزمایشگاه تأثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول نهایی و آزمایش‌ها دارد.

پس از کشف مشکل دانشمندان در سال 1940 میلادی شروع به یافتن راه‌حل مناسب برای این مشکل بودند که در نهایت به طراحی یک اتاق تمیز رسیدند که در آن فضا هرگونه گرد غبار ذرات معلق کم‌تر باشد.

قیمت ساندویچ پانل کلین روم
نمونه یک اتاق تمیز مدرن با رنگ سفید

جالب است که در آن زمان اتاقی که اتاق تمیز تلقی می‌شد تنها در قسمت درزهای درب و پنجره دارای درزگیرهای خاصی بود و دیوار و کف محیط رنگ شده بود (سفید) به همچنین محیطی در سال 1940 اتاق تمیز می‌گفتند.

در اتاق تمیز قدیمی ذرات موجود در محیط حدود 25 میکرون بود که همین میزان حجم ذرات پس از پیشرفت تکنولوژی در اتاق تمیز غیرقابل‌قبول بود و سبب شد تا این موضوع پیشرفت کند و حجم ذرات معلق موجود در محیط پس از تغییرات در اتاق تمیز ناچیز شود تا جایی که امروزه حجم ذرات معلق به حداقل ترین حالت خود نسبت به قدیم رسیده است.

دلیل کم‌تر شدن ذرات معلق موجود در محیط استفاده از پانل ساندویچ در محیط و ساخت آن در اتاق‌های خاص بود که باعث کم‌تر شدن ذرات معلق و در نهایت ایزوله‌تر شدن محیط آزمایشگاهی و جراحی شد.2

اتاق تمیز چه مکانی است؟


به محیطی بسته که در آن تحقیقات و توسعه های صنعتی یا فردی انجام می‌شود و میزان آلایندگی جوی این محیط بسته در پایین ترین حد ممکن است را اتاق تمیز یا کلین روم گویند.

با توجه به کلاس بندی اتاق تمیز میزان ذرات معلق در این محیط در یک طیف معین وجود دارد، کلین روم‌ انواع مختلف و کاربرد متفاوت دارد.

مزایای ساندویچ پانل اتاق تمیز

از مزایای اصلی دیگر پانل تمیز این است که در مقابل مواد شیمیایی و آلودگی های محیطی مقاوم است؛ ساندویچ پانل کلین روم از نظر نوع ورق مصرفی دارای الزاماتی می‌باشد که بیشتر جنیه افزایش طول عمر مصالح و تبعیت از قوانین کلین روم را دارد.

ساندویچ پانل کلین روم
نمونه یک اتاق ایزوله ساخته شده با پانل

کاربرد اتاق تمیز

کلین روم‌ها باتوجه به میزان آلایندگی و میزان ایزوله بودن طبقه‌بندی می‌شوند که در صنایع زیر کاربرد دارد:

 • هوافضا
 • ساخت موشک
 • داروسازی
 • پزشکی
 • صنایع هسته‌ای
 • تولید قطعات الکترونیک
 • صنایع غذایی

انواع اتاق تمیز

از آن‌جایی که اتاق‌تمیز فضایی است که در یک محیط سربسته اجرا می‌شود برای پوشش دیوار و سقف آن از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود.

در نوع کاربرد کلین روم(اتاق تمیز) دارای انواع مختلفی است.

ایستا

اتاق تمیز دارای انواع مختلفی هستند که با ساندویچ پانل ساخته می‌شود، اتاق تمیز ایستا به معنا دخالت نداشتن انسان در این محیط است، یعنی در تولید دارو و آزمایشگاه‌ها تنها از دستگاه‌های مخصوص ساخت و مونتاژ استفاده می‌شود و به‌صورت تمام اتوماتیک این دستگاه‌ها در اتاق تمیز فعالیت می‌کنند.

پویا

در اتاق پویا که از ساندویچ پانل دیواری ساخته شده است هم نیروی انسانی و هم دستگاه‌های مورد نیاز در این محیط مستقر هستند، این محیط دقیقاً بر خلاف اتاق ایستا است، کاربرد اتاق پویا در صنایع هسته‌ای، آزمایشگاه‌ها و… بسیار زیاد است.

باید برای نصب اتاق تمیز و تولید درب یا پنجره این اتاق‌ها از برترین متریال استفاده شود تا در هنگام ورود و خروج به محیط ذرات معلق و گردوغبار وارد آن نشود.


جهت استعلام قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز با مشاورین مرکز پانل در تماس باشید.
021-73824

مشخصات فنی ساندویچ پانل کلین روم

طراحی کلین روم
نمونه اتاق تمیز

ساندویچ پنل اتاق تمیز از ضخامت 5 سانتی‌متر تا 15 سانتی‌متر کاربرد دارد و برندهای مختلفی مانند ماموت، آسیا ، کیان پانل و… ساندویچ پانل مخصوص کلین روم(اتاق تمیز) تولید می‌کنند.

ورق ساندویچ پانل کلین روم از طراحی کاملاً صاف و بدون هیچ‌گونه درز و سوراخی تشکیل شده است؛ برای اتصالات ساندویچ پانل اتاق تمیز معمولاً برای جلوگیری از نفوذ و رشد میکروب از پیچ ساندویچ پانل مخصوص استفاده می‌شود.

کدام نوع پانل مناسب اتاق تمیز است؟

در پاسخ به این سوال باید به نوع ساندویچ پانل پیچ مخفی اشاره کرد به دلیل داشتن کیفیت بالا و عدم وجود درز در قسمت های مختلف پانل پیچ مخفی سبب می‌شود تا میزان ذرات معلق و آلایندگی محیط به کم ترین میزان خود برسد.

لازم به ذکر است خرید پانل برای اتاق تمیز نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد نوع کاربری، کلاس بندی اتاق تمیز است.

متعلقات اتاق تمیز


قبل از شروع به نصب نیاز است نوع کلاس اتاق بررسی شود؛ پس از بررسی کلاس متعلقات مورد نیاز برحسب کاربری و کلاس آن تهیه می‌شود. در ادامه به متعلقات مهم و اساسی در کلین روم می‌پردازیم.

انواع درب

برای خرید درب مناسب با اتاق تمیز نیاز است ابتدا انواع درب کلین رومی را بشناسیم ، ابعاد مورد نیاز برای آن را تهیه کنیم و سپس اقدام به خرید نماییم.

قیمت انواع درب اتاق تمیز متفاوت است و برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده انواع آن به مقاله درب اتاق تمیز رجوع کنید.

تلفن ایزوله

جهت برقراری ارتباط با محیط بیرون اتاق از تلفن های ایزوله استفاده می‌شود، نوع تلفن استفاده شده در اتاق باید با بهترین متریال فلزی یا پلاستیکی تهیه شده باشد تا خطر آلودگی محیطی به کم ترین حد خود برسد.

معمولاً تلفن اتاق تمیز بر روی دیوار نصب می‌شود و هیچ گونه درزی در بین آن وجود ندارد.

هواکش و تصفیه هوا

به جهت جا به جایی هوا در این محیط حساس از انواع هواکش و تصفیه کننده هوای محیطی استفاده می‌شود، کار اصلی هواکش در اتاق تخلیه و مکندگی انواع الاینده های ایجاد شده یا موجود در این فضا است در مقابل آن تصفیه کننده هوا وظیفه کاهش آلاینده های محیطی را برعهده دارد.

برای تهیه انواع سیستم تهویه اتاق تمیز می‌توانید با مشاورین فروش ما تماس بگیرید تا در این زمینه راهنمای شما عزیزان باشند.

تونل باد

قبل از ورود به محفظه اتاق باید اجسام و افراد به وسیله باد که یکی از رایج ترین روش ها است از آلودگی های جوی پاک شوند، با عبور از تونل باد انواع ذرات معلق که بر روی اجسام یا افراد است از بین می‌رود.

میزکار و رخت کن

دلیل اصلی استفاده از میزکار و رخت کن در این فضا کاهش آلایندگی محیطی است جنس میزکار و رختکن لباس در اتاق تمیز فلزی است که مانع از جذب هرگونه آلاینده در این فضا می‌شود.


نصب اتاق تمیز


فرآیند نصب اتاق تمیز برخلاف نصب ساندویچ پانل در سازه های معمولی بسیار پیچیده تر است و دارای استاندارد متعدد است که نیاز به رعایت آن ها می‌باشد به همین دلیل توصیه می‌شود برای نصب این نوع سازه حتماً از یک نصاب خبره استفاده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نصب به مقاله نصب اتاق تمیز مراجعه نمایید.


قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز


قیمت ساندویچ پانل کلین روم وابسته به عوامل مختلف مانند ضخامت ، کاربری ، نوع فوم و ورق استفاده شده در پانل است ، تمامی موارد بر روی قیمت هر مترمربع ساندویچ پانل کلین روم تاثیر مستقیم دارد.

برای استعلام قیمت به صفحه قیمت ساندویچ پانل مراجعه نمایید.


گالری تصاویر


صفحات مرتبط


منابع


 1. آزمایشگاه | ویکی پدیا فارسی ↩︎
 2. اتاق تمیز | ویکی پدیا فارسی ↩︎

کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

2 پاسخ
 1. با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  آیا از ساندویچ پانل پشم سنگ با ورق گالوانیزه در ساخت اتاقتمیز می‌توانیم استفاده کنیم و چه ضخامت پانلی مورد نیاز است؟

  1. سلام وقت بخیر
   لطفاً کلاس اتاق تمیز و کاربری خود را اعلام نمایید تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی کنند.
   همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز پانل بخش سازه پیش ساخته تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat