021-26423874

09129412344

logo

021-26421776

09129412344

ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

همان‌طور که می‌دانید بیشترین هزینه و اتلاف انرژی در خانه‌ها صورت می‌گیرد. به همین منظور سازندگان به دنبال جایگزین مناسبی برای مصالح قدیمی و حفظ انرژی هستند. یکی از این مواد پرکاربرد درزمینه حفظ انرژِی، فوم عایق پلی اورتان بوده که در ساخت ساندویچ پانل پلی یورتان به‌کار می‌رود. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به این امر بپردازیم که  ساندویچ پانل پلی اورتان چیست و چه کاربردهایی دارد.

پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان، یکی از اصلی‌ترین مواد مورداستفاده در ساخت  ساندویچ پانل پلی اورتان است. فوم عایق پلی اورتان به دسته‌ای از مواد شیمیایی گفته می‌شود که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها به عنوان مواد اصلی تشکیل‌دهنده ساخته می‌شوند. این محصول در دو نوع PUR و PIR تولید می‌شود.

عایق‌های پلی اورتان  بسیار سبک بوده و می‌توانند بیشتر مصالح را به یکدیگر متصل کنند. این نوع از ساندویچ پانل، با دو نوع فوم پلی اورتان تهیه می‌شود که ازنظر مقاومت در برابر آتش با یکدیگر متفاوت هستند. ساندویچ پانل پلی اورتان از ورود هوا، رطوبت و صدا جلوگیری می‌کند.

ساندویچ پانل نوعی پوشش ساختمانی است که برای ساخت سازه‌های سبک و مقاوم مورداستفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پانل‌ها بسته به کاربری در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تولید می‌شوند. پلی اورتان نوعی از عایق پلیمری است که اولین بار حدود ۸۰ سال قبل در آلمان کشف شد. این نوع فوم از آن زمان تا به امروز قابل‌اطمینان‌ترین فوم عایق پلی اورتان حرارتی برای تولید ساندویچ پانل‌ها است. پلی اورتان با واکنش یک پلی یول (الکل با بیش از دو گروه هیدروکسی واکنشی در هر مولکول) با دی ایزوسیانات یا ایزوسیانات پلیمری، در حضور کاتالیزورها و افزودنی های مناسب تشکیل می شود.

ساندویچ پانل‌های پلی اورتان به دلیل انعطاف در طراحی، برای ساختن سازه‌های تازه مناسب بوده و همچنین در عایق‌بندی سازه‌های قدیمی بسیار کارآمد هستند. ازجمله کاربردهای این ساندویچ پانل می‌توان به استفاده در ساخت سقف و دیواره‌ی کانتینرها، کلین روم و کانکس‌های ویلایی اشاره کرد.

ساندویچ پانل پلی اورتان مانند بیشتر ساندویچ پانل‌ها قابلیت استفاده در سقف‌ها و دیوارها را داشته و از دو لایه ورق که هسته ساندویچ پانل را پوشش می‌دهند تشکیل‌شده است.

 پانل پلی یورتان

انواع ساندویچ پانل پلی یورتان

انواع فوم عایق پلی اورتان را می‌توان به‌طورکلی به پلی اورتان انعطاف‌پذیر، سخت، نیمه سخت، چسب‌ها، بایندها، درزگیرها، الاستومرها و پوشش‌های پلی اورتانی تقسیم کرد. و همچنین می‌توان پلی یورتان را به دو نوع پایه پلی‌استر و  پایه پلی اتر نیز تقسیم کرد. در ادامه توضیحاتی کامل‌تری درباره‌ی چند نوع از این فوم عایق خواهیم داد.

فوم پلی اورتان انعطاف پذیر

فوم پلی اورتان انعطاف پذیر به عنوان بخش نرم و حالت پذیر در انواع محصولات مصرفی و تجاری استفاده می شود.از جمله این محصولات می توان به ملافه، مبلمان، داخلی خودرو، پوشش فرش و بسته بندی اشاره کرد. این فوم نرم و قابل انعطاف می تواند در انواع مختلفی از اشکال و استحکام ایجاد شود. فوم پلی اورتان انعطاف پذیر، سبک، مقاوم، ماندگار و نرم است.

این محصول در امریکای شمالی حدود ۳۰ درصد از کل بازار پلی اورتان را تشکیل می دهد. شناخته ترین فومی که در ساندویچ پانل به کار می رود نیز از انواع فوم پلی اورتان است.

فوم پلی اورتان سخت

فوم پلی اورتان سفت و سخت از محبوب ترین و عایقی همه کاره است. با توجه به مشخصات فنی کارآمدتر و راحت تری که این محصولات دارند به طور قابل توجهی در کاهش هزینه های انرژی، بسیار تاثیر گذار هستند.

می‌توان این بهینه سازی انرژی را در موارد تجاری و مسکونی اعمال کرد. همچنین برای حفظ دمای یکنواخت و کاهش سرو صدا در خانه‌ها از پلی اورتان سخت استفاده می شود. چرا که این فوم‌ها می توانند در عایق‌های سقف، دیوار، پنجره‌های عایق و درب‌ها استفاده شوند.

عایق پلی اورتان  PUR

فوم‌های عایق PUR و PIR ازنظر مواد اولیه بکار رفته در ساخت، تقریباً مشابه هستند. پلی اورتان PUR شناخته ترین نوع عایق حرارتی در ساندویچ پانل‌ها است. این نوع از ساندویچ پانل ، از پلی اورتان جامد ساخته می شود. فوم عایق پلی اورتان از تركيب پلیول، ایزوسیانات، گاز پف‌زا و در صورت نياز انواع كاتاليست‌ها به دست مي‌آيد.

 ساندویچ پانل پلی اورتان PUR کند سوز بوده و دارای گرید آتش پذیری B2 است. دمای آتش گرفتن این ساندویچ پنل نسبت به ساندویچ پانل PUR خیلی بالاتر است.

محصولاتی که با عایق PUR جامد ساخته می‌شوند را از طریق واکنش پلی‌یول مایع با ترکیبی از مواد ایزوسیانات پلیمری مایع و متیلن دیفنیل دی‌ایزوسیانات در حضور MDI عامل کف‌‌زا و دیگر عوامل تولید می‌کنند.  MDI در حضور کاتالیزگر مناسب، واکنش داده و ایزوسیانورات تولید می کند که مقاومت گرمایی بالا دارد.

این اجزا با هم ترکیب شده و طی واکنش‌ها حرارت تولید می‌شود، و پلیمری ساخته می‌شود که با دما تغییر می‌کند. چون در این واکنش حرارت‌‌زا، عامل کف‌‌زا تبخیر می‌شود عایق کم‌ تراکمی متشکل از سلول‌های بسته جامد شکل می‌گیرد.

کاربردهای ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندويچ پانل دیواری با فوم عایق پلي اورتان به‌دلیل داشتن بهره وري انرژي بسیار بالاتر نسبت به پلي استايرن در رده بهترين ساندويچ پانل‌ها از لحاظ خواص مكانيكي و حرارتي قرار می‌گیرد.

در ساندویچ پانل پلی اورتان امکان تغییر خواص عایق بندی برای کاربردهای گوناگون وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

به وجود آوردن پوشش ضد خوردگی

حالت ارتجاعی و لاستیکی (الاستومری)

تبدیل به فوم سخت به عنوان عایق عالی

به‌علت مزایای ساندویچ پانل پلی یورتان، از این نوع سازه در محیط‌های ایزوله و استرلیزه استفاده می‌شود و بیشترین کاربردان در ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی، سردخانه‌ها، صنایع برودتی، دفاتر کارگاهی، سالن‌های ورزشی، سوله‌های صنعتی، سالن کارخانه‌ها کانکس‌ها و ویلاهای پیش‌ساخته است.

روش های تولید ساندویچ پانل پلی یورتان

 پانل پلی یورتان

به‌طورکلی دو روش برای تولید ساندویچ پانل پلی یورتان به کار گرفته می‌شود.

روش کانتینیوز (continues)

درروش کانتینیوز یا همان مکانیزه، دستگاه‌ها و رباط‌های مکانیکی مواد اولیه را به ساندویچ پانل نهایی تبدیل می‌کنند. مواد اولیه رول ورق گالوانیزه، مواد اولیه‌ی فوم عایق پلی اورتان یا شیت فوم پلی استایرن و چسب ازیک‌طرف دستگاه واردشده و از طرف دیگر، ساندویچ پانل تکمیل‌شده به قطعات دلخواه برش خورده و آماده‌ی بسته‌بندی می‌شوند.

دستگاه کانتینیوز پلی یورتان

این مدل از دستگاه‌ها اولین نمونه‌های وارداتی به کشور هستند که باعث آغاز تولید ساندویچ پانل در ایران شدند.  می‌توان گفت اولین ساندویچ پانل تولیدشده در ایران، از نوع ساندویچ پانل پلی یورتان بودند.

در این نوع دستگاه‌ها در ابتدای خط تولید دو، چهار و یا در مدل‌های پیشرفته، بیشتر از چهار عدد رول گیر قرار دارد که سرعت تولید را بالاتر می‌برند.  یک ردیف رول گیر برای روی پانل و یک ردیف برای زیر پانل طراحی‌شده است. بعدازاینکه دستگاه رول بازکن، رول ورق گالوانیزه را باز کرد، ورق گالوانیزه وارد دستگاه رول فرمینگ می‌شود و بعد از عبور از دروازه‌های متعدد، به فرم موردنظر تبدیل می‌شود.

ورق رویی پانل، وارد یک سری غلتک های مخصوص و ورق زیرین وارد سری دیگری از غلتک‌ها می‌شوند که به‌طورمعمول این دو طرح باهم تفاوت دارند. سپس ورق‌های فرم داده‌شده از بالا و پایین به هم نزدیک شده و در فاصله‌ی موردنظر سفارش، قرار می‌گیرند و بعد در بین آنها ترکیبات پلی آل و ایزوسیانات که توسط دستگاه مخصوص با دوز مشخصی باهم ترکیب‌شده‌اند تزریق می‌شود.

در مرحله بعد فوم عایق پلی اورتان شروع به منبسط شدن کرده و گرمای قابل‌توجهی آر خود آزاد می‌کند. سپس پانل‌ها باید به‌سرعت زیر پرس و گرما قرار گیرند تا بیش‌ازحد مجاز پف نکنند. سپس پانل وارد دیگ پخت تحت گرمای بالا قرارگرفته تا در همان حالت تثبیت شود.

درنهایت پانل توسط تیغه برش متحرک به ابعاد دلخواه برش خورده و در ردیف‌های کنار هم چینش می‌شوند تا خنک شده و آماده‌ی بسته‌بندی شوند.

روش دیسکانتینیوز

درروش غیر پیوسته یا دیسکانتینیوز خط تولید از یک دیگر جدا بوده و هر عملیات در یک ایستگاه جداگانه انجام می‌شود و سپس به ایستگاه بعدی منتقل می‌شود.

خط تولید دیسکانتینیوز پلی یورتان

در این روش هر بخش از کار تولید پانل پلی یورتان، در یک ایستگاه انجام می‌شود. به‌صورتی که باید برش ورق توسط دستگاه رول فرمینگ صورت پذیرد و سپس ورق زیر و روی پانل را در قالب‌های مخصوص تحت پرس قرار دهند.

در مرحله بعدی بین این دو را با دستگاه‌های تزریق پر از فوم عایق پلی اورتان کرده و درنهایت با گرم کردن و خنک کردن، فوم میانان خشک‌شده و پانل را از قالب خارج می‌کنند و پانل بعدی را وارد می‌کنند.

 پانل پلی یورتان

مزایای ساندویچ پنل پلی اورتان

  • وزن بسیار پایین
  • مایعات را به خود جذب نمی‌کنند
  • دوام و عمر بالا
  • به دلیل مصرف پایین انرژی در فرایند تولید آن هزینه تمام شده به شدت پایین می آید
  • عدم خوردگی توسط حشرات و مقاوم در برابر آب و آتش
  • تنوع بالا
  • نصب و راه اندازی بسیارآسان

قیمت ساندویچ پانل پلی یورتان

هزینه اجرای انواع ساندویچ پانل بر اساس موارد مختلفی محاسبه می‌شود. از عواملی که در قیمت اجرای ساندویچ پانل تاثیر گذار هستند می‌توان به نوع پانل، متراژ پروژه و نصاب که هرکدام هزینه خاص خود را دارند اشاره نمود.

جمع‌بندی

ساندویچ پانل پلی یورتان دارای مزایای بسیار زیادی است و همین امر باعث شده که به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین نوع از ساندویچ پانل‌ها از محبوبیت زیادی برخوردار شود. در این مقاله از مرکز پانل سعی کردیم تا شمارا با مزیت‌ها، کاربردها و انواع ساندویچ پانل پلی یورتان آشنا کنیم.

مطالب جدید ساندویچ پانل

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی قرچک

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی خاوران

دسته‌بندی نشده

شهرک صنعتی چرمشهر

سوله

سوله دست دوم

شهرک های صنعتی

شهرک صنعتی خوارزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Chat on WhatsApp