نصب ساندویچ پانل سردخانه

calendarتاریخ انتشار: دسامبر 31, 2023
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:1
نصب ساندویچ پانل سردخانه
نصب ساندویچ پانل

میانگین رای بازدید کنندگان این صفحه :5

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به آن توجه بسیار کرد.

عایق بندی خوب پس از نصب و استفاده از ملزومات ساندویچ پانل با کیفیت در حین نصب و راه اندازی پانل سردخانه بسیار مهم است.

آنچه در نصب سردخانه ساندویچ پانل‌ مهم است، رعایت الزامات است. سردخانه بر اساس ذات کاربری خود به‌گونه‌ای است که کوچک‌ترین عوامل انتقال دما در داخل آن کنترل شود.

آنچه در نصب ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ مدنظر قرار می‌گیرد این است که کوچک‌ترین تماس بین دیواره‌ها و سازه‌های اتصالی و سازه‌ای کنترل و تا حد ممکن ایزوله گردد.

تمامی درزبندی‌ها، نصب فلاشینگ‌ها و اکسسوری‌ها باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که روزنه و قسمتی برای عدم کنترل ضوابط وجود نداشته باشد.

اقدامات پیش از نصب سردخانه پانلی


پیش از نصب می‌بایست نقشه و زیرسازی تأسیسات و اکسسوری پیش‌نیاز که امکان نصب پس از اجرای پانل را ندارند تعبیه گردد.

ساندویچ پانل سردخانه دارای ضخامت مختلف است که ارتباط مستقیم با کاربری و مشخصات پروژه دارد و از نظر نوع نصب به دو نوع معمولی و کملاک دار تقسیم می‌شود.

در نوع کملاک می‌توان با تعبیه اکسسوری مخصوص توسط تولیدکننده پانل را به هم محکم کرد و به‌صورت قلاب‌های قفل شکلی آن‌ها را با آچار مخصوص به هم چفت نمود.

انواع روش نصب سردخانه برحسب کاربری


عموماً سردخانه‌ها به دودسته 1-بالای صفر و 2-زیر صفر درجه تقسیم‌بندی می‌شوند.

ضخامت متداول ساندویچ پانل در نوع سردخانه بالای صفر 6 تا 10 سانتی‌متر است و در سردخانه زیر صفر به 15 و 20 سانتی‌متر نیز می‌رسد؛ اما به‌طورکلی ضخامت پانل در این نوع ساختمان بستگی به دو عامل اصلی دارد : 1-ارتفاع و 2-طول آزاد دیوار و آویز سقف دو عامل اصلی است.

از این رو که هر چه طول آزاد بیشتر باشد، ضخامت دیوار بیشتر است و مورد دیگر اهمیت تبادل دما است که هر چه بیشتر باشد به ضخامت بیشتری برای کنترل نیاز دارد.

زیر سازی نصب سرخانه


نحوه اجرای زیرسازی در این نوع ساختمان‌ها بسیار مهم است.

نصب سردخانه پانلی
نمونه سردخانه در حال نصب با ساندویچ پانل

قبل از سفارش مصالح می‌بایست نقشه‌های شاپ ایجاد شود و توسط مهندسین محاسب، مجری و ناظر پروژه تایید شود تا از هرگونه ایرادات احتمالی پیشگیری به عمل آید.

زیرسازی‌های موردنظر علاوه بر تحمل بار باید طوری طراحی شوند که محل اتصال کافی برای نصب ساندویچ پانل را پوشش دهد و همچنین از تداخل آن‌ با تأسیسات و اکسسوری جلوگیری به عمل آید.

با دقت به محدودیت در نوع ساختمان سردخانه باید درنظر داشت که به هیچ عنوان زیرسازی نباید از فضای داخلی نمایان باشد.

برای نصب پانل در سقف، اکسسوری آویز و نگهدارنده سقف علاوه بر تأمین باربری سازه‌ای باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که محدودیت‌ کاربری ساختمان را هم رعایت کنند.

جهت نصب ساندویچ پانل دیواری برای سردخانه که عموماً به‌صورت عمودی نصب می‌شود، ابتدا یک رانر (یو چنل) در راستای دیوار نصب و به زمین فیکس می‌گردد.

نصب دیوار سردخانه

پنل‌ دیواری ابتدا نصب و از بخش بالایی به زیرسازی پیچ می‌شود. برای عدم نمایان بودن پیچ در سازه می‌توان از نوع ساندویچ پانل پیچ مخفی استفاده نمود.

اگر به دنبال استفاده از نوع پیچ مخفی نیستید در این صورت از پیچ ساندویچ پانل متناسب با لبه‌های داخلی کام و زبانه‌ها استفاده می‌شود.

علاوه بر این می‌توان زیرسازی را به نحوی جانمایی نمود که پیچ‌ها در پشت فلاشینگ یا اکسسوری سازه قرار گیرند.

پیش از نصب باید نایلون و کاورهای پانل برچیده شود.

درصورتی‌که دیوارها به‌عنوان پارتیشن‌های داخلی استفاده می‌شوند که امکان اجرای زیرسازی برای آن وجود ندارد و از نظر سازه‌ای نیز باربری دیوار بدون استفاده از زیرسازی تضمین شده است، می‌توان پایین پانل را در رانر و محل اتصال به سقف را با یک نبشی (می‌تواند نبشی اتصال فلاشینگ‌های کنج باشد.) به سقف مهار نمود.

نصب پانل سردخانه
نصب سردخانه توسط متخصصین مرکزپانل

در این صورت باید به محدودیت‌های پیدا بودن پیچ و اکسسوری دقت نمود و نصب به نحوی صورت گیرد تا اتصالات در پشت فلاشینگ و اکسسوری‌ها پنهان بماند.

باتوجه‌به اینکه اینگونه ساختمان‌ها دارای ترددهای زیاد برای بازدید و نگهداری پس از اجرا از تأسیسات و تجهیزات مربوطه هستند، بهتر است نقاط دسترسی و بازدید پیش از اجرا بررسی شوند.

در نقاط موردنیاز با رعایت الزامات فنی از دریچه‌ها و راهرو های متناسب علی‌الخصوص برای تردد روی سقف استفاده نمود تا حتی‌الامکان از تردد بر روی ساندویچ پانل سردخانه جلوگیری به عمل آید.

نصب سقف سردخانه

زیرسازی سقف ساختمان سردخانه‌ای می‌تواند به‌صورت آویز، فیکس و ترکیبی اجرا گردد. سقف‌های فیکس با سازه‌های صلب اجرا می‌گردند که عموماً از نوع فلزی هستند و متداولا از نوع خرپا هستند. برای سقف پانل‌ها به سازه فلزی پیچ می‌شوند و یا با ایجاد ریل و یا اتصال سدل (امگا، نشمین) پنل‌ها را به‌صورت کشویی و خشابی نصب می‌کنند.

روش پیچ‌شدن در سقف مطابق با نوع نصب دیواری است. در سقف‌های آویز یا ترکیبی سازه اصلی یا صلب اجرا می‌گردد و سپس آویزهایی با مقاطع تی شکل یا امگا شکل از سازه آویز می‌شوند نحوه اتصال این آویز به کمک جوش، پیچ و یا کلمپ صورت می‌گیرد.

سازه های سدل شکل (نشیمن ساندویچ پانل سقفی) با کمک بولت رزوه یا معمولی به آویزها متصل می‌گردند و پانل‌های سقفی روی آن‌ها قرار می‌گیرد. نحوه اجرای این نوع سقف مانند سقف‌های کاذب است. همانند ساندویچ پانل‌های دیواری درز بین ساندویچ پانل‌های سقفی نیست توسط چسب سیلیکونی آنتی‌باکتریال ایزوله می‌شود.

محل اتصال شیت های پانل سقف در محل سدل می‌بایست از پشت سقف با فلاشینگ ساندویچ پانل پوشانده شود و پس از ایجاد سوراخ در فواصل مساوی (نزدیک به 50 سانتی‌متر) با فوم یا مایع پلی اورتان مملو گردد.

در هنگام نصب، محل‌های موردنیاز برای بازشو ها در پانل‌ها برش داده می‌شوند و اگر الزاماتی برای نصب ثانویه سایر ملزومات نیاز باشد در زیرسازی و پانل‌ها لحاظ می‌گردد.

ترتیب مراحل اجرا نصب


از نظر تقدم اجرای دیوار و سقف در ساختمان سردخانه‌ای، ابتدا دیوار محیط که دارای سازه مستقل است اجرا می‌گردد. سپس سقف اجرا می‌شود و پس از آن دیواری پارتیشن داخلی که سازه نگهدارنده مجزا ندارند مطابق توضیحات به زیر سقف چفت می‌گردد.

برای افزایش تمهیدات جلوگیری‌کننده از پل حرارتی، ورق‌های داخلی در نقاط اتصال سقف و دیوار تا نیمه ضخامت ساندویچ پانل متعامد جدا می‌گردد تا در این مکان‌ها فوم به فوم متصل گردد. پس از نصب کامل پانل‌ها، اکسسوری‌ها و درب و بازشو ها نصب می‌گردند. برخی از انواع درب و بازشو ها نیازمند سازه‌های کمکی هستند که در هنگام نصب ساندویچ پانل‌ها درون آن قرار می‌گیرند.

عایق بندی ساندویچ پانل سردخانه


استفاده از ملزومات و متعلقات ساندویچ پانل سبب ایجاد یک محیط عایق و ایزوله برای حفظ دمای سردخانه خواهد شد، یکی از پر کاربرد ترین ملزومات استفاده از چسب عایق پلی اورتان برای درز های میانی پانل است.

هزینه نصب سردخانه چقدر است؟


با توجه به موارد مختلف هزینه محاسبه می‌شود برخی از عوامل که بر روی قیمت و دستمزد نصب سازه سردخانه پانلی تاثیر دارد عبارتند از:

  • نوع پانل ساندویچی سازه از نظر ضخامت
  • کاربری و میزان دمای سردخانه بر روی قیمت نصب تاثیر دارد.
  • اجرا استانداردهای لازم برای سردخانه که پس از نصب باید توسط تیم استاندارد بررسی شود.
  • محل اجرا پروژه از نظر شرایط محیطی و …

به همین دلیل امکان اعلام قیمت نصب ساندویچ پانل سردخانه به صورت مصوب و قطعی نمی‌باشد و نیاز است پیش از انجام پروژه توسط کارشناسان نصب بررسی و برآورد شود.

سوالات متداول


ابزارهای مورد نیاز برای نصب ساندویچ پانل سردخانه چیست؟

پیچ، دستگاه پانل بر، چسب پلی اورتان، فلاشینگ، فیتر، مته، دریل از الزامات اصلی برای نصب است.

چه نکاتی را باید در هنگام نصب رعایت کنیم؟

از پانل های ساندویچ با کیفیت و استاندارد استفاده کنید. پانل های ساندویچ را به درستی برش دهید. پانل های ساندویچ را در محل خود محکم کنید. درزهای بین پانل ها را با نوار درزگیر بپوشانید.

هزینه نصب ساندویچ پانل سردخانه چقدر است؟

هزینه نصب ساندویچ پانل سردخانه به عوامل مختلفی مانند نوع ساندویچ پانل، ابعاد سردخانه، شرایط آب و هوایی منطقه و دستمزد نیروی کار بستگی دارد. به طور کلی، هزینه نصب ساندویچ پانل سردخانه بین 15 تا 25 درصد هزینه خرید ساندویچ پانل‌ها است.


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

میانگین رای بازدید کنندگان این صفحه :5 نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش […]

یک پاسخ
  1. درود بر گروه صنعتی مرکز پنل
    و
    سپاس از توضیحات ، کوتاه ، سودمند و کاربردی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat