ساندویچ پانل پلی‌استایرن

calendarتاریخ انتشار: ژانویه 3, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
polystayren
نصب ساندویچ پانل

امروزه استفاده از ساندویچ پانل‌ و سازه‌ پیش‌ساخته در حال افزایش است. چراکه این مصالح جدید با داشتن ویژگی‌ بسیاری ازجمله وزن سبک، قیمت مناسب و ویژگی‌های دیگری باعث شده است تا استفاده از مصالح قدیمی کاهش پیدا کند. ساندویچ پانل پلی‌استایرن یا پانل یونولیت یکی از این سازه‌‌ی پیش‌ساخته محبوب است که در ادامه به معرفی و برخی ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

فوم پلی‌استایرن چیست

فوم پلی‌استایرن از یک پلیمر آروماتیک مصنوعی ساخته‌شده  و از استایرن مونومر به دست می‌آید. این فوم به سه نوع تقسیم می‌شود که در حالت‌های معمولی، مقاوم و استنباطی یا به‌اصطلاح یونولیت وجود دارد. فوم پلی‌استایرن با قرارگرفتن تحت‌فشار گرما، به‌راحتی نرم شده که این ویژگی باعث می‌شود تا در اشکال گوناگون تولید شود.

ویژگی انواع فوم پلی‌استایرن

پلی استایرن در واقع اولین عایق پلیمری مقاوم در مقابل حرارت بود که معرفی شد اما این فوم علاوه بر مزایا ضعف‌هایی نیز دارد:

این فوم دانسیته کمی دارد یعنی چگالی این فوم حدودا 10-20 کیلوگرم بر متر مکعب است، به همین دلیل انسجام و تراکم بسیار کمی دارد.

و ضعف دیگر این نوع پانل این است که در برابر حریق و رطوبت به شدت ضعیف است.

فوم پلی‌استایرن همانند فوم‌های دیگر دارای نوع و مدل مختلفی است که عبارتند از:

پلی‌استایرن معمولی

پلی‌استایرن معمولی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و در برابر حرارت و برودت استحکام بالایی از خود نشان می‌دهد. همچنین این مدل از فوم پلی‌استایرن، ویژگی ضربه‌پذیری بالایی داشته و در مقابل ضربه‌زیاد از خود مقاومت نشان می‌دهد. فوم معمولی پلی‌استایرن، بسیار سبک‌تر از دیگر انواع فوم‌ به کار برده شده در ساخت ساندویچ پانل‌ هستند.

پلی‌استایرن مقاوم

به علت توسعه و مصرف بالای فوم مقاوم پلی‌استایرن خاصیت بهره‌وری آن نیز تغییر کرده و بسیار مقاوم‌تر از پلی‌استایرن معمولی است.

پلی‌استایرن استنباطی یا پانل یونولیت

آخرین نوع از فوم‌پلی‌استایرن، فوم پلی‌استایرن استنباطی یا همان یونولیت است که اگر در این نوع از فوم  نوع عامل فوم شوندگی به مواد پلیمری گرانول یا ps افزوده شود، قابلیت افزایش حجم آن تا 40 برابر افزایش می‌یابد.

ساندویچ پانل پلی‌استایرن چیست

ساندویچ پانل پلی‌استایرن از دولایه بیرونی ورق گالوانیزه و یک فوم عایق درون تشکیل شده است که جنس هسته آن از پلی‌استایرن یا همان یونولیت است.

این ساندویچ پانل در دو نوع  پلاستیک پلی‌استایرن معمولی و فوم پلی‌استایرن ساخته می‌شود. ساندویچ پانل یونولیت یا همان پلی‌استایرن باتوجه‌به کاربرد و کیفیت، از قیمت پایین‌تری نسبت به پانل‌های دیگر برخوردار است؛ همچنین به علت فرآیند دیس کانتینیوز امکان تولید این محصول با دانسیته‌ مختلف نیز وجود دارد.

این پانل در دو نوع پانل سقفی و ساندویچ پنل دیواری مورداستفاده قرار می‌گیرد و در ضخامت و اشکال متفاوتی تولید می‌شود. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در رابطه‌ با این نوع از ساندویچ پانل، دوستدار محیط‌زیست بودن آن است؛ چراکه پلی‌استایرن  به محیط‌زیست آسیب نمی‌زنند و در سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی (یونولیت) وجود دارند

به دلیل پایین بودن دانسیته ساندویچ پانل یونولیت عایق بسیار خوبی برای صدا است؛ اما عایق مناسبی برای حرارت و برودت به‌حساب نمی‌آیند و در این زمینه بسیار ضعیف‌تر از پلی‌یورتان عمل می‌کند.

