ساندویچ پانل کلین روم

clean room
نصب ساندویچ پانل

کلین روم مکانی است که باید حداقل گردش هوا را داشته باشد؛ بنابراین باید در ساخت اتاق‌ تمیز بسیار دقت شود و مصالح خوبی برای ساخت آن استفاده شود یکی از مصالح مخصوص اتاق تمیز پانل است.


ساندویچ پانل اتاق تمیز کمک می‌کند که شما تمامی ویژگی‌های مهم را که باید یک اتاق ایزوله داشته باشد را به‌راحتی ایجاد کنید و همچنین از لحاظ استانداردی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران باشد در ادامه این مقاله مرکز پانل به بررسی دقیق‌تر و کاربردهای سازه اتاق تمیز پانلی می‌پردازیم.

اتاق تمیز چه مکانی است؟

در اتاق تمیز یا کلین روم هیچ گونه ذرات معلق گردوغبار و… وجود ندارد و یا در حد میکرون در این محیط‌ها وجود دارد، کلین روم‌ها انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم.
کلین روم باتوجه‌به میزان آلایندگی و میزان ایزوله بودن دسته‌بندی می‌شوند که در صنایع همچون، هوافضا، ساخت موشک، داروسازی پزشکی و صنایع هسته‌ای کاربرد دارد.

از مزایای اصلی دیگر پانل تمیز این است که در مقابل مواد شیمیایی و … مقاوم است؛ همچنین پانل کلین روم از نوع سقفی و دیواری است که وزنی سبک دارد در اتاق تمیز دقیقاً از همان پانل استفاده می‌شود که در سازه‌های پیش‌ساخته استفاده می‌شود با این تفاوت که عایق و ورق‌های آن بسیار بهتر است و حساسیت ایزوله بودن و کیفیت در این محصول بیشتر است.

تاریخچه کلین روم

کلین روم

در سال 1940 میلادی اولین‌بار مشکل در آزمایشگاه و داروسازی در کشورهای غربی ایجاد شد، مشکل به وجود آمده در روند آزمایش و نتیجه یک دارو و محصول بود که در آزمایشگاه‌ها ایجاد شده بود.

پس از بررسی دقیق دانشمندان کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که میزان آلاینده و گردوغبار در محیط یک آزمایشگاه تأثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول نهایی و آزمایش‌ها دارد.

پس از کشف مشکل دانشمندان در سال 1940 میلادی شروع به یافتن راه‌حل مناسب برای این مشکل بودند که در نهایت به طراحی یک اتاق تمیز رسیدند که در آن فضا هرگونه گرد غبار ذرات معلق کم‌تر باشد.

جالب است که در آن زمان اتاقی که اتاق تمیز تلقی می‌شد تنها در قسمت درزهای درب و پنجره دارای درزگیرهای خاصی بود و دیوار و کف محیط رنگ شده بود (سفید) به همچنین محیطی در سال 1940 اتاق تمیز می‌گفتند.

در اتاق تمیز قدیمی ذرات موجود در محیط حدود 25 میکرون بود که همین میزان حجم ذرات پس از پیشرفت تکنولوژی در اتاق تمیز غیرقابل‌قبول بود و سبب شد تا این موضوع پیشرفت کند و حجم ذرات معلق موجود در محیط پس از تغییرات در اتاق تمیز ناچیز شود تا جایی که امروزه حجم ذرات معلق به حداقل ترین حالت خود نسبت به قدیم رسیده است.

دلیل کم‌تر شدن ذرات معلق موجود در محیط استفاده از پانل ساندویچ در محیط و ساخت آن در اتاق‌های خاص بود که باعث کم‌تر شدن ذرات معلق و در نهایت ایزوله‌تر شدن محیط آزمایشگاهی و جراحی شد.


جهت استعلام قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز با مشاورین مرکز پانل در تماس باشید.
021-26411244

ساندویچ پانل اتاق تمیز به چند نوع تقسیم می شود

اتاق تمیز ایستا

کلین روم

اتاق تمیز دارای انواع مختلفی هستند که با ساندویچ پانل ساخته می‌شود، اتاق تمیز ایستا به معنا دخالت نداشتن انسان در این محیط است، یعنی در تولید دارو و آزمایشگاه‌ها تنها از دستگاه‌های مخصوص ساخت و مونتاژ استفاده می‌شود و به‌صورت تمام اتوماتیک این دستگاه‌ها در اتاق تمیز فعالیت می‌کنند.

در صنعت داروسازی تمیز بودن محیط و… بسیار مهم است به همین دلیل از اتاق‌های ایستا ساخته شده با پانل از آن استفاده می‌شود.

اتاق تمیز پویا

در اتاق پویا که از ساندویچ پانل دیواری ساخته شده است هم افراد و هم دستگاه‌های موردنیاز ایزوله شده در این محیط قرار دارند، این محیط دقیقاً بر خلاف اتاق ایستا است، کاربرد اتاق پویا در صنایع هسته‌ای، آزمایشگاه‌ها و… بسیار زیاد است.

در ساخت انواع اتاق تمیز یاد شده باید در زمان نصب و تولید درب یا پنجره این اتاق‌ها از برترین متریال استفاده شود تا در هنگام ورود و خروج به محیط ذرات معلق و گردوغبار وارد آن نشود.

کاربردهای ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل کلین روم کاربرد زیادی دارد که سبب محبوبیت آن در صنایع شده است؛ در ادامه این مقاله از مرکز پانل با تیم ما همراه باشید تا به بررسی کاربرد پانل اتاق تمیز بپردازیم.

ساندویچ پانل اتاق تمیز داروسازی

تولید دارو و انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، آمپول‌ها و… در صنعت تولیدی پزشکی از اتاق تمیز استفاده می‌شود.

اتاق تمیز پزشكی

در صنعت پزشکی مانند ساخت اتاق کودک تازه‌متولدشده، ساخت اتاق‌های جراحی و … کاربرد بسیار دارد.

اتاق تمیز صنایع هوایی

تعمیر و ساخت انواع تجهیزات هوایی، ساخت موشک و آزمایشگاه‌های هوافضا از ساندویچ پانل تمیز استفاده می‌شود.

اتاق تمیز صنایع تولیدی

در صنعت ساخت انواع دستگاه‌های سنجش و مصالح ساختمانی؛ خودروسازی قطعات و… از پانل تمیز استفاده می‌شود.

مشخصات فنی ساندویچ پانل کلین روم

کلین روم

سازه‌های پیش‌ساخته پانل بر حسب ضخامت ورق و عایق‌های به‌کاررفته مخصوص در آن تفاوت دارند؛ همین موضوع در پانل کلین روم نیز صادق است ساندویچ پنل اتاق تمیز از ضخامت 5 سانتی‌متر تا 15 سانتی‌متر در بازار موجود است و برندهای مختلفی مانند پانل مهدی، پانل ماموت؛ پانل تونیکس، مهران و… در این زمینه فعالیت دارند و انواع پانل را در محیط‌های ایزوله در داخل کشور تولید می‌کنند.

ساندویچ پانل کلین روم از طراحی کاملاً صاف و بدون هیچ‌گونه درز و سوراخی تشکیل شده است و حتی پیچ‌های مخفی در این پانل برای اتصال آن استفاده شده است. زیرا وجود کوچک‌ترین شیار پانل‌های تمیز باعث بروز مشکلات استانداردی از جمله ایجاد میکروب و انواع قارچ در محیط می‌شود. در موارد خاص پنل تمیز از پیچ استفاده نمی‌شود این برای محیط‌های کاملاً ایزوله با درصد بالا است.

طراحی ساندویچ پانل این محیط‌ها به صورتی است که هر تکه از پانل به‌صورت زبانه و شیارهایی که دارد در کنار دیگری چفت می‌شود به‌طوری‌که حتی هوا هم در بین دو قسمت قابل رد و بدل نباشد.

جمع‌بندی

به‌صورت کلی در پانل و محیط‌های کلین روم انواع ذرات معلق، باکتری و … وجود ندارد، برای خرید و مشاوره پانل مناسب برای اتاق تمیز می‌توانید با مشاورین مرکز پانل در ارتباط باشید.

مطالب جدید ساندویچ پانل

مقالات

انواع درب اتاق تمیز

مقالات

نصب و راه‌اندازی اتاق تمیز

مقالات

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساندویچ پانل

مقالات

کلاس بندی اتاق تمیز | بررسی انواع کلاس کلین روم

مقالات

پارتیشن بندی با ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز پانل ساید بار

محصولات ساندویچ پانل

Chat on WhatsApp