ساندویچ پانل XPS

calendarتاریخ انتشار: ژانویه 17, 2022
writer-maleنویسنده: ادمین
speech-bubble-with-dots تعداد نظرات:0
ساندویچ پانل XPS
نصب ساندویچ پانل

اکس پی اس(به انگلیسی:XPS) همان پلی‌استایرن منبسط شده است، یک محصول عایق سلول بسته است که معمولاً در ساخت وساز یا مصالح مدرن ساختمانی مانند عایق میانی ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

فوم ایکس‌پی‌اس جز خانواده پلی‌استایرن محسوب می‌شود که به آن پلی استایرن اصلاح شده می‌گویند، این عایق اصلاح شده به نام xps توانسته بخشی از نقاط ضعف پلی استایرن را اصلاح کند.

تفاوت XPS با EPS چیست؟

فوم پلی‌استایرن منبسط شده (EPS) یک عایق سلول بسته است که با “بسط” یک پلیمر پلی استایرن تولید می‌شود.  در نگاه ظاهری مانند یک ماده عایق پلاستیکی با فوم سفید می‌باشد (شبیه به آن را می‌توان به عنوان فوم‌های بسته‌بندی کالا یافت).

فوم ساندویچ پانل اکس پی اس اکسترود شده نوعی عایق سفت و سخت است که با پلیمر پلی‌استایرن ساخته می‌شود، اما با استفاده از فرآیند اکستروژن تولید می‌شود.

نقات قوت اکس پی اس نسبت به پلی استایرن

دانسیته یا میزان فشردگی فوم یکی از اصلی ترین مشکلات پلی استایرن است که این میزان کمتر از 20 می‌باشد با اصلاحات انجام شده در حال حاضر عایق اکس پی اس دانسیته بین عدد 20 تا 30 دارد.

مشکل دیگری که در فوم اکس پی اس تا حدودی برطرف شد، میزان تحمل حرارت و اشتعال آن نسبت به پلی‌استایرن است. اما باز هم ساندویچ پانل xps جزء عایق‌هایی است که دارای اشتعال پذیری بسیار بالایی می‌باشد. استفاده از فوم اکس پی اس برای پروژه‌های بزرگ و سازه‌هایی که در معرض گرمای شدید هستند پیشنهاد نمی‌شود.

در برخی از موارد برای استفاده از ساندویچ پانل اکس پی اس پیشنهاد می‌شود که محیط مورد نظر به لحاظ گرما و اشتعال پذیری در سطح پایین قرار داشته باشد؛ برای مثال از ساندویچ پانل با فوم XPS بیشتر برای کف سردخانه و یا دیواری‌های بینابینی که پوششی از بتن دارد، قابل استفاده است.

ساندویچ پانل اکس پی اس (XPS)

ساندویچ پانل اکس پی اس در موارد مختلف بسیاری کاربرد دارد و در صنایع مختلفی استفاده می‌شود پانل اکس پی اس به دلیل کیفیت و مزایای بسیاری که دارد سبب شده است به عنوان یکی از بهترین متریال ساختمانی محسوب ‌شود.

کاربرد

برای ساخت ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی از فوم اکس پی اس استفاده می‌شود، انواع پانل تولید شده با این فوم در صنایع مختلف کاربرد دارد برخی از کاربرد های پانل اکس پی اس به شهر زیر است:

کانکس ساندویچ پانل

انواع سوله

کلین روم

انواع سردخانه صنعتی

رنگ بندی

ورق وظیفه محافظت از هسته اکس پی اس را برعهده دارد و انتخاب نوع و جنس آن وابسته به شرایط سازه است؛ پنل ساندویچی به طور کلی امکان تولید با سه نوع ورق را دارا می‌باشد که به شرح زیر است:

 1. ورق گالوانیزه
 2. ورق آلوزینک
 3. ورق آلومینیوم

این 3نوع ورق که در ساخت پانل برای محافظت هسته از جنس فومXPS استفاده می‌شود دارای رنگ بندی هستند که به آن رال رنگ ساندویچ پانل می‌گویند.

ضخامت فوم

ضخامت فوم به کار رفته در هسته پانل از عوامل اصلی است که برروی مقاومت و قیمت نهایی محصول تاثیر مستقیم دارد، مسلماً هرچه ضخامت عایق میانی اکس پی اس بیشتر باشد مقاومت بالا تر است.

ضخامت فوم اکس پی اس با توجه به کاربری و نیاز سازه از 2 سانتی متر تا 10 سانتی‌متر قابل سفارشی سازی است.

فرآیند تولید

فوم اکس پی اس توسط شرکت های تولید کننده در داخل ایران ساخته می‌شود پس از آن با توجه به سفارش کارخانه تولید کننده پانل در ابعاد مورد نیاز قابل سفارش است.

بعد از ورود فوم به خط تولید پنل نوع ورق با توجه به سفارش مشتری تولید می‌شود.

در مرحله بعد فوم عایق بر روی ورق سفارشی توسط چسب مخصوص چسبانده خواهد شد که این روش به دو صورت کانتینیوز و دیس کانتینیوز قابل انجام است.

مزایا

ساخت پانل ساندویچ با استفاده از XPS دارای مزایا متعددی است، تمامی موارد نام برده بخشی از مزایای اصلی فوم اکس پی اس در صنایع محسوب می‌شوند که با استفاده از این نوع فوم در فرآیند ساخت پانل این ویژگی ها نیز برای ساندویچ پانل با فوم اکس پی اس صادق است.

 • از رشد کپک جلوگیری می کند
 • R-value پایدار و بلند مدت
 • مقاوم در برابر تغییرات دمایی
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • مقاوم در برابر تبادل حرارت (مشابه فوم پشم سنگ)

معایب

همانطور که XPS دارای مزایای بسیار خوبی است دارای معایبی هم می‌باشد و قطعاً پانل تولید شده با این فوم از داشتن چنین معایبی مستثنی نیست.

 • مواد خورنده و اسیدها باعث آسیب می‌شود.
 • دمای بالا (بالاتر از 250 درجه فارنهایت) اکس پی اس را “ذوب” می‌کند.
 • فومXPS قابل اشتعال است.
ساندویچ پانل XPS

طبقه بندی انواع عایق XPS

متریال تولیدی در انواع اکس پی اس متفاوت است که متناسب با استاندارد ASTM C578 تولید می‌شوند؛ طبقه بندی شامل حروف یونانی می‌باشد که در انتهای نام این نوع فوم قرار داده می‌شود و در بازه I تا XII (به استثنای نوع III که دیگر در دسترس نیست) است.

طبقه‌بندی‌های مختلف در فوم اکس پی اس مستقیماً به ویژگی‌های فیزیکی هر نوع آن مربوط می‌شود که شامل چگالی، مقاومت فشاری و R-value است. به دلیل وجود مقاومت های مختلف از این نوع فوم در بخش های مختلف و صنایع متفاوت برای تولید مصالح یا عایق بندی استفاده می‌شود.

قیمت ساندویچ پانل با فوم اکس پی اس

برای دریافت قیمت به روز پانل ساخته شده با فوم xps باید به عوامل مختلف توجه کرد که تاثیر مستقیم بر روی قیمت دارد:

 • ضخامت فوم به کار رفته
 • دانسیته عایق هسته یا همان اکس پی اس
 • ضخامت، رنگ بندی و نوع ورق
 • شرکت تولید کننده

جهت مشاهده قیمت به صفحه قیمت ساندویچ پانل مراجعه کنید.

صفحات مرتبط


برخی از صفحاتی که با این موضوع در ارتباط هستند عبارتند از:

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل سقفی

ویلای پیش ساخته

انواع کانکس

سوالات متداول


فوم اکس پی اس چه مزایایی دارد؟

قیمت ارزان، بهبود عملکرد نسبت به پلی استایرن و مقاوم در برابر تبادل هوا از مزایای اصلی xps محسوب می‌شود.

تفاوت پانل اکس پی اس با پلی استایرن در چیست؟

اکس پی اس در اصل همان پلی استایرن است؛ اما دانسیته ساندویچ پانل اکس پی اس بیشتر شده است، که همین موضوع بر روی عملکرد نهایی پانل با فوم اکس پی اس تاثیر دارد.

ضخامت ساندویچ پانل اکس پی اس چقدر است؟

ضخامت با توجه به نیاز سازه و پروژه قابل تغییر است، معمولاً ضخامت فوم اکس‌پی‌اس در ساندویچ پانل از 2 سانتی متر تا 10 سانتی متر است.

گالری تصاویرساندویچ پانل xpsکانکس پیش ساخته

کانکس پیش ساخته یا پیش مونتاژ

چرا از کانکس پیش ساخته استفاده می‌کنیم؟ دلیل اصلی استفاده از کانکس پیش مونتاژ داشتن کیفیت بالا، متراژ بالا، سرعت […]

سوله چیست؟

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌ای که سقف شیب‌دار داشته باشد، سوله می‌گویند. به طور متداول، از سوله‌ها، برای اسکلت ساختمان، […]

هزینه نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب ساندویچ پانل

هزینه و دستمزد نصب یا اجرا در انواع مصالح ساختمانی یکی از بخش های اصلی پس از خرید محصول است، […]

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه پس از خرید و انتخاب نوع پانل از بخش های بسیار مهمی است که باید به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact email phone eita chat whatsapp chat