کانکس ساندویچ پانل

کانکس ساندویچ پنل
نصب ساندویچ پانل

در مقالات قبلی سایت در مورد این که ساندویچ پنل چیست و کاربرد آن در صنعت امروزی برای شما عزیزان به طور مفید و کامل توضیح دادیم حال در این مطلب قصد داریم برای شما عزیزان مطلبی مفید در مورد کانکس ساندویچ پنل ارائه دهیم. با مجموعه مرکز پانل دوستدار همیشگی شما همراه باشید.

کانکس ساندویچ پنل چیست؟

کانکس ساندویچ پانل کانکسی می باشد که از ساندویچ پانل ساخته شده است. کانکس ساندویچ پنل در بین انواع کانکس ها متقاضی زیادی دارد که این مساله به دلیل مزیت های متعددی است که ساندویچ پانل ها دارند.

کانکس ساندویچ پانل یک ساختار سبک و مرکب دارد که از دو طرف به دولایه محدود میشود و در وسط آن یک لایه عایق قرار میگیرد. ماده این عایق می بایست بسیار نرم و سبک و دارای خواص فیزیکی خاص باشد.

سطح خارجی ورق ها را می توانند کمی راه راه، مسطح یا با مشخصات خاص دیگر تولید کنند. هسته مرکزی منجر به مقاومت سازه در مقابل بارهای برشی شده و با یک فاصله ای که در میان ورق ها ایجاد میکند، فشار های سطحی را می گیرد.

وجود این شرایط در ساندویچ پانل ها باعث دست یابی به بهترین کارایی مکانیکی با کمترین وزن در یک کانکس ساندویچ پانل می شود.

کانکس ساندویچ پانل به لحاظ کیفیت در بالاترین رده کیفی در میان کانکس ها را دارا می باشد. عایق ساندویچ پانل پلی یورتان به کار رفته در کانکس ساندویچ پانل عملکرد تبادل حرارتی این سازه ها را در مقابل هر نوع شرایط جوی به شدت بالا می برد.

دیواره ی محکمی که ساندویچ پانل ها دارند و کیفیت رنگی که با طول عمر بسیار بالا دارند، باعث می شود که کانکس ساندویچ پانل را بتوان در پروژه های متعدد استفاده کرد.

برای استعلام قیمت روز ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی میتوانید با مشاورین مرکز پانل در تماس باشید.

ساخت کانکس با ساندویچ پانل

کانکس های پانلی در ابعاد مختلف بصورت تیپ و آماده ساخته و آماده بارگیری در نمایشگاه کانکس راکو بوده اما بنا به سفارش در ابعاد بزرگ و امکانات اختصاصی نیز قابل تولید بوده که حدود 20 روز کاری از زمان ثبت سفارش نیاز به آماده سازی دارد.

از این رو جهت صرفه جویی در زمان تیپ های مختلف این سازه ها که دارای ابعاد استاندارد برای حمل و جابجایی بوده از پیش ساخته و آماده استفاده می باشد.
 

مشخصات فنی کانکس با ساندویچ پانل

مشخصات فنی و مصالح بکار رفته در کانکس پانلی های ساخته شده توسط گروه مهندسین راه کوشش عبارتند از : 

 • سقف و دیواره ها از نوع ساندویچ پانل به ضخامت 4 سانتیمتر ( قابل ارتقاع تا 10 سانتیمتر بنا به سفارش)
 • سیم کشی برق با سیم 2.5 ، سیم کشی تلفن ، کابل کولر اسپیلت ( کلیه سیستم برقکشی بصورت روکار با داکت های استاندارد و نصب کلید و پریز ، روشنایی داخلی و چراغ تونلی بیرونی می باشد)
 • کف از نوع تخته ( نئوپان یا MDF یا تخته هفت لایه واتر پروف بنا به سفارش) قابل جایگزینی با سرامیک بصورت اختصاصی
 • عایق جداره ها از نوع پلی اورتان دانسیته 40 بصورت فشرده تزریقی و دو طرف ورق بضخامت 50% میلیمتر (گالوانیزه یا ورق آلوزینک بصورت انتخابی)”
 • درب و پنجره ها از نوع UPVC دوجداره
 • اجرای کفپوش مشمع طلق دار با طرح پارکت برای کف
 •  اجرای استری (ضد زنگ) و رنگ آلاکیدی بر روی قید های آهنی
 • شاسی از تیر آهن نمره 16 و 14 سنگین بصورت دورکلاف
 • اسکلت از پروفیل های آهنی سنگین بضخامت 2 میلیمتر
 • دارای قلاب بر روی سقف جهت بارگیری و حمل

مزایا استفاده از ساندویچ پانل در کانکس

کانکس های ساندویچ پانل مزایایی دارند که در زیر برخی از مزایای مهم آن را شرح داده ایم:

 • تولید و صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های گرمایش و کاهش انتشار CO2
 • کاهش هزینه های ساخت و ساز با بهینه سازی عایق ضخامت
 • انرژی های تجدید شونده خورشیدی
 • تایید شده توسط مرجع صدور گواهینامه مستقل بین المللی
 • سیستم پانل تا 20 درصد در هزینه های انرژی ساختمان صرفه جویی می کند .
 • سیستم های پانل انرژی ،یک سیستم جامع دیوار خارجی که هزینه های انرژی ساختمان شما را کاهش میدهد و همچنین باعث بهبود از کلاس انرژی خود را از طریق تنگی هواست بسیار عالی می باشد

کاربرد ساندویچ پانل کانکس

از پرکاربردترین ساندویچ پانلها، همین ساندویچ پانل کانکس می باشد. همانطور که گفته شد ساندویچ پانل ها از پر استفاده ترین مصالح در ساخت کانکس هستند.

همچنین برای داشتن عایقی مقاوم در کانکس ها از ساندویچ پانل ها استفاده می شود.ساندویچ پانل هایی که در کانکس بکار برده می شود باعث جلوگیری از نفوذ باران یا هر عامل طبیعی دیگر در این کانکس ها می شود. از موارد استفاده کانکس ساندویچ پانل هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کانتینر ها
 • پشت بند تریلرها
 • اورژانس
 • سردخانه
 • آزمایشگاه ها
 • بیمارستان های صحرایی

انواع کانکسهای ساندویچ پانل

 • کانکس های متحرک (mobile conex) که دارای چرخ می باشد و قابل حرکت و جابجاشدن است.
 • کانکس های ثابت (fixed conex) که می توان برای مدت زمان زیادی در یک جای ثابت از آن استفاده کرد.

همچنین از نظر ظاهری نیز به چند مدل مختلف تقسیم بندی می شوند:

1- کانکس های پانلی ساده

متداول ترین و عمومی ترین نوع کانکس پانلی مکعب مستطیل های ساده که معمولا سفید رنگ بوده می باشند. این مدل بیشتر برای کارگاه های عمرانی و پروژه های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

به همین دلیل معمولا این دسته از کانکس های ساندویچ پانلی در ابعاد استاندارد و بصورت روتین تولید می گردند که حمل و جابجایی آنها ساده و قابلیت انطباق با کاربری های عمومی نظیر دفتر مهندسین پروژه، غذاخوری پرسنل، اتاق اسکان نیروی کار و دیگر کاربری های مشابه را داشته باشند.

بطور معمول کانکس پانلی ساده بصورت سالنی تولید شده و بجز سیستم برق کشی امکانات دیگری داخل آنها قرار ندارد اما بصورت سفارشی می توان داخل آنها آبدارخانه و پارتیشن های داخلی نصب نمود.

2- کانکس پنل دفتری

این مدل بیشتر نوعی کانکس اداری بوده که برای استفاده دفاتر یا شعب سازمان ها و ادارات در محوطه های باز مورد استفاده قرار می گیرد. دفاتر اداری در پارکینگ های بزرگ برای تعویض پلاک، کارشناس بیمه، دفتر اداری مهندسین پروژه های عمرانی و جهادی نمونه های متداول استفاده از این نوع کانکس پانلی می باشد.

معمولا مدل های اداری استاندارد بطول 6 تا 12 متر و عرض 2.4 تا 3 متر تولید می شوند اما این ابعاد با رعایت نکات ویژه حمل تا کمی بیشتر و بزرگتر نیز قابل تولید و حمل می باشد.

3- کانکس صنعتی ساخته شده با ساندویچ پانل

از آنجایی که کانکس پانلی تا حد بسیار زیادی در برابر نفوذ گرد و غبار مقاوم بوده یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری دستگاه ها و قطعات حساس نظیر دستگاه های مخابراتی و تجهیزات صنعتی می باشد.

همچنین در مواردی که در سایت های صنتی نیاز به استقرار اپراتور ها بصورت دائمی نیز وجود داشته مانند پست های برق قوی یا سایت های نیروگاهی استفاده از کانکس پانلی صنعتی با امکانات سکونت گاهی متداول بوده که در این حالت سازه دارای امکانات جانبی نظیر مخزن آب برای یک هفته استفاده، سرویس و محل خواب اپراتور ها می باشد.

در نوع های صنعتی گاها برای ایجاد ایمنی در برابر سقوط مصالح سنگین در پروژه های خطرناک و همچنین کاهش بیشتر پرت انرژی، از دو سقف با فاصله حدود 50 سانتیمتری استفاده می شود که سقف بالایی با شاسی کشی قوی تا حد زیادی در برابر بار های سنگین احتمالی مقاوم است.

4- کانکس پانلی مسکونی

یکی از مهمترین استفاده های ساندویچ پانل برای ساخت و برپایی کانکس پانلی مسکونی می باشد که گاها با نام ویلای پیش ساخته نیز شناخته می شود.

دلیل استفاده آن نیز کاملا مشخص است چرا که نفوذ ناپذیری سرما و گرما و در عین حال وزن سبک ساندویچ پانل که باعث گردیده تا این سازه ها کاملا ضد زلزله باشند مزایایی است که در این نوع ساخت و ساز وجود داشته و علاوه برآن زمان اجرای بسیار سریع نیز مزید بر علت گردیده.

معمولا کانکس های پانلی ویلایی و مسکونی در محل استفاده آنها ساخته می شوند چرا که به علت ابعاد بزرگ قابلیت جابجایی نداشته و یا باید به قطعات کوچکتری برای این منظور تقسیم شود.

5- کانکس پانلی سیار

کاروان ها سازه های ساندویچ پانل چرخدار نیز نمونه های سیار از کانکس پانلی می باشند که دارای یک یا دومحور چرخدار بوده و با اتصال به یک ماشین که گاها خودرو های قوی و یا گاها در پروژه های عمرانی ماشین آلات سنگین بوده قابلیت حرکت بر روی چرخ های خود را داشته و به آسانی جابجا می شوند.

بیشترین کاربرد این سازه ها برای پروژه های راه سازی، برداشت محصول زمین در مزرعه های بزرگ برای اسکان کارگران مزرعه و پست های سیار در پروژه های ساخت و تولید می باشد.

6- کانکس ساندویچ پانل پانل با ابعاد بزرگ

در مواردی نیز با استفاده از پانل سازه ها و کمپ های بزرگی ساخته می شود که عمده استفاده آنها برای برپایی دفاتر اداری بزرگ در پروژه های ملی و عمرانی ، بیمارستان صحرایی ، مدارس در مناطق محروم ، آزمایشگاه و پژوهشگاه در مناطق دشتی و کویری ، مراکز درمانی حیوانات و پژوهشکده های زیست محیطی در مناطق طبیعی می باشد.

کانکس های پانلی بزرگ در دو نوع کلی (بصورت چند قلو یا کمپ های بزرگ مانند سوله های پیش ساخته) طراحی و تولید می شوند که بنا به نوع نیاز و شرایط محل استقرار یکی از آنها انتخاب و پس از طراحی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. در مناطق صعبالعبور نیز پانل ها به محل منتقل و در همانجا سازه ساخته می شود.

7- کانکس پانلی با ابعاد کوچک

برعکس نوع های قبلی کانکس پانلی با ابعاد کوچک نیز کاربرد بسیاری داشته و در کاربری های متفاوتی از جمله استفاده به عنوان اتاقک نگهبانی، پست برق، پست مخابراتی در کنار دکل ها و ماهواره های فرستنده، اتاقک کنترل دستگاه ها و ماشین های صنعتی می باشد.

در برخی نمونه های این نوع سازه گاها جهت جلوگیری از نفوذ گرد و غبار یا تابش مستقیم خورشید به داخل که در آن تجهیزات الکترونیکی حساسی نصب شده، کانکس پانلی کوچک بدون پنجره و جداره شیشه ای تولید گشته و درب های آنها نیز از نوع یخچالی و ساندویچ پانل می باشد. در این مدل ها معمولا از یک سیستم خنک کننده ( کولر اسپیلت) نیز برای خنک کردن تجهیزات استفاده می شود.

حمل و نصب کانکس

تقریبا تمامی انواع کانکس های پانلی بجز نوع هایی که در محل ساخته می شوند به وسیله جرثقیل بارگیری و با تریلی حمل می شوند. در نوع هایی که ابعاد بزرگ و سازه بصورت دوقلو است دو تریلی مچزا برای حمل آن ( گاها نیز بیش از دو تریلی) نیاز است و پس از انتقال سازه پانلی در محل این قطعات به یکدیگر متصل می شوند.

برای نصب آنها در محل فقط کافی است سطحی مسطح از پیش تدارک دیده شود و بهتر است که این سطح مانند یک سکو در حدود 20 تا 50 سانتیمتر نیز از تراز زمین بالا تر باشد. برای ایمنی بیشتر بهتر است پس از استقرار سازه، بخصوص در ابعاد های کوچک، شاسی کف آن به وسیله پیچ و مهره یا جوش از گوشه ها به کف فیکس شود.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم تا برای شما عزیزان به طور خلاصه و همین طور مفید کانکس ساندویچ پنل را توضیح دهیم. امروزه در بسیاری در صنایع و برای ساخت و ساز از ساندویچ پنل استفاده می شود همچون کانکس که در این مطلب توضیخاتی دادیم زیرا هم مقروبه به صرفه است و هم مقاوت بالایی دارد.

شما دوستداران مجموعه ساندویچ پنل می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و قیمت ساندویچ پنل با مشاوران مرکز پانل تماس بگیرید و هر چیزی که در آن شک و ابهام دارید را بپرسید تا مشاوران ما به شما اطلاعاتی کامل بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp