انواع ورق ساندویچ پانل

calendarتاریخ انتشار: ژانویه 30, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
coversheet
نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل از انواع مختلفی از ورق‌های فلزی تشکیل شده است که نوع آن با توجه به سفارش مشتری، تعیین می‌شود. در این مقاله از مرکز پانل به بررسی انواع ورق و محافظ های موجود در صنعت ساندویچ پنل می‌پردازیم ؛ شما را با انواع ورق پانل اشنا خواهیم کرد و مزایا ، معایب آن را با هم بررسی می‌کنیم.

ورق ساندویچ پانل چیست؟

ورق ساندویچ پانل جز بیرونی‌ترین عنصر ساندویچ پانل محسوب می‌شود که وظیفه حفاظت از ساختار ساندویچ پانل را برعهده دارد. دلیل این که ورق فلزی جز متریال اصلی ساندویچ پانل محسوب می‌شود این است که در درجه اول ورق فلزی سبب محافظت از ساختار کلی پانل و هسته می‌شود، در وهله دوم ورق فلزی از رشد و نمو میکروب و حشرات در هسته ساندویچ پنل جلوگیری می‌کند که این امر می‌تواند تاثیر مستقیم روی طول عمر پنل‌ها داشته باشد.

در ایران ساندویچ پانل هایی که تولید می‌شود پانل هایی با ورق آلوزینک و گالوانیزه است دیگر مدل های ساندویچ پنل به صورتی سفارشی تولید می‌شود.

در ساندویچ پانل ضخامت روی ورق پانل که به صورت پوشش استفاده می‌شود مهم است که ضخامت آن ها از 40 میکرون تا 70 میکرون است که این به معنای آن است که هرچه ضخامت ورق ساندویچ پنل بیشتر باشد به مراتب بر روی قیمت و مقاومت آن تاثیر مستقیم دارد.

استفاده از ورق با ضخامت مختلف برای ساندویچ پنل به کاربری سازه بستگی دارد برای مثال ساندویچ پانلی که برای ساخت اتاق ایزوله یا همان کلین روم استفاده می‌شود از ورق صاف استفاده می‌شود. اما ساندویچ پنل دیواری معمولی دارای شیار هستند که فواصل آن هر 2 سانتی متر است که اندازه آن به تلورانس 1 یا 2 سانت است.

اما در بخش کلین روم که استاندارد های جی ام پی مطرح است ورق‌ها کاملا به صورت صاف طراحی می‌شوند و هیچ گونه شیار یا طرحی ندارند تا از نفوذ آلودگی و میکروب درون فرورفتگی‌های ورق جلوگیری شود. ضخامت ورق مصرفی در این نوع کاربری 0.7 میلی‌متر باشد.

دسته بندی دیگر پانل از نظر شکل ورق است که پانل را می‌توانیم طبقه بندی کنیم در پانل دیواری که معمولاً کروگیت صاف هستند که در فواصل هر 2 سانت حداقل یک شیاری را داریم که در مصارف خاص مانند اتاق حمل بار یخچالی گوشت و کلین روم این کروگیت‌ها و شیارها را نداریم و صاف هستند آن هم به دلیل موارد بهداشتی و کسب استاندارد لازم است.

در بخش ساندویچ پانل سقفی درقسمت ورق پانل گام‌هایی را مشاهده می‌کنیم که در فواصل مشخص است که این گام 3 تا 4 سانتی‌متر در هر 20 سانتی متر برآمدگی دارند که این گام ها مقاومت خمشی پانل رو تقویت می‌کند و در حین اتصال هر شیت از پانل سقفی نقش آب‌بندی را ایفا خواهد کرد.

انواع ورق ساندویچ پانل

ورق‌های موجود برای ساندویچ پانل در بازار ایران در 3 نوع ورق آلوزینک، ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم است. هرکدام از این ورق‌ها، خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی دارند.

جنس و کیفیت ورق مورد استفاده برای حفاظت از هسته عایق پانل بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل باید با توجه به نوع کاربری و نوع آب و هوای منطقه، این ورق ها انتخاب شوند تا در طولانی مدت سازه شما دچار مشکل نشود.

