درب سردخانه

درب سردخانه
نصب ساندویچ پانل

سردخانه مکانی برای نگه داری مواد فاسد شدنی از جمله داروها، مواد شیمیایی، مواد پروتئینی، سبزیجات و میوه‌ها هستند و درب سردخانه از مهم‌ترین قسمت آن به شمار می‌آید

سردخانه‌ها دارای انواع مختلفی از جمله کانکس سردخانه، سردخانه صنعتی، سردخانه بالای صفر و سردخانه زیر صفر هستند؛ ساختار سردخانه از ساندویچ پانل است.

ضخامت پانل‌ها در سردخانه بالای صفر 7 تا 10 سانت و در سردخانه‌های زیر صفر ضخامت پانل‌ها بین 10 تا 15 سانت می‌رسد.

درب سردخانه نیز جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین قسمت سردخانه به شمار می‌آید به این دلیل که درب برای ارتباط با محیط بیرون جزو مؤثرترین عامل برای میزان مصرف انرژی از طریق تعداد دفعات باز و بسته شدن آن است.

در نتیجه استفاده از درب استاندارد در عملکرد سردخانه بسیار مؤثر است؛ به‌طوری‌که مواد داخل محیط باید تازه و سالم باقی بمانند؛ البته استفاده از ساندویچ پانل سردخانه نیز در مصرف و صرفه جویی انرژی نیز تأثیر گذار هست.

درب سرخانه کشویی

انواع درب سردخانه

از اصلی‌ترین مراحل طراحی سردخانه، انتخاب درب آن با توجه به نوع کارکرد می‌باشد. به طور کلی درب سردخانه دارای 3 نوع است که در ادامه به توضیحات آن خواهیم پرداخت

  • درب سردخانه لولایی
  • درب سردخانه کشویی (ریلی)
  • درب سردخانه کنترل اتمسفر

درب سردخانه لولایی

یکی از ساده‌ترین درب‌ها در طراحی سردخانه، درب لولایی است که به عنوان پرکاربردترین درب شناخته می‌شود؛ همچنین به دلیل اتلاف حرارتی بالا برای سردخانه‌های با ظرفیت کم و تردد کم مناسب و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین به دلیل تک محور بود درب‌های لولایی نمی‌توان در سردخانه‌های با ابعاد بالا استفاده کرد؛ زیرا وزن درب افزایش یافته و فشار زیادی به لولاها وارد می‌شود.

از مزایای درب سردخانه لولایی می‌توان به طراحی ساده، قیمت پایین، کاهش هزینه ساخت و احداث سردخانه، طول عمر بالا و سهولت در نصب و استفاده اشاره کرد.

 درب سردخانه کشویی

درب سردخانه کشویی یا ریلی همان‌طور که از نامش پیداست بر روی یک ریل به صورت خطی حرکت می‌کند و به دلیل تبادل هوای کمتر و اتلاف حرارتی کم برای باز و بسته شدن مداوم و بر خلاف درب لولایی برای فضای های بزرگ مناسب است.

در سردخانه‌های بزرگ درب کشویی دارای موتور هستند که به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند و در سرعت آن تأثیر بسزایی دارد و باعث افزایش سرعت و در نتیجه باعث کاهش اتلاف انرژی می‌شود.

همچنین به فضای کمتری برای باز و بسته شدن نیاز دارد و از مهم‌ترین مزایای درب سردخانه کشویی به تبادل هوای کم و اتلاف انرژی و حرارت کم اشاره کرد.

درب سردخانه کنترل اتمسفر

در سردخانه‌هایی که میوه‌ها و سبزیجات خاص  و حساس به اکسیژن نگهداری می‌شود بهتر است از درب سردخانه‌ای کنترل اتمسفر استفاده شود؛ زیرا باعث می‌شود هوای بیرون به داخل سردخانه نفوذ پیدا نکند تا مقدار اکسیژن کنترل شده داخل بالا نرود و طول عمر مواد نگه داری شده در آنجا افزایش یابد.

این نوع درب معمولاً به صورت کشویی یا ریلی ساخته می‌شود تا  باز و بسته شدن درب به راحتی انجام پذیرد و همچنین از مقاومت و کارایی  بالاتری برخوردار باشد.

برای اطلاع بیشتر درباره انواع سردخانه از جمله

به مقالات موجود در صفحه اصلی مرکز پانل مراجعه کرده و یا با کارشناسان و مشاوران ما تماس بگیرید و از ساختار پانلی این سردخانه‌ها از نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی آگاه شوید.

مطالب جدید ساندویچ پانل

مقالات

انواع درب اتاق تمیز

مقالات

نصب و راه‌اندازی اتاق تمیز

مقالات

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساندویچ پانل

مقالات

کلاس بندی اتاق تمیز | بررسی انواع کلاس کلین روم

مقالات

پارتیشن بندی با ساندویچ پانل

2 پاسخ

    1. در این نوع سردخانه‌ها استفاده از درب‌های ریلی بهتر هستش به دلیل اینکه میزان ورود و خروج هوا در استفاده از این نوع درب‌ها خیلی کمتر از درب‌های لولاییه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز پانل ساید بار

محصولات ساندویچ پانل

Chat on WhatsApp