همچنین لازم به ذکر است که پلی‌استایرن ششمین پلاستیک پرمصرف در جهان هستند و استفاده‌ بسیار گوناگونی دارد.

polystayren

ویژگی ساندویچ پانل پلی‌استایرن

  • انعطاف‌پذیربودن و حالت کشسانی

  • ضدحریق بودن

  • مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت

کاربرد ساندویچ پانل پلی‌استایرن

  • صنعت ساختمان‌سازی

  • ساخت بلوک دیواری و سقفی

  • ساخت پانل‌ سه‌بعدی

  • استفاده به‌عنوان عایق برودتی

  • استفاده در سردخانه‌، یخچال‌ صنعتی و انواع یخدان‌

روش‌ تولید ساندویچ پانل پلی‌استایرن

به‌طورکلی ساندویچ پنل پلی استایرن یا همان پانل یونولیت به دو روش کانتینیوز و دیسکانتینیوز تهیه می‌شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

روش کانتینیوز

در روش کانتینیوز شیت‌های فوم پلی‌استایرن به همراه چسب مخصوص آن ازیک‌طرف وارد دستگاه شده و از طرف دیگر ساندویچ پانل تکمیل‌شده در قطعات دلخواه و برش خورده بیرون‌آمده تا مراحل بسته‌بندی آن انجام شود.

دستگاه کانتینیوز

اما امروزه این روش بسیار متداول و پرطرف‌دار شده است. دستگاه کانتینیوز پلی‌یورتان دارای دو ردیف رول گیر یا رول بازکن دارد که یک ردیف مربوط به ورق روی پانل و یک ردیف مربوط به ورق زیر پانل است. همچنین دو ردیف غلتک و دستگاه رول فرمینگ دارد که ورق رویه یا زیری پانل را فرم می‌دهد.

سپس یک اپراتور شیت‌های 2 یا 3 متری فوم پلی‌استایرن را میان دولایه از ورق‌ شکل‌دهی شده و چسب خورده قرار داده و دستگاه پانل را به هم می‌چسباند و تحت پرس قرار می‌دهد و در انتها پانل را به قطعات مورد سفارش برش می‌دهد.

روس دیس کانتینیوز

در این روش خطوط تولید به‌طورکلی از یکدیگر جدا بوده و هر یک از عملیات در یک دستگاه انجام می‌شود و سپس برای انجام مرحله بعدی، ساندویچ پانل یونولیت به یک دستگاه دیگر منتقل می‌شود.

polystayren

مقایسه ساندویچ پانل پلی استایرن با پلی اورتان

  1. تولید در اشکال و رنگ‌بندی مختلف

  1. مقرون‌به‌صرفه بودن

  1. داشتن ساختاری ضعیف‌تر نسبت به ساندویچ پانل پلی اورتان

  1. در مقابل آتش و حریق مقاومت کمتری نسبت به پلی‌یورتان دارد

  1. ایجاد مقاومت بالا با افزایش ضخامت

  1. امکان بازیافت پلی‌استایرن نسبت به پلی اورتان

  1. سهولت در حمل‌ونقل

  1. قابلیت نصب آسان

معایب ساندویچ پانل فوم پلی‌استایرن

به‌طورکلی ساندویچ پانل پلی‌استایرن به دلیل نوع تولید و وجود ماده پلی‌استایرن، ذره‌ آن‌ به‌صورت گلوله‌ فشرده‌شده تولید می‌شود که پیوند ضعیف‌تری دارد و توصیه می‌شود برای مکان‌هایی که عایق‌کاری آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به دلیل فشردگی کمتری که دارند استفاده نشوند.

جمع‌بندی

امروزه ساندویچ پنل‌ به طور گسترده و فزاینده‌ای در ساخت‌وساز ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند. به دلیل اینکه سبک‌وزن بوده، بهره‌وری انرژی کارآمدتری نسبت به مصالح ساختمانی قدیمی داشته است.

ساندویچ پانل یونولیت یا همان پلی‌استایرن به‌عنوان سازه‌پیش‌ساخته پرطرف‌دار در اجزای مختلف ساختمان‌ صنعتی و کارخانه‌ در بسیاری از کشورها مورداستفاده قرار می‌گیرد که پیش‌تر در این مقاله از مرکز پانل به ویژگی‌ آن اشاره کردیم.


کانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

میانگین رای بازدید کنندگان این صفحه :5 نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat