ساندویچ پانل XPS

ساندویچ پانل XPS
نصب ساندویچ پانل

پلی‌استایرن منبسط شده، که به نام XPS شناخته می‌شود، یک محصول عایق سلول بسته است که معمولاً در بازسازی و کاربردهای ساخت و ساز جدید استفاده می‌شود. با توجه به فرآیند تولید، عایق XPS معمولاً فقط در صفحه‌های مربع یا مستطیل با ابعاد استاندارد موجود است.

تفاوت XPS با EPS چیست؟

فوم پلی‌استایرن منبسط شده (EPS) یک عایق سلول بسته است که با “بسط” یک پلیمر پلی استایرن تولید می‌شود.  در نگاه ظاهری مانند یک ماده عایق پلاستیکی با فوم سفید می‌باشد (شبیه به آن را می‌توان به عنوان فوم‌های بسته‌بندی کالا یافت).

فوم ساندویچ پانل پلی‌استایرن اکسترود شده یا XPS  هم در واقع یک عایق سفت و سخت است که با پلیمر پلی‌استایرن ساخته می‌شود، اما با استفاده از فرآیند اکستروژن تولید می‌شود و اغلب با رنگی متمایز برای شناسایی برند محصول تولید می‌شود.

ساندویچ پانل اکس پی اس (XPS)

ساندویچ پانل اکس پی اس در موارد مختلف بسیاری کاربرد دارد و در صنایع مختلفی استفاده می‌شود پانل اکس پی اس به دلیل کیفیت و مزایای بسیاری که دارد سبب شده است به عنوان یکی از بهترین متریال ساختمانی محسوب ‌شود.

در ادامه مقاله مرکز پانل به بررسی ویژگی‌ها ، مزایا و معایب اکس پی اس و ای پی اس می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

مزایا و معایب EPS و XPS

مزایا:

محصولات قابل بازیافت که به نقاط LEED کمک می کنند.

از رشد کپک جلوگیری می کند.   R-value پایدار و بلند مدت.

می توان در برابر تغییرات دمایی قرار داد.

می توان برای مجموعه های معکوس (روی غشاء) استفاده کرد.

معایب:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث خراب شدن محصول می‌شود.

حلال ها و  مواد تشکیلی شده از حلال باعث آسیب جبران‌ناپذیر می‌شوند.

دمای بالا (بالاتر از 250 درجه فارنهایت) پلی‌استایرن را “ذوب” می‌کند.

عایق‌های پلی استایرن با برخی از ترموپلاستیک‌ها ناسازگار هستند، پلاستیک‌کننده‌ها را از غشاهای ترموپلاستیک بیرون می‌کشند و باعث تخریب دائمی می‌شوند.

پلی‌استایرن قابل اشتعال است و نیاز به قرار دادن در مکان مناسب در هر مجموعه ای دارد.

ساندویچ پانل XPS

طبقه بندی انواع عایق پلی استایرن

مواد عایق پلی‌استایرن که تحت ASTM C578 قرار می‌گیرند به چندین طبقه‌بندی مختلف تقسیم می‌شوند: نوع I تا نوع XII (به استثنای نوع III که دیگر در دسترس نیست).  طبقه‌بندی‌های مختلف مستقیماً به ویژگی‌های فیزیکی هر نوع مربوط می‌شود – به ویژه چگالی، مقاومت فشاری و R-value.  محدوده چگالی و مقاومت فشاری امکان استفاده خاص در قسمت‌های مختلف ساختمان را فراهم می‌کند.

عایق پلی استایرن ساندویچ پانل در اندازه‌های مختلف و صفحه‌ای(پانلی) تولید می‌شود، معمولاً حداقل ضخامت 1 اینچ. واحدهای مخروطی نیز برای استفاده در مجموعه‌های سقفی تولید می‌شوند که در آن از عایق برای ایجاد شیب برای زهکشی مناسب استفاده می‌شود.

یکی از رایج‌ترین کاربردها در سقف ها، مجموعه سقف تک لایه در قسمت بالایی است که در آن یک غشای سقف روی عایق قرار می‌گیرد و با سنگ، سنگ‌فرش‌های بتنی یا مواد دیگر پوشانده می‌شود.

عایق های پلی‌استایرن را می‌توان در سیستم‌های بام پیش ساخته آسفالتی نیز استفاده کرد.  با این حال، باید تمهیداتی برای محافظت از عایق در برابر گرما (به عنوان مثال قیر داغ یا مشعل) و محصولات مبتنی بر حلال (مانند چسب ها) در نظر گرفته شود. علاوه بر این، برخی از غشاهای سقف ترموپلاستیک نیاز به یک لایه جداکننده بین لایه عایق و غشا دارند.

فوم عایق EPS و XPS در برابر رطوبت مقاوم هستند. با این حال، XPS برای عایق‌های رطوبتی پایین‌تر و سیستم‌های سقف که در آن عایق روی غشای سقف قرار می‌گیرد، رایج‌تر است (IRMA) یا مجموعه غشای سقف معکوس.

مفهوم IRMA در پلی استایرن و ساندویچ پانل

مفهوم IRMA همچنین برای عایق‌کاری دیوارهای ساختمان استفاده می شود، جایی که عایق پلی‌استایرن بر روی یک غشای نگه دارنده و محافظ قرار می گیرد و سیستم نمای سایدینگ یا روکش روی لایه عایق نصب می‌شود.

استفاده از عایق‌های EPS و XPS در ساخت و ساز ساختمان، انعطاف‌پذیری، سازگاری و راندمان حرارتی زیادی را برای استفاده در تمام قسمت‌های یک پوشش ساختمان ارائه می‌دهد.

انتخاب بین این دو به استفاده خاص آن بستگی دارد.  انتخاب نوع مناسب برای بدست آوردن عملکرد مناسب عایق بسیار مهم است.  استیون ال مک براید رئیس شرکت مشاوران سقف حرفه‌ای پورتلند استدر خصوص بازیافت این مصالح نیز، ساده‌ترین نوع بازیافت شامل خرد کردن EPS پرت شده به قطعات کوچک و تبدیل آن‌ها به اشکال قابل استفاده است.

هر پلی‌استایرن را می‌توان به شکل عایق برای ساختمان بازیافت کرد، اما به دلیل قوانین بازدارنده آتش، عایق‌های قدیمی ساختمان را معمولاً نمی‌توان در برنامه‌های غیر ساختمانی بازیافت کرد.

قیمت ساندویچ پانل اکس پی اس(XPS)

برای استعلام قیمت روز ساندویچ پانل اکس پی اس می‌توانید با مشاورین مرکز پانل در تماس باشید.

مزایای ساندویچ پانل XPS

رشد کپک جلوگیری می‌کند ؛ می توان در برابر تغییرات دمایی قرار داد ؛ قابل بازیافت است.

خرید ساندویچ پانل اکس پی اس

شما می‌توانید برای خرید پانل اکس پی اس برندهای مختلف با مشاورین مرکز پانل در تماس باشید.

مطالب جدید ساندویچ پانل

مقالات

انواع درب اتاق تمیز

مقالات

نصب و راه‌اندازی اتاق تمیز

مقالات

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر ساندویچ پانل

مقالات

کلاس بندی اتاق تمیز | بررسی انواع کلاس کلین روم

مقالات

پارتیشن بندی با ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز پانل ساید بار

محصولات ساندویچ پانل

Chat on WhatsApp