7 مشکل رایج سردخانه‌ها+راه‌کارهای رفع

مشکلات سردخانه
نصب ساندویچ پانل

همان طور که میدانید سردخانه‌ها یک حلقه بسیار مهم در پروسه تولید مواد غذایی تا رسیدن به دست مصرف کنندگان است. در نتیجه تعداد زیادی سردخانه صنعتی بزرگ، کوچک، سیار و حتی فروشگاهی در این چرخه وجود دارد. اما هیچ مسیری خالی از مشکل و موانع نیست؛ به خصوص فرایند حساسی که با مواد غذایی سروکار دارد. پس در نتیجه مشکلات سردخانه و اقدام برای برطرف کردن آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

پس پیش از به وجود آمدن هر گونه مشکلی ، اولین اقدام این است که به صورت منظم و در بازه‌های زمانی کوتاه سردخانه و محصولات داخل آن را چک کنید. در ادامه به چند نمونه بسیار مهم از مشکلات سردخانه می‌پردازیم.

یخ زدن کالاهای داخل سردخانه

حتما در یخچال‌های خانگی قدیمی یخ زدن جداره داخل یخچال و مواد غذایی داخل یخچال را دیده‌اید. این مورد در سردخانه‌ها هم ممکن است اتفاق بیافتد. این اتفاق حتی در سردخانه‌های صنعتی که با استفاده از ساندویچ پانل ساخته شده‌اند نیز اتفاق می‌افتد.

علت اصلی این مشکل عدم تعادل و ثبات دما در سردخانه است که این مورد ممکن است به علت ورود بیش از حد هوای گرم به داخل سردخانه باشد و یا اینکه ترموستات سردخانه بر روی دمای بسیار پایینی تنظیم شده است. علاوه بر این چینش و توازن کالاهای داخل سردخانه نیز باید به صورت اصولی صورت گیرد.

اگر نمی‌دانید ترموستات چه وظیفه‌ای دارد باد بگویم ترموستات نقش بسیار مهمی را در سردخانه بازی می‌کند، ترموستات بر اساس میزان دمای داخل سردخانه تعیین می‌کند که کمپرسور سردخانه چه زمانی روشن شود، چه زمانی خاموش شود تا دمای سردخانه در حد تعادل و مطلوب حفظ شود.

یخ زدن محصولات سردخانه

چرا که اگر در نقاط بالایی و تا نزدیک به سقف حجم کالاها بسیار زیاد باشد، باد کندانسور مستقیما به کالاهای بالایی  برخورد می‌کند و سرمای کافی به محصولات زیرین نمی‌رسد در نتیجه محصولات بالایی دچار یخ زدگی می‌شوند.

حتی در برخی موارد کثیف بودن کویل‌ها که وظیفه تبادل سرمایش را برعهده دارند نیز می‌تواند کاهش بیشتر دما شود. پس چینش درست محصولات، تمیز کردن کویل‌های اپراتور، چک کردن منظم فن‌ها می‌تواند به شما در حل این مشکل کمک کند.

یخ زدن محصولات سردخانه

کپک زدن دیوار و سقف سردخانه

همگی ما می‌دانیم عامل اصلی کپک زدن، وجود رطوبت است که محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کند. بالارفتن رطوبت هم به دلیل برخورد هوای گرم و سرد و عدم پایداری دمای محیط است. پس برای جلوگیری از این موضوع باید میزان ورود و خروج هوای سردخانه را به حداقل برسانید در  نتیجه باید از باز و بسته کردن غیرضروری درب سردخانه خودداری کنید و تمام سطوح سردخانه را قبل از انبار کردن محصولات خشک کنید.

حتی عرق کردن محصولات داخل سردخانه نیز باز هم به علت ورود هوای گرم و بازشدن بیش از اندازه درب سردخانه است.

همچنین استفاده از ساندویچ پانل و درزبندی و آب‌بندی مناسب پانل‌ها از نفوذ هوا به داخل جلوگیری می‌کند. به همین منظور اگر قصد احداث یک سردخانه را دارید تیم نصب مرکزپانل آماده است تا تمامی مراحل نصب و اجرای سردخانه شما را بر عهده گیرد.

تغییر رنگ و بوی نامطبوع محصولات سردخانه

اگر دمای سردخانه مطابق با استاندارد است، بوی نامطبوع محصولات می‌تواند ناشی از موادغذایی باشد که بوی بیشتری از خود تولید می‌کند، سبزیجات و صیفی جات معمولا از این دسته هستند و به دلیل وجود فن‌های کندانسور سردخانه، این بو در  تمام سردخانه پخش می‌شود؛ پس توصیه می‌کنیم از نگهداری این محصولات در کنار سایر محصولات خودداری کنید.

اما اگر متوجه تغییر رنگ در محصولات شدید که این اتفاق اغلب در میوه‌جاتی که گاز اتیلن آزاد می‌کنند مثل سیب، گلابی، موز یا آووکادو رخ می‌دهد؛ این میوه‌ها را از سایر کالاها جدا کنید و در بخش دیگری از سردخانه نگهداری کنید. همان طور که در بالا اشاره کردیم سعی کنید که چینش محصولات، توازن و هماهنگی داشته باشد و به گونه‌ای باشد که سرما در تمام بخش‌های سردخانه یکسان باشد.

با وجود موارد گفته شده، اگر قصد احداث یک سردخانه را داشته باشید شاید برایتان سوال باشد که بهترین برند ساندویچ پانل سردخانه کدام است؟ آدرس صفحه لینک شده در این قسمت می‌تواند به شما کمک کند.

تغییر رنگ محصولات سردخانه

نوسان دمای سردخانه

عامل اصلی پایدار ی و ثبات دمای سردخانه، کندانسور سردخانه و ترموستات آن است. مکان قرار گیری و محل نصب کندانسور بسیار مهم است. شما فرض کنید در یک فضای 20 متری باید میزان دما در تمام نقاط یکسان باشد؛ پس ترموستات سردخانه نباید به نقاط خیلی سرد یا خیلی گرم مثل نزدیک محل درب، چراغ‌ها و یک نقطه کور در سردخانه نصب شده باشد، ترموستات باید در مکانی باشد که برودت هوا را به تمام نقاط به صورت یکسان منتقل کند.

پس یک چکاپ فنی در بازه‌های زمانی منظم به جهت اطمینان از کارایی و عملکرد درست ترموستات بسیار مهم است.

گرم‌تر بودن و یا سردتربودن دمای سردخانه از حد استاندارد

یکی از دلایل اصلی این مشکل می‌تواند عایق نبودن کف، دیوار و سقف سردخانه باشد، به همین منظور  قطعا با مشورت با یک مهندس مشاور بهترین نوع متریال برای این نوع سازه‌ها را انتخاب کنید. معمولا سردخانه‌ها را در یک فضای سربسته اجرا می‌کنند و برای به حداقل رساندن تبادل دمایی با محیط بیرون از ساندویچ پانل برای اجرای این نوع سازه‌ها استفاده می‌شود تا عایق بندی به شکل اصولی آن انجام شود.

اما آنچه مشخص است برای احداث سردخانه‌ها با استفاده از  ساندویچ پانل، قدرت موتور سردخانه، مطالعات فنی و مراجعه به کارشناسان فنی هر شرکت تولید کننده برای انتخاب ضخامت پانل مورد نیاز ضروری است. معمولا از فوم پلی اورتان یا xps برای کاربری سردخانه استفاده می‌کنند که مقاومت بسیار خوبی در برابر تبادل حرارت و رطوبت دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ساندویچ پانل سردخانه، قیمت ساندویچ پانل سردخانه به صفحات دیگر از بخش مقالات سایت مرکزپانل مراجعه نمایید. از اینکه تا این لحظه همراه ما بودید بسیار خرسندیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مرکز پانل ساید بار

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp