ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل کلین روم
نصب ساندویچ پانل

کلین روم فضایی است که فاکتورهای محیطی حاکم در آن بر اساس یک الزامات بهداشتی تعیین می‌شود؛ برای مثال میزان دما، میزان رطوبت، میزان آلودگی و ذرات خارجی در این محیط باید در یک محدوده استاندارد قرار داشته باشد، چرا که فعالیت‌هایی که در این محیط انجام می‌شود از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است. بنابراین باید در ساخت اتاق‌ تمیز بسیار دقت شود و مصالح خوبی برای ساخت آن استفاده شود یکی از مصالح مخصوص اتاق تمیز پانل است.


ساندویچ پانل اتاق تمیز کمک می‌کند که شما تمامی ویژگی‌های مهم و مورد نیاز یک اتاق ایزوله را داشته باشید در ادامه این مقاله مرکز پانل به بررسی دقیق‌تر و کاربردهای سازه اتاق تمیز پانلی می‌پردازیم.

اتاق تمیز چه مکانی است؟

با توجه به کلاس بندی اتاق تمیز میزان ذرات معلق در این محیط‌ها در یک طیف معین وجود دارد، کلین روم‌ها انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم.
کلین روم‌ها باتوجه‌به میزان آلایندگی و میزان ایزوله بودن طبقه‌بندی می‌شوند که در صنایعی همچون، هوافضا، ساخت موشک، داروسازی، پزشکی، صنایع هسته‌ای، تولید قطعات الکترونیک، صنایع غذایی کاربرد دارد.

از مزایای اصلی دیگر پانل تمیز این است که در مقابل مواد شیمیایی و … مقاوم است؛ ساندویچ پانل کلین روم از نظر نوع ورق مصرفی نیز دارای الزاماتی می‌باشد که بیشتر جنیه افزایش طول عمر مصالح و تبعیت از قوانین کلین روم را دارد.

از آن‌جایی که کلین روم فضایی است که در یک محیط سربسته اجرا می‌شود برای پوشش دیوار و سقف آن از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌کنند. در ادامه به جزئیات و فاکتورهایی که یک ساندویچ پانل کلین روم باید داشته باشد اشاره می‌کنیم. البته ابتدا قصد داریم نگاهی به تاریخچه کلین روم داشته باشیم.

ساندویچ پانل کلین روم

تاریخچه کلین روم

در سال 1940 میلادی اولین‌بار مشکل در آزمایشگاه و داروسازی در کشورهای غربی ایجاد شد، مشکل به وجود آمده در روند آزمایش و نتیجه یک دارو و محصول بود که در آزمایشگاه‌ها ایجاد شده بود.

پس از بررسی دقیق دانشمندان کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که میزان آلایندگی و گردوغبار در محیط یک آزمایشگاه تأثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول نهایی و آزمایش‌ها دارد.

پس از کشف مشکل دانشمندان در سال 1940 میلادی شروع به یافتن راه‌حل مناسب برای این مشکل بودند که در نهایت به طراحی یک اتاق تمیز رسیدند که در آن فضا هرگونه گرد غبار ذرات معلق کم‌تر باشد.

جالب است که در آن زمان اتاقی که اتاق تمیز تلقی می‌شد تنها در قسمت درزهای درب و پنجره دارای درزگیرهای خاصی بود و دیوار و کف محیط رنگ شده بود (سفید) به همچنین محیطی در سال 1940 اتاق تمیز می‌گفتند.

در اتاق تمیز قدیمی ذرات موجود در محیط حدود 25 میکرون بود که همین میزان حجم ذرات پس از پیشرفت تکنولوژی در اتاق تمیز غیرقابل‌قبول بود و سبب شد تا این موضوع پیشرفت کند و حجم ذرات معلق موجود در محیط پس از تغییرات در اتاق تمیز ناچیز شود تا جایی که امروزه حجم ذرات معلق به حداقل ترین حالت خود نسبت به قدیم رسیده است.

دلیل کم‌تر شدن ذرات معلق موجود در محیط استفاده از پانل ساندویچ در محیط و ساخت آن در اتاق‌های خاص بود که باعث کم‌تر شدن ذرات معلق و در نهایت ایزوله‌تر شدن محیط آزمایشگاهی و جراحی شد.


جهت استعلام قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز با مشاورین مرکز پانل در تماس باشید.
021-73824

طراحی کلین روم

ساندویچ پانل اتاق تمیز به چند نوع تقسیم می شود

اتاق تمیز ایستا

اتاق تمیز دارای انواع مختلفی هستند که با ساندویچ پانل ساخته می‌شود، اتاق تمیز ایستا به معنا دخالت نداشتن انسان در این محیط است، یعنی در تولید دارو و آزمایشگاه‌ها تنها از دستگاه‌های مخصوص ساخت و مونتاژ استفاده می‌شود و به‌صورت تمام اتوماتیک این دستگاه‌ها در اتاق تمیز فعالیت می‌کنند.

اتاق تمیز پویا

در اتاق پویا که از ساندویچ پانل دیواری ساخته شده است هم نیروی انسانی و هم دستگاه‌های مورد نیاز در این محیط مستقر هستند، این محیط دقیقاً بر خلاف اتاق ایستا است، کاربرد اتاق پویا در صنایع هسته‌ای، آزمایشگاه‌ها و… بسیار زیاد است.

باید برای نصب اتاق تمیز و تولید درب یا پنجره این اتاق‌ها از برترین متریال استفاده شود تا در هنگام ورود و خروج به محیط ذرات معلق و گردوغبار وارد آن نشود.

کاربردهای ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل کلین روم کاربرد زیادی دارد که سبب محبوبیت آن در صنایع شده است؛ در ادامه این مقاله از مرکز پانل با تیم ما همراه باشید تا به بررسی کاربرد پانل اتاق تمیز بپردازیم.

ساندویچ پانل اتاق تمیز داروسازی

تولید دارو و انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، آمپول‌ها و… در صنعت تولیدی پزشکی از اتاق تمیز استفاده می‌شود.

اتاق تمیز پزشكی

در صنعت پزشکی مانند ساخت اتاق کودک تازه‌متولدشده، ساخت اتاق‌های جراحی و … کاربرد بسیار دارد.

اتاق تمیز صنایع هوایی

تعمیر و ساخت انواع تجهیزات هوایی، ساخت موشک و آزمایشگاه‌های هوافضا از ساندویچ پانل تمیز استفاده می‌شود.

اتاق تمیز صنایع تولیدی

در صنعت ساخت انواع دستگاه‌های سنجش و مصالح ساختمانی؛ خودروسازی قطعات و… از پانل تمیز استفاده می‌شود.

قیمت ساندویچ پانل کلین روم

مشخصات فنی ساندویچ پانل کلین روم

سازه‌های پیش‌ساخته پانل بر حسب ضخامت ورق و عایق‌های به‌کاررفته مخصوص در آن تفاوت دارند؛ همین موضوع در پانل کلین روم نیز صادق است ساندویچ پنل اتاق تمیز از ضخامت 5 سانتی‌متر تا 15 سانتی‌متر در بازار موجود است و برندهای مختلفی مانند پانل مهدی، پانل ماموت؛ پانل تونیکس، کیان پانل، مهران پانل، و… در این زمینه فعالیت دارند و انواع پانل را در محیط‌های ایزوله در داخل کشور تولید می‌کنند.

ورق ساندویچ پانل کلین روم از طراحی کاملاً صاف و بدون هیچ‌گونه درز و سوراخی تشکیل شده است برای اتصالات ساندویچ پانل کلین روم نیز معمولا برای جلوگیری از نفوذ و رشد میکروب از پیچ استفاده نمی‌شود و برای نصب پانل‌ها یک رانر در پایین پانل‌ها و یک رانر در بالای پانل‌ها قرار می‌گیرد و لبه هر شیت نیز به صورت کام و زبانه در یکدیگر فرو می‌روند. هرچند از پانل‌های پیچ مخفی و در برخی موارد پیچ نمایان هم برای نصب پانل‌ها استفاده می‌شود که این مورد بسته به الزامات کلین روم و سفارش کارفرما دارد.

قیمت ساندویچ پانل کلین روم

با توجه به تلاطم بازار در حوزه دلار و موجودی ورق کارخانه‌ها قیمت ساندویچ پانل کلین روم مانند سایر انواع ساندویچ پانل دچار نوسان است بنابراین برای خرید ساندویچ پانل کلین روم می‌توانید با مشاورین مرکز پانل در ارتباط باشید. ضمن اینکه تیم نصب مرکزپانل نصب و اجرای کلین روم شما را نیز برعهده خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp