پروفیل U (ناودانی)

نصب ساندویچ پانل
پروفیل U

پروفیل U چیست؟

همانطوی که قبلا گفته ایم پروفیل یکی از اجزای زیر سازی و نصب ساندویچ پانل است که امروزه در زندی کاربرد زیادی دارند.

این نوع پروفیل همان طور که از نامش پیداست شکل ظاهری آن به صورت U می باشد و به همین دلیل با نام پروفیل U شکل شناخته می شود همچنین به پروفیل های U شکل پروفیل ناودانی نیز گفته می شود.

پروفیل به دلیل داشتن مزایایی همانند مقاومت بسیار بالا و نصب راحت، مقرون به صرفه بودن، و استخکام فوق‌العاده یکی از بهترین ابزارهای ساختمانی شناخته می شود و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است به طوری که کسانی که در صنعت ساختمان سازی فعالیت می کنند از پروفیل های برای بخش های متفاوتی از ساختمان استفاده می کنند.

انواع پروفیل U شکل یا ناودانی

پروفیل U شکل دارای دو نوع ساده و مشبک می باشد که در ادامه به توضیح مختصری آن ها می پردازیم:

پروفیل U شکل ساده

پروفیل های ساده در ساخت ساختمان هخا و صنعت استفاده می شوند و نحوه تولید آن ها با استفاده ورق های گرم می باشد. البته یکی از روش های پوشش دهی فلزات گالوانیزه شده می باشد که نقش بسیار مهمی در کاهش پوسیدگی و خوردگی ایفا می کند. برای ساخت پروفیل ها همچنین می توان از ورق های سرد و گرم گالوانیزه نیز استفاده کرد. این پروفیل را در سایز های 8، 10، 12، 14، 16 می توان تولید کرد و برای ساخت پل های باربری از آن ها استفاده کرد.

یکی دیگر از مزیت های پروفیل ناودانی قابلیت تغییر ارتفاع آن می باشد که می توان از 30 میلی متر تا 400 میلی متر آن را تغییر داد و مشتریان می توانند بر اساس نیاز خود در سایز دلخواه خود این پروفیل ها را سفارش دهند.

پروفیل U شکل مشبک

پروفیل های U شکل مشبک توسط ورق های سرد و یا گرم تولید می شوند و قابلیت گالوانیزه شدن را نیز دارا می‌باشند. پروفیل های ناودانی مشبک برای ساخت سازه های فولادی با وزن سبک، نصب سنگ و ساخت قفسه هایی که استحکام زیادی دارد بسیار مناسب میباشند و ساختار مناسبی دارد.

همچنین پروفیل های ناودانی را از نظر کاربرد می توان به دو نوعه C و U طبقه بندی کرد که دو استاندارد ابعادی برای ان پروفیل ها وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

پروفیل مشبک

استانداردهای ناودانی

قبل تر گفتیم که پروفیل های ناودانی نز نظر کاربرد به دو نوع C و U تقسیم می شوند. برای این دو نوع پروفیل دو نوع نیز استاندارد ابعادی UPE و UPN وجود دارد که برای پروفیل ناودانی نوع C با بال های موازی از UPE و برای پروفیل های نودانی نوع U با بال های مخروطی از UPN استفاده می شود.

این دو نوع استاندارد در بالهای به کار رفته در هر کدام از پروفیل های U و C تفاوت دارند و همچنین این استاندارد های در هر کشوری متفاوت از دیگری می باشد.

ویژگی ناودانی UPN

پروفیل UPN ضخامت و وزنی بیشتر و سنگین تر نسبت به بقیه پروفیل ها دارد و همچنین این نوع پروفیل نوعی پروفیل اروپایی می باشد. بر طبق استاندارد اروپا سایز این نوع پروفیل بین 40 تا 400 می باشد. این پروفیل در پروژه های به روز و صنعتی بسیار کاربرد دارد. از دیگر کاربرد های این نوع پروفیل می توان باستفاده تکی یا جفت در بادبند ها، استفاده تکی یا دوبل در تیرها، استفاده جفت در ساخت سوله خرپا و استفاده جفت و قوطی در ستون نیز اشاره کرد.

ویژگی ناودانی آلومینیومی

جنس این نوع از ناودانی ها از آلیاژهای آلومینیوم بوده و براساس استاندارد در دو نوع جنس آلومینیوم ساخته شده و مقاطع استفاده شده در سه حالت خام، آبکاری شده و رنگی تولید می گردد. به طور معمول این نوع ناودانی ها برای سازه هایی که لازم است از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشند، استفاده می شود.

این نوع از ناودانی ها در سایزهای 8*8 و 100*100 تولید و قابل سفارش هستند و درصورت محاسبه ابعاد این ناودانی ها کافی است طول مقطع، عرض و ضخامت را در ضربدر هم کنید.

پروفیل ناودانی (U)

کاربرد پروفیل U شکل

پروفیل ها به طور گسترده ای در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد و به صورت ستون باربری، سوله خرپا، سازه های فولادی، تیر آهن و انبار ها استفاده می شوند؛ همچنین پروفیل ها در مصرف های صنعتی نیزکاربرد دارد.

ازدیگر کاربرد های پروفیل ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترمیم دیوار تخریب شده
  • ساخت قالب های فلزی برای تجهیزات فلزی
  • چارچوب درب و پنجره سازی
  • ساخت اسکلت کامیون و ماشین های سنگین
  • ساخت وسایل ترافیکی و گاردریل
  • ریل آسانسور
  • تجهیزات دریایی
  • تجهیزات ساخت و ساز
  • ساخت حفاظ برای مکان های عمومی مانند داشگاه ها، اطراف بانک ها و پارک ها

شما می توانید برای اطلاع بیشتر در مورد پروفیل ها و ساندویچ پانل و همچنین اطلاع از قیمت ساندویچ پانل به سایت ما مراجعه فرمایید و یا با کارشناسان و مشاوران ما در تماس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp