021-26423874

09129412344

logo

021-26421776

09129412344

ساندویچ پانل کلین روم

clean room

کلین روم مکانی است که باید حداقل گردش هوا را داشته باشد. بنابراین باید در ساخت اتاق های تمیز بسیار دقت شود و مصالح خوبی برای ساخت آن استفاده شود یکی از مصالح مخصوص اتاق های تمیز پانل است.


ساندویچ پانل اتاق تمیز کمک می‌کند که شما تمامی ویژگی های مهم را که باید یک اتاق ایزوله داشته باشد را به راحتی ایجاد کنید و همچنین از لحاظ استانداردی مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد در ادامه این مقاله مرکزپانل به بررسی دقیق تر و کاربرد های سازه اتاق تمیز پانلی می‌پردازیم.

اتاق تمیز چه مکانی است؟

در اتاق تمیز یا کلین روم هر گونه ذرات معلق گرد و غبار و… وجود ندارد و یا در حد میکرون در این محیط ها وجود دارد ، کلین روم ها انواع مختلف و کاربرد های متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی هر یک میپردازیم.
کلین روم ها باتوجه به میزان آلایندگی و میزان ایزوله بودن دسته بندی می‌شوند که در صنایع همچون ، هوافضا ، ساخت موشک ، داروسازی پزشکی و صنایع هسته ای کاربرد دارد.

از مزایای اصلی دیگر پانل تمیز این است که در مقابل مواد شیمیایی و … مقاوم است ؛ همچنین پانل کلین روم از نوع سقفی و دیواری است که وزنی سبک دارد در اتاق های تمیز دقیقا از همان پانل هایی استفاده می‌شود که در سازه های پیش ساخته استفاده میشود با این تفاوت که عایق و ورق های آن بسیار بهتر است و حساسیت ایزوله بودن و کیفیت در این محصول بیشتر است.

تاریخچه کلین روم

کلین روم

در سال 1940 میلادی اولین بار مشکل در آزمایشگاه و داروسازی در کشور های غربی ایجاد شد ، مشکل به وجود آمده در روند آزمایش و نتیجه یک دارو و محصول بود که در آزمایشگاه ها ایجاد شده بود.

پس از بررسی دقیق دانشمندان کشور های غربی به این نتیجه رسیدند که میزان آلاینده و گرد و غبار در محیط یک آزمایشگاه تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول نهایی و آزمایش ها دارد.

پس از کشف مشکل دانشمندان در سال 1940میلادی شروع به یافتن راه حل مناسب برای این مشکل بودند که در نهایت به طراحی یک اتاق تمیز رسیدند که در آن فضا هرگونه گرد غبار ذرات معلق کم تر باشد.

جالب است که در ان زمان اتاقی که اتاق تمیز تلقی میشد تنها در قسمت درز های درب و پنجره دارای درزگیر های خاصی بود و دیوار و کف محیط رنگ شده بود (سفید) به همچین محیطی در سال 1940 اتاق تمیز می‌گفتند.

در اتاق های تمیز قدیمی ذرات موجود در محیط حدود 25 میکرون بود که همین میزان حجم ذرات پس از پیشرفت تکنولوژی در اتاق های تمیز غیر قابل قبول بود و سبب شد تا این موضوع پیشرفت کند و حجم ذرات معلق موجود در محیط پس از تغییرات در اتاق تمیز ناچیز شود تا جایی که امروزه حجم ذرات معلق به حداقل ترین حالت خود نسبت به قدیم رسیده است.

دلیل کم تر شدن ذرات معلق موجود در محیط استفاده از پانل ساندویچ در محیط و ساخت آن در اتاق های خاص بود که باعث کم تر شدن ذرات معلق و در نهایت ایزوله تر شدن محیط آزمایشگاهی و جراحی شد.


جهت استعلام قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز با مشاورین مرکز پانل در تماس باشید.
021-26411244

ساندویچ پانل اتاق تمیز به چند نوع تقسیم می شود

اتاق تمیز ایستا

کلین روم

اتاق های تمیز دارای انواع مختلفی هستند که با ساندویچ پانل ساخته می‌شود ، اتاق تمیز ایستا به معنا دخالت نداشتن انسان در این محیط است ، یعنی در تولید دارو و آزمایشگاه ها تنها از دستگاه های مخصوص ساخت و مونتاژ استفاده می‌شود و به صورت تمام اتوماتیک این دستگاه ها در اتاق تمیز فعالیت می‌کنند.

در صنعت داروسازی تمیز بودن محیط و… بسیار مهم است به همین دلیل از اتاق های ایستا ساخته شده با پانل از آن استفاده میشود.

اتاق تمیز پویا

در اتاق های پویا که از ساندویچ پانل دیواری ساخته شده است هم افراد و هم دستگاه های مورد نیاز ایزوله شده در این محیط قرار دارند ، این محیط دقیقا بر خلاف اتاق ایستا است ، کاربرد اتاق پویا در صنایع هسته ای ، آزمایشگاه ها و… بسیار زیاد است.

در ساخت انواع اتاق تمیز یاد شده باید در زمان نصب و تولید درب یا پنجره این اتاق ها از برترین متریال استفاده شود تا در هنگام ورود و خروج به محیط ذرات معلق و گرد و غبار وارد آن نشود.

کاربردهای ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل کلین روم کاربرد زیادی دارد که سبب محبوبیت آن در صنایع شده است ؛ در ادامه این مقاله از مرکز پانل با تیم ما همراه باشید تا به بررسی کاربرد پانل اتاق تمیز بپردازیم.

ساندویچ پانل اتاق تمیز داروسازی

تولید دارو و انواع آنتی بیوتیک ها ، امپول ها و… در صنعت تولیدی پزشکی از اتاق تمیز استفاده می‌شود.

اتاق تمیز پزشكی

در صنعت پزشکی مانند ساخت اتاق کودک تازه متولد شده ، ساخت اتاق های جراحی و … کاربرد بسیار دارد.

اتاق تمیز صنایع هوایی

تعمیر و ساخت انواع تجهیزات هوایی ، ساخت موشک و آزمایشگاه های هوا فضا از ساندویچ پانل تمیز استفاده می‌شود.

اتاق تمیز صنایع تولیدی

در صنعت ساخت انواع دستگاه های سنجش و مصالح ساختمانی ؛ خودرو سازی قطعات و… از پانل تمیز استفاده می‌شود.

مشخصات فنی ساندویچ پانل کلین روم

کلین روم

سازه های پیش ساخته پانل بر حسب ضخامت ورق و عایق های به کار رفته مخصوص در آن تفاوت دارند ؛ همین موضوع در پانل کلین روم نیز صادق است پنل های اتاق تمیز از ضخامت 5 سانتی متر تا 15 سانتی متر در بازار موجود است و برند های مختلفی مانند پانل مهدی ، پانل ماموت ؛ پانل تونیکس ، مهران و… در این زمینه فعالیت دارند و انواع پانل را در محیط های ایزوله در داخل کشور تولید می‌کنند.

ساندویچ پانل کلین روم از طراحی کاملا صاف و بدون هیچ گونه درز و سوراخی تشکیل شده است و حتی پیچ های مخفی در این پانل برای اتصال آن استفاده شده است. زیرا وجود کوچک‌ترین شیار پانل‌های تمیز باعث بروز مشکلات استانداردی از جمله ایجاد میکروب و انواع قارچ در محیط می‌شود. در موارد خاص پنل تمیز از پیچ استفاده نمیشود این برای محیط های کاملا ایزوله با درصد بالا میباشد.

طراحی پانل های این محیط ها به صورتی است که هر تیکه از پانل به صورت زبانه و شیار هایی که دارد در کنار دیگری چفت می‌شود به طوری که حتی هوا هم در بین دو قسمت قابل رد و بدل نباشد.

جمع‌بند

به صورت کلی در پانل و محیط های کلین روم انواع ذرات معلق ، باکتری و … وجود ندارد ، برای خرید و مشاوره پانل مناسب برای اتاق تمیز می‌توانید با مشاورین مرکز پانل در ارتباط باشید.

مطالب جدید ساندویچ پانل

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی قرچک

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی خاوران

دسته‌بندی نشده

شهرک صنعتی چرمشهر

سوله

سوله دست دوم

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی خوارزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Chat on WhatsApp