ضخامت ورق نیز با توجه به نوع کاربری و استحکام مورد نظر برای سازه شما تعیین می‌شود، استفاده از آلوزینک سبب می‌شود تا ورق روی ساندویچ پانل در طی مرور زمان دچار زنگ زدگی نشود، زیرا ورق آلوزینک همان ورق آهنی با روکشی از روی و آلومینیوم است که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و خوردگی دارد. همچنین به کارگیری رنگ‌های کوره ای درجه یک در ساخت ساندویچ پانل‌ها کمک بسیاری به جلوگیری از پوسیدگی و زنگ‌زدگی خواهد کرد.

ورق گالوانیزه نیز، ورق آهنی با روکشی از عنصر روی است که اغلب به روش نورد گرم تولید می‌شود. این ورق نیز در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد اما بیشتر برای مناطق خشک یا نیمه خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مناطق مرطوب مانند شمال یا جنوب کشور و کاربری‌های خاص مانند کلین روم یا سردخانه، از ورق آلوزینک استفاده می‌شود.

رنگ مورد استفاده در ورق ساندویچ پانل‌ها نیز به صورت کوره‌ای و پخته شده است؛ استفاده از رنگ‌های کوره ای پرایمری بر کیفیت محصول می‌افزاید.

شرکت‌های تولید کننده ورق در ایران مانند فولاد مبارکه پس از ساخت ورق آن‌ها را با استفاده از پوشش الکترواستاتیک رنگ می‌کنند؛ در این پروسه ابتدا ورق را با استفاده از مواد مخصوص شستشو می‌دهند تا تمام ذرات و چربی‌ها از روی ورق پاک شود و میزان اتصال رنگ به ورق افزایش پیدا کند. سپس ورق را داخل کوره می‌فرستند تا پودر رنگ همراه با حرارت به سطح ورق پاشیده شود.

انواع ورق ساندویچ پانل

پوشش ساندویچ پانل با ورق

پس از رنگ زدن و انتخاب نوع ورق پانل مورد نظر (انتخاب ضخامت ورق) نوبت به طرح پانل می‌رسد ، پانل‌ها به چند مدل طبقه بندی می‌شوند :

1- پانل یک رو ورق یک‌رو فویل: در این نوع پانل‌ها پوشش بیرونی دو طرف پنل از فویل بوده و معمولاً در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استفاده از ورق فلزی ضرورت چندانی ندارد و برای کاهش هزینه‌ها می‌توان از ساندویچ پانل دو رو فویل استفاده کرد.

2- پانل دو رو ورق: در این نوع ساندویچ پانل دو طرف بیرونی پانل با استفاده از ورق فلزی آلوزینک، گالوانیزه و یا آلومینیوم پوشیده می‌شود.

3- پانل یک رو ورق یک رو نایلون: گاهاً نیاز است که یک سطح خارجی پانل که در مجاورت هوا و عوامل طبیعی است از کیفیت بالا تری برخوردار باشد به همین دلیل برای کاهش هزینه‌ها یک روی دیگر محافظ را با استفاده از نایلون در برابر حشرات و… محافظ می‌کنند تا هسته پانل در امان باشد.

4-پانل یک رو ورق یک رو کاغذ: این نوع پانل هم قابل تولید است اما استفاده از آن مرسوم و متداول نیست. از این نوع پانل‌ها اغلب به عنوان سقف کاذب و یا دیوار سوله‌ها استفاده می‌کنند که ورق فلزی در قسمت بیرونی سازه و طرف کاغذ به سمت داخل سازه قرار می‌گیرد. کاغذ مورد استفاده در این پانل‌ها از جنس کاغذ کرافت است.

هرچند که این پانل‌ها قابل تولید هستند اما توصیه نصابان این است که از این نوع پانل‌ها استفاده نکنید چرا که در پروسه نصب و هنگام چفت شدن پانل‌ها قطعا مشکل ایجاد می‌شود و درزبندی و آب‌بندی پانل‌ها به درستی صورت نمی‌گیرد.

قیمت ورق ساندویچ پانل

ورق گالوانیزه

ورق‌ گالوانیزه با رنگ‌های کوره‎ای پلیمری مخصوص ساخته می‌شوند و به دلیل داشتن روکشی از عنصر روی در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاومت خوبی دارد؛ اما بیشتر در مناطق خشک و نیمه خشک از این ورق استفاده می‌شود چرا که ورق آلوزینک با داشتن آلیاژی از عنصر روی و آلومینیوم مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد و اغلب از این ورق در مناطق شرجی و مرطوب شمال و جنوب کشور استفاده می‌شود.

ورق آلوزینک

همان طور که گفتیم ورق آلوزینک، یک ورق فولادی با روکشی از روی و آلومینیوم است به همین دلیل از این ورق بیشتر برای کاربری‌هایی که مقاومت در برابر نفوذ رطوبت، زنگ زدگی، پوسیدگی و خوردگی حائز اهمیت است استفاده می‌شود. سردخانه و کلین روم دو نمونه از کاربری‌های بسیار مهم و حساسی هستند که معمولا از ورق آلوزینک در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

ورق آلومینیوم

ویژگی بارز ورق آلومینیوم، انعطاف پذیری آن است اما این ویژگی ممکن است در پروسه نصب ساندویچ پانل، تا حدودی مشکل ایجاد کند، علاوه بر این برای تولید ساندویچ پانل با ورق آلومینیوم، متراژ بالایی در حدود 20.000 متر نیاز است زیرا برای تولید پانل آلومینیوم باید یک رول ورق آلومینیوم را باز کنند. ضمن اینکه قیمت ورق آلومینیوم نسبت به سایر ورق‌ها بسیار گران‌تر است.

ورق ساندویچ پانل

رنگ بندی ورق ساندویچ پانل

رال رنگی ساندویچ پانل بسیار متفاوت است اما هر شرکتی رنگ خاص خود را دارد و عمدتاً امروزه شرکت های تولید کننده ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری از کد رنگ قرمز، آبی، سفید، سبز، طوسی استفاده می‌کنند. اگر برای شما خرید فوری پانل مهم است می‌توانید از بین رنگ‌های موجود یک رنگ را برای ورق پنل های خود انتخاب کنید. اما اگر به دنبال رنگ های خاص پانل هستید، ممکن است پروسه‌ای زمان بر باشد.

قیمت ورق ساندویچ پانل

استاندارد رنگ ورق ساندویچ پانل

همانطور که در تمامی صنایع استانداردهای مختلفی وجود دارد در تولید پانل دیواری و سقفی هم باید رنگ‌های به کار رفته دارای استاندارد کوتینگ 12 باشد.

استاندارد گوتینگ 12 یک نوع استاندارد برای شرکت‌های تولید کننده ورق است که در آن کد رنگی، میزان ضخامت هر رنگ و…تعیین شده است.

البته داشتن ورق با کیفیت برای استاندارد گفته شده بسیار حائز اهمیت است ، شرکت‌های بزرگ امروزه با در دست داشتن دستگاه‌های تولید کنند ورق پانل می‌توانند به راحتی ورق‌های با استاندارد بالا تولید کنند که تا حدودی مشکل استاندارد سازه‌های پانلی را برطرف می‌کند.

کاربرد ورق آلوزینک در صنایع مختلف بسیار است و عمده کاربرد آن در ساخت کرکره‌های برقی ، کابل‌ها و ساندویچ پنل است.

برای تولید انواع ساندویچ پانل یعنی ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی از مدل های مختلفی استفاده می‌شود یعنی مدل ورق دیواری با ورق سقفی متفاوت است این تفاوت در طرح رنگ و… می‌تواند باشد.

تاثیر ورق پانل روی قیمت آن

مسلماً یکی از اصلی ترین مواردی که بر روی قیمت ساندویچ پانل تاثیر مستقیم دارد قیمت ورق و کیفیت ورق به کار رفته در ساخت پنل‌‎ها می‌باشد، اغلب ورق‌های به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل‌ها از شرکت فولاد مبارکه اصفهان بوده که ورق‌های تولیدی این کارخانه از کیفیت قابل توجهی برخوردار است.

ورق ساندویچ پانل سقفی

مشاوره و خرید ورق ساندویچ پانل

شرکت مرکز پانل به عنوان مرجع اصلی فروش انواع پنل ها در بازار ایران فعالیت دارد، شما می‌توانید برای سفارش ساندویچ پانل مورد نظر خود با هرکدام از انواع ورق‌های موجود با کارشناسان مر کزپانل تماس حاصل نمایید.


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

میانگین رای بازدید کنندگان این صفحه :5 نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat