ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پانل چیست
نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از مصالح مدرن ساختمانی است ، کاربرد ساندویچ پنل صرفاً در ساختمان سازی نیست بلکه در سوله سازی و صنایع مختلف کاربرد دارد، از ساندویچ پانل برای ساخت سازه های مدرن با مقاومت بالا در برابر برودت هوا و… استفاده می‌شود.

اگر می‌خواهید بیشتر با ویژگی‌های ساندویچ پانل آشنا شوید با تیم مرکز پانل همراه باشید.

ساندویچ پانل

ساختار ساندویچ پانل به مثابه یک ساندویچ خوراکی است به همین دلیل به این نام معروف است. شالوده اصلی ساندویچ پانل از جنس ورق فلزی و فوم عایق است. در این ساختار دو لایه ورق فلزی یک لایه فوم عایق را احاطه کرده است.

ورق‌های ساندویچ پانل از نوع ورق گالوانیزه، آلومینیوم و یا آلوزینک است که بسته به نوع کاربری سازه، موقعیت جغرافیایی و نوع آب و هوای منطقه می‌توانید از این سه نوع ورق استفاده کنید.

ساندویچ پنل دارای یک هسته مرکزی از جنس فوم یا پشم معدنی است. هسته مرکزی ساندویچ پانل خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که ساندویچ پانل را نسبت به مصالح ساختمانی سنتی متمایز می‌کند. فوم ساندویچ پانل شامل انواع اکس پی اس، پلی یورتان، پلی استایرن و یا پشم سنگ است.

هرکدام از فوم‌های نام برده دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در صنعت ساخت و ساز، سوله سازی، ساخت کانکس، ویلای پیش ساخته، سردخانه، کلین روم و… کاربرد دارند.

مزایای ساندویچ پانل

ویژگی و مزایای این مصالح ساختمانی پیش ساخته سبب شده تا آن‌ها به عنوان یک انقلاب در صنعت ساخت و ساز محسوب شوند.

عایق بودن در برابر نوسانات دمایی

اولین ویژگی عایق بودن ساندویچ پانل در برابر سرما و گرما است که در نتیجه موجب کاهش مصرف برق و گاز در فصول گرم و یا سرد سال می‌شود. علاوه بر این سرعت ساخت و ساز با ساندویچ پانل بواسطه ساختار پیش ساخته و آماده بسیار بالاست، در نتیجه موجب کاهش هزینه‌های ساخت و ساز و صرفه جویی در زمان اجرای پروژه می‌شود.

علاوه بر این ساندویچ پانل علی رغم وزن بسیار سبکی دارد، مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارد در نتیجه حمل و نقل و نصب این مصالح ساختمانی بسیار ساده و راحت است.

نصب سریع سازه

ساندویچ پانل مشکل طولانی شدن زمان اجرای پروژه و افزایش هزینه مصالح ساختمانی را حل کرده است و می‌تواند برای شما در کوتاه ترین مدت زمان ممکن سازه‌ای بزرگ، با کیفیت و مطابق با استاندارد جهانی ایجاد کند. امروزه هزاران متر سوله و کارگاه‌های تولیدی به وسیله ساندویچ پانل تنها در چند ماه ساخته می‌شوند.

نصب ساندویچ پانل به وسیله پیچ و مهره و توسط نیروی متخصص نصب انجام می‌شود. در پروسه نصب شیت‌های ساندویچ پانل می‌بایست به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و درزبندی و آب‌بندی پانل‌ها به درستی انجام شود.

حتما توصیه می‌کنیم از یک تیم متخصص و حرفه‌ای در زمینه نصب ساندویچ پانل کمک بگیرید، چرا که اگر درزبندی و آب‌بندی پانل‌ها به درستی صورت نگیرد، از طول عمر و کارایی سازه شما کاسته خواهد شد. تیم نصب مرکزپانل آماده ارائه خدمات در زمینه نصب و اجرای ساندویچ پانل است.

اگر قصد دارید در رابطه با نصب ساندویچ پانل اطلاعات بیشتری به دست بیاورید میتوانید به مقاله نصب ساندویچ پانل مراجعه کنید.

مقاومت بالا

این سازه‌ها بیشتر از مصالح سنتی و رایج، در برابر زلزله و طوفان مقاوم هستند. و در صورت خرابی یا بروز مشکل، می‌توان ساندویچ پانل را بدون تخریب تعویض کرد.

انواع ساندویچ پانل و کاربرد آن‌ها

ساندویچ پنل کاربرد بسیاری در صنایع مختلف تولیدی، طراحی و حتی پزشکی دارند ، برخی از این کاربردها عبارتند از : استفاده از ساندویچ پانل در ساخت اتاق‌های ایزوله یا کلین روم، که برای تولید دارو، قطعات الکترونیکی، صنایع غذایی و پزشکی از این فضا استفاده می‌شود.

استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله‌هایی با ابعاد بسیار بزرگ با کاربری خودروسازی، سوله انبار، سوله صنعتی، سوله مرغداری، نمایشگاه، تره بار و… نیز کاربرد دارد.

استفاده از ساندویچ پانل در اتاق یخچالی کامیون و کامیونت‌ها جز دیگر کاربردهای ساندویچ پانل محسوب می‌شود. از آن‌جایی که از کامیون و کامیونت برای حمل و نقل مواد غذایی فاسد شدنی استفاده می‌شود؛ این فضاها به یک اتاقک عایق که در آن تبادل انرژی سرمایی و گرمایی با محیط بیرون در حداقل ممکن باشد، نیاز دارند. ساندویچ پانل بهترین گزینه برای ساخت این اتاقک‌ها محسوب می‌شود.

اما کاربردهای ساندویچ پانل به موارد گفته شده محدود نمی‌شود و صرفاً به عنوان نمونه برای درک بیشتر کاربرد پانل بیان شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد ساندویچ پانل می‌توانید به مقاله کاربرد ساندویچ پانل مراجعه کنید.

عایق ساندویچ پانل

فوم‌های به کاررفته در ساختار ساندویچ پانل هر کدام ویژگی به خصوصی دارند که متناسب برای یک نوع کاربری خاص است. برای مثال فوم پلی اورتان یک فوم منسجم و بسیار مقاوم در برابر حرارت و رطوبت است به همین دلیل از این نوع فوم برای ساخت سازه‌هایی مانند سردخانه، کلین روم استفاده می‌شود.

فوم پشم سنگ از دسته فوم‌هایی محسوب می‌شود که بالاترین مقاومت را در برابر آتش سوزی دارد و می‌تواند تا چندین ساعت از گسترش آتش جلوگیری کند به همین دلیل از این فوم در ساخت سازه‌هایی که احتمال آتش سوزی در آن‌ها بالاست استفاده می‌شود مانند سازه‌های CHP یا سوله‌های صنعتی.

جهت خرید و استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل می‌توانید با مشاورین مرکز پانل در ارتباط باشید.

021-26411244

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع اصلی ساندویچ پانل به لحاظ کاربرد است، ساندویچ پانل سقفی یکی از بخش‌های اصلی سازه به شمار می‌رود. این نوع پانل‌ها جهت جلوگیری از ریزش باران، برف، تابش آفتاب و موارد غیره طراحی و تولید شده است. ساختار ساندویچ پانل سقفی تا حدودی با ساندویچ پانل دیواری متفاوت بوده و به جهت موقعیت قرارگیری این نوع پانل در سازه آن را به شکل گام‌دار طراحی می‌کنند تا مقاومت خمشی ساندویچ پانل را افزایش دهند.

ساندویچ پانل‌ سقفی با توجه به این که بسیاری حساس است باید به صورت تخصصی خریداری و حتی نصب شود ، آب بندی مناسب سقف به طول عمر سازه شما کمک خواهد کرد و حتما باید از بهترین متریال استفاده شود.

جالب است بدانید که بیشترین سهم بازار ساندویچ پانل مربوط به مدل ساندویچ پانل سقفی پلی اورتان است.

ساندویچ پانل دیواری

پانل دیواری نوع دیگر اصلی ساندویچ پانل محسوب می‌شود که برای دیوار انواع سوله، کانکس، سردخانه، کلین روم، ساختمان‌های پیش ساخته و ساخت ویلاهای پیش ساخته در شما کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد

ساختار ساندویچ پانل دیواری

ساختار ساندویچ پانل دیواری تا حدودی با ساندویچ پانل سقفی متفاوت بوده و اغلب لایه رویی ساندویچ پانل دیواری صاف و بدون برجستگی است، اما در مواردی بسته به شرکت تولید کننده ورق رویی پانل دیواری با طرح‌ها و شیارهای ریزی در عمق چند میلی‌متر همراه است.

در برخی از انواع کاربری‌ها مانند کلین روم نیز ورق ساندویچ پانل دیواری کاملا صاف و بدون هیچ گونه‌ طرح یا فرورفتگی تولید می‌شود؛ دلیل آن هم این است که در این مکان‌ها به دلیل حساسیت فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌شود الزامات بهداشتی خاصی باید رعایت شود؛ در نتیجه پوشش دیوارها باید کاملا صاف باشد تا از نفوذ و رشد هرگونه میکروب جلوگیری شود.

 ایمنی ساندویچ پانل

همان طور که گفته شد ساندویچ پانل با توجه به نوع متریال به کاررفته در ساختار خود ویژگی‌ها و مزایای بسیاری دارد. یکی از ویژگی‌های مهم ساندویچ پنل مقاومت در برابر آتش سوزی است. ساندویچ پانل پشم سنگ یکی از بهترین انواع پانل‌ها در این مورد محسوب می‌شود.

مورد دیگر عایق بودن ساندویچ پانل در برابر تبادلات انرژی است، ساندویچ پنل با جلوگیری از ورود و خروج دما، سبب حفظ و پایداری دما و انرژی داخلی محیط می‌شود. در این بین ساندویچ پانل‌ها را می‌توان در برابر زلزله نیز مقاوم دانست. دلیل این امر هم این است که ساندویچ پانل ساختاری ساده و سبک داشته و در هنگام زلزله در صورت شکستگی یا سقوط، به مراتب خساراتی کمتر از مصالح سنگین و سنتی بر جای می‌گذارد.

جمع بندی

با توجه به ویژگی‌های قابل توجه ساندویچ پانل اگر قصد احداث یک سازه با ساندویچ پانل را دارید، توصیه می‌کنیم بعد از اخذ مجوزهای لازم، انجام زیرسازی و مشورت با مهندسین، از یک تیم نصب متخصص و زبده در این زمینه نیز کمک بگیرید تا سازه شما بعدها دچار مشکلات درزبندی و آب‌بندی نشود.

نصب و اجرای اصولی ساندویچ پانل نیز به اندازه تهیه یک ساندویچ پانل با کیفیت، دارای اهمیت است. تیم نصب مرکزپانل آماده ارائه خدمات از صفر تاصد نصب و اجرای پروژه شماست. در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره در رابطه با خرید انواع ساندویچ پانل می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان مرکزپانل تماس حاصل نمایید.

2 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر ممنون از توضیحات خوبتون یک سوال ساخت سوله با ساندویچ پانل ارزان تر است یا اگر و سیمان ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. سلام هزینه تهیه مصالح سنتی در مقایسه با ساندویچ پانل حدودا برابری میکنه. اما ساخت سوله با مصالحی مثل سیمان، آجر و سنگ خیلی زمان بر هستش، و این زمان طولانی که شاید 1 سال هم طول بکشه بر روی هزینه‌های شما تاثیر داره. اما از اونور ساخت سوله با ساندویچ پانل در یک زمان کوتاه شاید 1 ماهه انجام بشه و شما سریع تر می‌تونین از اون بهره برداری کنین. با در نظر گرفتن این موارد استفاده از ساندویچ پانل به صرفه تر هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp