نصب ساندویچ پانل

calendarتاریخ انتشار: فوریه 13, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل مجموعه فعالیتی است که پس از زیرسازی ساندویچ پانل توسط نیروی متخصص به وسیله پیچ انجام می‌شود.1

اساس کار در مرحله نصب پنل استفاده از پیچ برای قرار دادن هر برش(شیت) از ساندویچ پانل بر روی پروفیل‌ زیرسازی شده است.

پس از نصب پانل به وسیله پیچ و محکم کردن آن بر روی سازه، آب بندی توسط متعلقات پانل انجام می‌شود؛ برخی از متعلقات شامل موارد زیر است:

چرا نصب ساندویچ پانل مهم است؟

پس از خرید و جابه‌جایی پنل و انتقال آن به محل پروژه یکی از مهم ترین عواملی که باید به آن توجه کرد فرآیند نصب و چگونگی انجام آن است.

نصب و اجرای ساندویچ پانل
نمونه نصب سقف با پانل

برخی از عوامل مهم و لیست مواردی که در حین نصب ساندویچ پانل باید به آن توجه کرد شامل موارد زیر است:

تیم نصب حرفه‌ای

گروه نصاب خبره و متخصص طول عمر سازه ساخته شده با پانل ساندویچی را تضمین می‌کند، دلیل این امر داشتن تجربه در امور آب بندی و تراز بندی سازه است.

ملزومات

استفاده از ملزومات نصب ساندویچ پانل بسیار مهم هستند که شامل فیتر، فلاشینگ، چسب عایق، آبرو و… است.

متعلقات

استفاده از متعلقات باکیفیت و به کارگیری پیچ ساندویچ پانل با توجه به نیاز سازه و کیفیت خوب آن سبب می‌شود در طولانی مدت سازه استحکام خود را حفظ نماید و از جدا شدن اجزا آن جلوگیری شود.

آب بندی

در انتهای تمامی موارد نوبت به استفاده از چسب عایق پلی اورتان است.

این چسب درز های میانی برش های ساندویچ پانل را به خوبی می‌پوشاند، نوع چسب و اندازه استفاده از آن نیاز به دانش و تجربه عملی است؛ یک تیم متخصص باید به آب بندی تسلط کافی داشته باشد.

تفاوت در نوع نصب دیوار و سقف

جزئیات نصب ساندویچ پانل

اگرچه در نگاه اول نصب پانل یک کار بسیار ساده است؛ اما در چگونگی انجام آن تفاوت است.

برای مثال:

در حین نصب ساندویچ پنل دیواری ابتدا جای پنجره و درب ورودی سازه باید توسط دستگاه پانل بر جدا سازی شود و سپس نصب انجام شود؛ این امر نیازمند داشتن یک نقشه اصولی از سازه شما است.

نمونه نصب ساندویچ پانل دیواری سوله

برخی از موارد دیگر که سبب بروز مشکل و تفاوت در بین نصب دو مدل پانل می‌شود شامل موارد زیر است:

 • آب بندی سقف بسیار مهم است؛ روش آب بند کردن سقف سازه با دیوار آن متفاوت است.
 • پیچ های مورد نیاز ساندویچ پانل دیواری و سقفی متفاوت است.
 • آبرو(گاتر)، فلاشینگ و… برای دیوار و سقف تفاوت دارد؛ همچنین فواصل اتصال آن پیش از نصب باید برآورد شود.
 • زیرسازی برای دیوار و سقف متفاوت است و همین موضوع تاثیر مستقیم بر روی فرآیند نصب دارد.
 • در حین نصب سقف ساندویچ پنل باید اندازه و فواصل بین هر شیار(گام) بررسی شود؛ لازم به ذکر است گام ورق پنل سقفی در هر تولیدی متفاوت است.

چگونگی استفاده از ملزومات و متعلقات در نصب


علاوه بر نصب پانل متعلقات و ملزومات پنل هم دارای قوانین مختص به خود است که شامل موارد زیر می‌شود:

نحوه نصب فلاشینگ

فلاشینگ انواع مختلفی دارد، استفاده از انواع فلاشینگ با توجه به نوع پروژه انتخاب می‌شود.

فواصل فلاشینگ

در هنگام نصب فلاشینگ فواصل پیچ از 20 تا 200 سانتی متر متفاوت است. (درصورت نیاز با استفاده از شکل ظاهری می‌توانیم این فواصل بیشتر کنیم.

فلاشینگ‌ها به‌صورت پیش رنگ شده دربازار عرضه می‌شوند؛ اما گاهی نیاز به ضخامت‌های بالاتر است یا مقدار نیاز بسیار زیاد است که امکان سفارش به صورت رنگ نشده هم وجود دارد.

نحوه نصب آبرو (گاتر گالوانیزه)

در نصب پانل برای هدایت آب باران و کنترل ریزش از لبه‌های سقف می‌توان از ورق آبرو استفاده نمود.

به طور معمول در سقف‌های ساندویچ پانلی از گاترهای با جنس گالوانیزه استفاده می‌شود که با ضخامت‌های 1.5 تا 2.5 میلیمتر شکل داده می‌شوند و در طول‌های 2 تا 6 متر قابل‌تولید هستند. این آبروها برای اتصال به‌وسیله جوش آب‌بندی و با گالوانیزه سرد مقاوم می‌شوند.

زمان نصب

بهتر است گاترها قبل از اجرای پانل‌ها اجرا گردد. درصورتی‌که به هر دلیلی مقرر شد آبروها پس از نصب ساندویچ پانل‌های سقفی اجرا گردند باید در نظر داشت که پنل‌های سقفی به‌اندازه کافی (حداقل 5 سانتی‌متر) از بالا به داخل آبرو اورلپ شده باشند.

پیش از نصب گاترها معمولاً با استفاده از پروفیل یا تسمه‌های فلزی محل قرارگیری آبرو فیکس و آماده می‌گردد. آبروها تا حد ممکن بر روی زمین به‌اندازه طول موردنیاز وصل می‌شوند و پس از آن به محل نهایی حمل می‌گردند.

در آنجا به‌وسیله جوش و یا مواد پلیمری اتصال آبروها تکمیل می‌گردد. محل تخلیه (درین) آبروها هم می‌بایست متناسب با دبی و تأسیسات مربوطه در نظر گرفته شده و تعبیه گردند.

تست آب بندی پس از نصب

پس از نصب گاترها، تست آب‌بندی صورت می‌گیرد و در صورت وجود ایراد، مشکلات برطرف می‌گردد. آبروها می‌توانند به‌صورت شیب‌دار یا بدون شیب وصل شوند.

شیب مورد نیاز

شیب ایجاد شده در گاترها به سرعت تخلیه آب از آبرو کمک می‌کند و می‌تواند سطح مقطع موردنیاز آن را کاهش دهد؛ اما امروزه باتوجه‌به استفاده از گاترهای ضخیم، معمولاً به‌صورت بدون شیب اجرا می‌گردند؛ در این صورت می‌بایست به سطح مقطع متناسب و تعداد کافی درین (نافی) برای تخلیه آبرو توجه داشت.

پرلین سقف

به تیرهای ثانویه‌ که بار پوشش سقف را به تیرهای اصلی منتقل می‌کنند، پرلین می‌گویند.

پانل‌های سقفی نیز مانند سایر پوشش‌های مشابه بر روی پرلین‌ها نصب می‌شوند. فواصل پرلین‌ها از هم به شیب سقف، بارهای موجود و باربری فشاری و خمشی پوشش بستگی دارد.

فواصل پرلین

به صورت متداول فواصل پرلین بین 80 سانتی‌متر تا 100 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اجزا ساندویچ پنل می‌توانید به مقاله ساندویچ پانل چیست؟ مراجعه کنید.

زیر سازی پیش از نصب


استفاده از پروفیل در زیر سازی ساندویچ پانل یکی از بخش های بسیار مهم است. میزان سنگینی سازه قبل از زیر سازی باید توسط متخصصین محاسبه شود سپس به میزان مورد نیاز پروفیل ساندویچ پنل تهیه شود و سپس بخش مشبک سازی انجام شود.(2)

نحوه نصب ساندویچ پانل سقفی
نمونه نصب ساندویچ پانل سقفی سوله

کدام پروفیل مورد نیاز است؟

با توجه به نیاز و میزان سنگینی بار وارده از سوی ساندویچ پانل پروفیل زیر سازی متفاوت است. معمولاً از قوطی پروفیل 80در80 یا 90در90 استفاده می‌شود که شامل موارد خاص زیر است:

 • زِد(Z)
 • اِف(F)
 • اِچ(H)
 • وی(V)

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع پروفیل ساندویچ پانل می‌توانید به مقاله پروفیل ساندویچ پانل مراجعه کنید.

کدام پیچ مناسب است؟

محل اتصال هر برش(شیت) از ساندویچ پانل نیازمند مدل خاصی از پیچ است؛ فواصل هر پیچ نیازمند یک متر مربع. انواع پیچ که در نصب پانل کاربرد دارد شامل موارد زیر است:

 • پیچ سرمته
 • پیچ سرعدسی

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله پیچ ساندویچ پانل مراجعه کنید.

قیمت زیرسازی

پس از تهیه مصالح مورد نیاز برای نصب پنل قیمت اجرا این فرآیند وابسته به عوامل مختلفی است. زیر سازی ساندویچ پانل از اجزا جدا نشدنی در پانل است.

هزینه انجام زیرسازی ساندویچ پانل به متراژ پروژه و زمان انجام فرآیند نصب ممکن است متغیر باشد. برای استعلام قیمت زیرسازی ساندویچ پنل می‌توانید با کارشناسان نصب ما تماس بگیرید.

ویدئو توضیحات نصب ساندویچ پانل

18 مورد اقدام مهم پیش و پس از نصب


نکات اصلی و اقدامات مهم گام به گام از ابتدای خرید ساندویچ پانل تا زمان اجرا و بهره برداری به صورت کامل بیان شده است:

 1. از تیم حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید؛ نصب پانل با کاربری های مختلف متفاوت است.
 2. قبل از نصب پنل حتماً از پروژه خود نقشه های شاپ تهیه نمایید تا در حین کار یا در حین خرید ساندویچ پنل دچار مشکل نشوید.
 3. پس از تهیه پانل و قبل از اجرا دیوار سازه باید برش های لازم برای انواع درب، پنجره و … انجام شود. (طبق نقشه شاپ)
 4. به دلیل داشتن ارتفاع در سازه پانلی درحین کار حتماً از لایف لاین(طناب محافظ) استفاده نمایید.
 5. قبل از نصب به شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر توجه کنید شرایط جوی نامناسب(بارندگی،طوفان و…) بر روی کیفیت پانل و طول عمر پنل تاثیر دارد.
 6. حتماً پیش از سفارش ساندویچ پنل در خصوص کاربری و تطابق محصولات با کاربری محل مورداستفاده اطمینان حاصل نمایید.
 7. تهیه نقشه‌های شاپ بر اساس نقشه‌های ازبیلت و یا مورد تأیید، بهترین روش در پیش‌بینی مشکلات احتمالی است.
 8. پیش از سفارش ساندویچ پانل، فلاشینگ، ملزومات و اکسسوری‌ از تطابق نقشه‌های شاپ ساندویچ پانل با نقشه‌های معماری، سازه، تأسیسات و … اطمینان حاصل نمایید.
 9. قبل از حمل و نصب ساندویچ پنل‌ حتماً دستورالعمل‌ و مشخصات فنی ساندویچ پانل را از تولیدکننده دریافت و مطالعه نمایید.
 10. قبل از بارگیری و حمل، دستورالعمل تولیدکنندگان ساندویچ پانل را مدنظر قرار داده و همچنین نکات ایمنی و فنی را رعایت فرمایید.
 11. از استقرار مناسب و ایمن ساندویچ پانل بر روی حمل‌کننده و محل انبار و دپو مطمئن شوید.
 12. برای بارگیری و باربرداری از ابزار و ماشین‌آلات متناسب (جرثقیل و لیفتراک) با تعداد تکیه‌گاه کافی (استفاده از شاهین و تعداد تکیه‌گاه متناسب با طول پنل) و تسمه‌های استاندارد (استفاده از زنجیر و تسمه فلزی توصیه نمی‌شود.) که تحمل بار موردنظر را داشته باشد استفاده نمایید.
 13. محل دپوی پنل ساندویچی می‌بایست از شرایط جوی محفوظ نگه داشته شود(معمولاً دمای متناسب، 15 تا 25 درجه است.) باید در نظر داشت تابش مستقیم نور خورشید و نزولات جوی به پنل‌ و بسته‌بندی آن‌ قبل از نصب آسیب می‌رساند.
 14. محل قرارگیری پانل علاوه بر نکات قید شده می‌بایست بدون شیب باشد و از صلبیت کافی برخوردار باشد تا باعث لغزش و تغییر شکل بر اثر فشار و گذر زمان نشوند.
 15. در صورت پوشش ساندویچ پنل‌ و متعلقات با کاورهایی که می‌بایست پیش از استفاده برچیده شوند، به زمان استاندارد برچیدن و چگونگی نگهداری آن‌ها دقت نمایید. معمولاً پوشش‌های نایلونی می‌بایست علاوه بر محافظت در برابر گرما، سرما، تابش نور خورشید و نزولات جوی، طی مدت کمتر از دو هفته پس از تولید برچیده شوند.
 16. فشار بندها و تسمه‌های نگه دارنده چه در زمان حمل چه در زمان بارگیری و باربرداری باید به نحوی باشد که نه باعث تغییر شکل و آسیب به مصالح گردند و نه باعث جابه‌جایی و آزادشدن مصالح از جای موردنظر شوند.
 17. از دپو و هم‌جواری مواد مشتعل کننده و قابل‌اشتعال، اسیدی، قلیایی و شیمیایی در کنار مصالح خودداری نمایید.
 18. در هنگام حمل، جابه‌جایی و دپوی مصالح، به نکات ایمنی و سطوح تیز و برنده مصالح توجه نمایید.

بخش های مرتبط


برخی از سوالات مرتبط و بخش هایی که ممکن است در فرآیند نصب ساندویچ پانل مورد نیاز شما باشد در ادامه به عنوان لیست مطرح شده است:

سوالات متداول


زمان نصب ساندویچ پانل چقدر است؟

زمان اجرا یک سازه پیش ساخته با پنل وابسته به چند مورد است: 1-متراژ 2-متریال به کار رفته 3-نیروی انسانی 4-شرایط آب و هوای منطقه به همین دلیل اعلام زمان دقیق اجرا یک پروژه پانلی باید توسط متخصصین محاسبه و اعلام شود.

چرا نصب ساندویچ پانل بسیار مهم است؟

یک نصب اصولی در طول عمر، آب بندی سازه در طولانی مدت تاثیر دارد؛ اگر فرآیند نصب به صورت اصولی انجام نشود در طولانی مدت شامل هزینه های اضافی خواهد شد.

هزینه نصب ساندویچ پانل چقدر است؟

هزینه نصب ساندویچ پنل به عوامل مختلفی مانند نوع پانل، کاربرد آن، متراژ سطح زیر کار و دستمزد نصاب بستگی دارد. به طور کلی، هزینه نصب ساندویچ پنل بین 50 تا 100 هزار تومان به ازای هر متر مربع است.

منابع


 1. Thomsen, O. T.; Bozhevolnaya, E.; Lyckegaard, A. (2005) | Sandwich structures 7: advancing with sandwichstructures and materials | Springer. ISBN 978-1-4020-3444-2. ↩︎
 2. hand book rukki | page32 | SandwichPanel SPA ↩︎

کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat