انواع درب

نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکه سازه پیش ساخته مدرن است که ساختاری ساندویچی دارد به صورتی که یک فوم عایق بین دو ورق فلزی پرس می‌شود. ساندویچ پانل امروزه توانسته به خاطر ویژگی‌های خاصی که دارد جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی باشد یکی از این ویژگی‌ها شامل وزن پایین این سازه است همین امر باعث می‌شود تا در حمل و نقل و نصب ساندویچ پانل آسان‌تر و سریع‌تر انجام شود. این سرعت در کار هم باعث می‌شود تا زمان انجام پروژه کمتر باشد و در هزینه صرفه جویی می‌شود.

انواع درب

حال این سازه بعد از تکمیل نیازمند درب و پنجره مورد نیاز هست. در این مطلب به انواع درب سردخانه، انواع درب سوله و انواع درب اتاق تمیز می‌پردازیم.

درب سردخانه

درب سردخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های نگهداری مواد داخل آن است. یکی از مهم‌ترین مراحل، مرحله طراحی سردخانه، انتخاب درب آن با توجه به نوع آن است. در واقع درب به دلیل ارتباط آن با محیط بیرون، مؤثرترین عامل بر میزان مصرف انرژی سردخانه از طریق تبادل هوا هستند. تعداد باز و بسته شدن درب به دلیل افزایش نفوذ هوای بیرون به داخل باعث می‌شود سیستم درب بیشتر کار کند و می‌تواند مصرف انرژی را تا 50 درصد افزایش دهد. در نتیجه استفاده از درب استاندارد و مناسب در عملکرد بهینه سردخانه تأثیر بسزایی دارد. به‌طوری‌که مواد داخل آنها که عمدتاً خوراکی هستند، تازه و سالم باقی می‌مانند. ناگفته نباشد که استفاده از ساندویچ پانل سردخانه هم در صرف جویی انرژی تأثیر دارد.

درب سردخانه شامل سه نوع هست:

درب لولایی

درب کشویی (درب ریلی)

درب ریلی کنترل اتمسفر

درب لولایی

این درب به دلیل مکانیسم ساده‌ای که دارد به عنوان پرکاربردترین درب شناخته می‌شود. سادگی مکانیزم، قیمت پایین و در نتیجه کاهش هزینه سردخانه، عمر طولانی و سهولت در استفاده و نصب، از مزایای درب سردخانه لولایی است. با توجه به تلفات حرارتی بالایی که هنگام باز و بسته شدن ایجاد می‌شود، درب لولایی سردخانه برای سردخانه‌هایی که تردد کمی دارند مناسب‌تر است.

همین‌طور با توجه به اینکه تکیه‌گاه‌ها در این درب‌ها در یک طرف قرار می‌گیرند، نمی‌توان در این نوع از درب بزرگ برای سردخانه استفاده کرد. زیرا به لولا فشار زیادی وارد می‌کند و نیاز به فضای زیادی برای باز و بسته شدن دارد. به همین دلیل با اجزای خود به صورت استاندارد ساخته شده است تا در هنگام استفاده مشکلی پیش نیاید.

درب کشویی (درب ریلی)

این درب به دلیل تبادل هوای و اتلاف کم  در حین باز و بسته شدن برای باز و بسته شدن مکرر مناسب است. در سردخانه بزرگ، درب کشویی سردخانه دارای موتوری هستند که سرعت باز و بسته شدن را افزایش می‌دهد و نیازی به تلاش دستی برای باز و بسته شدن آن نیست. همچنین درب کشویی به فضای کمتری برای باز و بسته شدن نیاز دارند و برای اجرای در مقیاس بزرگ بسیار مناسب هستند و این درب به دلیل ویژگی‌های متفاوتی که دارند در بسیاری از مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درب ریلی کنترل اتمسفر

درب ریلی کنترل اتمسفر برای یخچال که میوه‌ها و سبزیجات خاص حساس به اکسیژن در آن نگهداری می‌شوند مناسب است. به این معنا که این نوع درب از نفوذ هوای بیرون به داخل جلوگیری می‌کنند تا درصد اکسیژن هوای داخل سردخانه افزایش نگیرد. به این ترتیب عمر مواد غذایی افزایش می‌یابد. این نوع درب با توجه به حساسیتی که دارد معمولاً از نوع کشویی ساخته می‌شوند تا علاوه بر راحتی در باز و بسته شدن از مقاومت و کارایی بالاتری برخوردار باشند.

انواع درب سوله

درب سوله جهت ورود و خروج ماشین آلات و افراد در قسمت مختلف انواع سوله تعبیه شده است و درب صنعتی در انواع مختلف موجود است. پس از اجرای فونداسیون سوله و نصب آن در محل پروژه، درب مورد نظر با توجه به نوع عملکرد سوله انتخاب می‌گردد.

انواع درب سوله شامل:

  • درب ریلی سوله
  • درب کرکره‌ای سوله
  • درب لولایی سوله

درب ریلی سوله

یکی از بهترین درب‌ها در سازه‌ها درب ریلی سوله است زیرا این نوع درب در هنگام باز و بسته شدن فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و درب ریلی به درب کشویی نیز معروف است. درب ریلی به صورت افقی باز و بسته می‌شود و به این ترتیب در قسمت‌های بالا و پایین درب ریلی قرار گرفته و درب بین این دو قسمت جابه‌جا می‌شود و به چپ و راست باز و بسته می‌شود و البته در مواردی فقط از یک ریل در سمت بالا می‌توان استفاده کرد.

برای استفاده از درب ریلی نیاز به یک دیوار خالی برای قرار دادن درب روی آن است و انواع درب ریلی وجود دارد که بر اساس نوع کاربرد سوله می‌توان آنها را در نظر گرفت. انواع درب ریلی سوله عبارت‌اند از:

درب ریلی دستی سوله

در درب ریلی دستی سوله باز و بسته شدن این نوع درب با استفاده از دست انجام می‌شود.

درب ریلی تک لنگه سوله

در درب ریلی تک لنگه سوله تنها یک لولا دارد و در یک جهت باز می شود.

درب ریلی دو لنگه سوله

در درب ریلی دو لنگه سوله این نوع درب از دو لولا تشکیل شده است که یکی از آن‌ها به سمت راست و دیگری به سمت چپ باز می‌شود.

درب ریلی چند لنگه سوله

در درب ریلی چند لنگه سوله در صورتی که سوله بسیار بزرگ باشد و عملکردی مانند آشیانه هواپیما داشته باشد، استفاده از این نوع درب بسیار مناسب خواهد بود.

درب لولایی سوله

درب لولایی سوله در قسمت لولا به چهارچوب متصل می‌شوند و باز و بسته شدن آنها با چرخاندن درب روی پاشنه انجام می‌شود، به طور کلی درب لولایی یکی از متداول‌ترین و قدیمی‌ترین انواع درب است. از آنجایی که باز و بسته شدن درب لولایی زمان بر است، از درب لولایی مخصوصی برای ورود افراد استفاده می‌شود و در لولایی سوله برای ورود ماشین آلات باز و بسته می‌شود.

درب کرکره‌ای سوله

درب کرکره‌ای سوله به درب صنعتی رول‌آپ معروف است، این نوع درب در انواع مختلفی بر اساس وزن و ابعاد تولید می‌شود. باز و بسته شدن درب کرکره‌ای به صورت عمودی انجام می‌شود و مانند کرکره درب کرکره‌ای سوله قابلیت تا شدن را دارد و قسمت تاشو در بالای در تعبیه می‌شود.

درب کرکره‌ای سوله فلزی است که معمولاً از ورق‌ سینوسی ساخته می‌شود به همین دلیل درب = کرکره ای یکی از مقاوم ترین و مستحکم ترین درها در بین سایر درب‌ها به شمار می‌رود.

انواع درب اتاق تمیز

انواع درب اتاق تمیز عبارت‌اند از درب فلزی (فریم آلومینیومی به اضافه درب PCGI)، درب استیل (درب PCGI با اسکلت استیل) و درب HPL (ساندویچ پانل HPL و فریم آلومینیومی یا فولادی). با توجه به انواع باز و بسته شدن درب، می‌توان آن را به دو دسته درب کش/فشار و درب کشویی در اتاق تمیز تقسیم کرد.

جمع‌بندی

در دنیای درب انواع مختلفی وجود دارد و هرکدام ویژگی‌های خودشان را دارد شما می‌توانید برای نصب ساندویچ پانل و درب در این سازه ها همینطور اطلاعات بیشتر و قیمت با مشاورین ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مرکز پانل ساید بار

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp