انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل
نصب ساندویچ پانل

امروزه بشر در جستجوی یافتن راهی ساده‌تر برای تأمین آسایش و رفاه خود است. ساندویچ پانل نوآوری جدید در صنعت ساختمان‌سازی است که این مشکل را حل کرده است. با این تفاوت که نسبت به مصالح ساختمانی سنتی سبک‌تر بوده و مقاومت بالایی نیز دارد. در ادامه این مقاله انواع ساندویچ پنل، خصوصیات و کاربرد پنل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل نوعی سازه ساختمانی متشکل از چندلایه به هم فشرده است. این محصول به طور معمول از سه‌لایه تشکیل‌شده است که دولایه بیرونی آن را ورق فلزی تشکیل داده و یک‌لایه عایق بین آن‌ها قرار گرفته است. هسته میانی و ورق ساندویچ پانل از متریال گوناگونی تشکیل شده‌اند که هر کدام از آن‌ها برای یک نوع کاربری مناسب هستند. همچنین استفاده از ساندویچ پانل به دلیل کاهش زمان اجرای پروژه سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. قبل از بررسی انواع ساندویچ پانل، بهتر است با معایب و مزایای آن آشنا شوید.

مزایا و ویژگی‌های ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

همان طور که گفتیم ساندویچ پانل به دلیل داشتن تنوع در متریال برای بسیاری از انواع کاربری‌ها مناسب است. برای مثال فوم به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل، آن را در برابر ورود و خروج هرگونه انرژی مانند صوت، حرارت، برودت و رطوبت عایق می‌کند؛ این ویژگی در تمامی انواع ساندویچ پانل‌ها وجود دارد اما درجه عایق بودن هر پانل بر اساس جنس فوم به کاررفته متفاوت است.

برای مثال فوم پلی اورتان بالاترین مقاومت را در برابر رطوبت و فوم پشم سنگ بهترین نوع فوم در برابر آتش سوزی شناخته شده است. ویژگی‌های ساندویچ پانل به همین‌جا ختم نمی‌شود در حقیقت ساندویچ پانل مجموعه‌ای از فاکتورهای مورد نیاز یک کارفرما برای ساخت و ساز را یکجا دارد. ورق به کاررفته در ساندویچ پانل نیز سبب ایجاد مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی ناشی از تابش آفتاب، رطوبت و یا حلال‌ها و موادی که در برخی از انواع کاربری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق آلوزینک در بین ورق‌های موجود کیفیت‌ بالایی داشته و اغلب برای محیط‌های مرطوب مانند مناطق شمالی و جنوبی کشور و کاربری‌های سردخانه و کلین روم استفاده می‌شود.  ورق گالوانیزه نیز بعد از ورق آلوزینک به دلیل داشتن روکشی از روی در برابر رطوبت مقاوم است.

در ادامه به صورت یک نگاه اجمالی به مزایای ساندویچ پانل خواهیم داشت:

  • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و خوردگی

  • متنوع بودن طرح‌و رنگ

  • وزن سبک

  • مقاومت بسیار بالا

  • قابلیت استفاده در تمامی اقلیم‌ها

  • نصب و اجرای آسان

  • جابجایی و حمل‌ونقل آسان

  • قابل بازیافت

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل به لحاظ نوع کاربرد

به‌طورکلی ساندویچ پانل را به لحاظ نوع کاربرد می‌توان به دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم کرد.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری-5

 

 

ساندویچ پانل دیواری سازه‌ای است که در پوشش دیوار و سوله‌ استفاده می‌شود؛ و از فوم پلیمری و ورق فولادی تشکیل‌شده است. ساندویچ پانل دیواری به لحاظ شکل ساختاری با ساندویچ پانل سقفی متفاوت است. ورق و فوم به کار رفته در ساختار ساندویچ پانل دیواری به صورت صاف و بدون برجستگی است.

ساندویچ پانل دیواری-6

از ساندویچ پانل دیواری در ساخت بسیاری از انواع سازه‌ها مانند کانکس، کارخانجات، سوله‌ها، سردخانه، کلین روم، اتاق حمل بار و … استفاده می‌شود. علاوه بر این لبه ساندویچ پانل‌های دیواری به صورت کام و زبانه در یکدیگر فرو می‌روند. نوع دیگر ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل پیچ مخفی است که در هنگام نصب لبه یکی از پانل‌ها، بر روی پانل کناری قرار می‌گیرد در نتیجه علاوه بر داشتن ظاهر زیبا، سبب درزبندی و آب‌بندی مناسب پانل‌ها نیز می‌شود.

ساندویچ پانل دیواری-4

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی-5

ساندویچ پانل سقفی سازه‌ای است که برای پوشش سقف مورداستفاده قرار می‌گیرد. تفاوت ساختاری ساندویچ پانل سقفی با ساندویچ پانل دیواری، در برآمدگی‌هایی تحت عنوان گام است که در ساندویچ پانل سقفی این برآمدگی‌ها سبب افزایش مقاومت خمشی ساندویچ پانل سقفی می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی-4

ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی به لحاظ نوع متریال با یکدیگر تفاوتی ندارند یعنی هر کدام از انواع ورق یا فوم می‌تواند در ساخت هر دو ساندویچ پانل دیواری و سقفی به کار رود. با توجه به موقعیت قرارگیری ساندویچ پانل سقفی در سازه، معمولا پانل‌های سقفی را با ضخامت 4، 6، 8 و یا نهایتا 10 سانتی‌متر تولید می‌کنند؛ زیرا ضخامت بیش از این باعث شکم دادن ساندویچ پانل سقفی می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی-6

انواع ساندویچ پانل به لحاظ نوع ورق 

انواع ساندویچ پانل

۱. ورق آلوزینک

۲. ورق گالوانیزه

۳. ورق آلومینیوم

انواع ساندویچ پانل به لحاظ نوع فوم

در این بخش از مقاله انواع ساندویچ پانل به لحاظ نوع فوم را نام برده و هرکدام را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم:

۱. ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان-1

ویژگی بارز ساندویچ پانل پلی یورتان مقاومت در برابر رطوبت و حرارت است. فوم پلی اورتان در دو نوع PIR (پلی اورتان نسوز) و PUR (پلی اورتان کندسوز) تولید می‌شود.

ساندویچ پانل پلی یورتان-3

ساندویچ پانل پلی یورتان-2

۲. ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ-1

ماده اولیه پانل پشم سنگ بازالت بوده و اصلی‌ترین ویژگی این پانل ضد حریق بودن آن به دلیل استفاده از الیاف پشم سنگ است.

 

ساندویچ پانل پشم سنگ-2

ساندویچ پانل پشم سنگ-3

۳. ساندویچ پانل پشم شیشه

ساندویچ پنل پشم شیشه-1

عایق پشم شیشه باسابقه‌ترین و پرکاربردترین عایق حرارتی موجود در بازار است. این عایق از الیاف بسیار نازک و انعطاف‌پذیری تشکیل‌شده است و با اعمال تغییرات فیزیکی بر روی شیشه مذاب به‌دست می‌آید. از این فوم برای تولید ساندویچ پانل پشم شیشه استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است استفاده از پشم شیشه تقریبا منسوخ شده است.

 

ساندویچ پنل پشم شیشه-2

ساندویچ پنل پشم شیشه-3

 ۴. ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن-3

ساندویچ پانل پلی استایرن یا همان یونولیت یکی از پرکاربردترین انواع پانل‌هاست. پانل پلی استایرن در دو نوع EPS (نوع منبسط شده پلی استایرن) و XPS (نوع فشرده شده فوم) طراحی و تولید می‌شود. این دو نوع فوم بسیار سبک هستند و نسبت به سایر انواع فوم‌ها از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند اما در برابر رطوبت، حرارت و حریق عملکرد ضعیفی دارند. بیم فوم EPS , XPS فوم اکس پی اس مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارد اما از این دو نوع فوم برای کاربری‌هایی که عایق بودن در برابر حائز اهمیت است و یا احتمال بروز آتش سوزی بالاست استفاده نمی‌شود.

ساندویچ پانل پلی استایرن-1

ساندویچ پانل پلی استایرن-2

 

 

کاربرد ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل

از ساندویچ پانل در طیف وسیعی از سازه‌ها با کاربری‌های مختلف استفاده می‌شود. برای مثال از ساخت سوله، کانکس، پارکینگ، استادیوم و استخرها گرفته تا اجرای سردخانه، کلین روم، ساختمان‌های پیش ساخته و مراکز نظامی از ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

نصب انواع ساندویچ پانل

هنگام نصب ساندویچ پانل، برای زیرسازی از پروفیل‌ استفاده می‌شود. ابتدا نصاب با توجه به ابعاد موردنظر زیرسازی را انجام می‌دهد. سپس بعد از جوشکاری اتصال پروفیل‌، جای‌گذاری ساندویچ پانل‌ انجام می‌شود. توجه داشته باشید که پروسه نصب ساندویچ پانل بسیار مهم و حساس است و حتی اگر بهترین پانل‌ها را هم تهیه کرده باشید و فرایند نصب به درستی و طبق اصول انجام نشود سبب آسیب به پانل‌ها و کاهش طول عمر سازه می‌شود.

اگر برای نصب ساندویچ پانل گیج شده‌اید حتما از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان مرکز پانل تماس حاصل نمایید تا از مشاوره‌های فنی این تیم بهره‌مند شوید. ضمن اینکه تیم نصب مرکز پانل آماده ارائه خدمات و اجرای صفر تا صد پروژه‌های شماست. 

 1. نصب ساندویچ پانل

رنگ انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل تنوع رنگی بالا و زیبایی منحصربه‌فردی دارد. ساندویچ پانل در رنگ‌های مختلفی چون سبز، یشمی، سفید، قرمز و …. موجود است. البته رال رنگی هر شرکت تولید کننده برای ورق‌ها تا حدودی متفاوت است.

ساندویچ پانل سقفی و دیواری

قیمت انواع ساندویچ پانل با توجه به نوع ورق، میزان ضخامت، نوع فوم، ابعاد، متراژ و …محاسبه می‌شود.

جهت استعلام قیمت و مشاوره رایگان تماس بگیرید

021-22267008

انواع ساندویچ پانل به لحاظ نوع کاربری

ساندویچ پانل سرد خانه‌ای

معمولا برای اجرای سردخانه‌ها چه در نوع سیار و چه در نوع ثابت از بهترین نوع ورق و فوم استفاده می‌کنند چرا که سردخانه‌ها محیط‌هایی بسیار حساس و کلیدی هستند که می‌بایست دما و رطوبت پایداری داشته باشند و از کیفیت و سلامت مواد غذایی محافظت کنند.

 

به همین منظور از ترکیب فوم پلی اورتان و ورق آلوزینک برای این گونه از کاربری‌ها استفاده می‌کنند. ضخامت ساندویچ پانل برای سردخانه‌های بالای صفر بین 7 الی 10 سانتی‌متر و برای سردخانه‌های زیر صفر بین 10الی 15 سانتی‌متر است. از ساندویچ پانل سردخانه برای ساخت سردخانه‌ و تونل‌، ساختمان صنعتی مثل کارخانه‌صنعتی، ساختمان‌ بزرگ و … استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل سردخانه-1

 

ساندویچ پانل سردخانه-2

ساندویچ پانل سردخانه-3

 ساندویچ پانل کلین روم

کلین روم نیز یکی از نقاط خطیر و حیاتی در بسیاری از صنایع به خصوص صنعت پزشکی، صنایع هسته‌ای، صنعت تولید قطعات الکترونیک، صنایع غذایی محسوب می‌شود. برای ساخت کلین روم به صورت کلی از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود چرا که کلین روم فضایی است که در داخل یک ساختمان سرپوشیده اجرا می‌شود و به ساندویچ پانل سقفی نیازی ندارد.

متریال به کاررفته در ساندویچ پانل کلین روم نیز مشابه ساندویچ پانل سردخانه بوده و فوم پلی اورتان و ورق آلوزینک بهترین گزینه برای این کاربری به شمار می‌روند.

ساندویچ پانل دکوراتیو

نوعی ساندویچ پانل است که در دکور و نمای ساختمان و برای زینت بخشی استفاده می‌شود. باتوجه‌ به پیشرفت صنعت دیزاین و دکوراسیون استفاده از این سازه نیز افزایش پیدا کرده است.

جمع‌بندی

در این مقاله از وبسایت مرکز پانل انواع ساندویچ پنل را بررسی کردیم که شما با ساختار پانل و انواع آن به خوبی آشنا شوید، تا هنگام خرید و انتخاب پانل موردنظر به‌درستی عمل کرده و از خرید خود راضی باشید.

 

 

2 پاسخ

 1. ممنون از توضیحات خوبتون در رابطه با انواع ساندویچ پانل
  فقط یک سوال برام پیش اومد که ایا از ساندویچ پنل می‌تونیم برای ساختمان های چند طبقه استفاده نمود یا خیر؟

  1. سلام خدمت شما
   معمولاً در ایران برای ساختمان های چند طبقه از ساندویچ پانل برای عایق سقف استفاده میشه اما خارج از ایران برای ساختمان های سبک هم از ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید ساندویچ پانل

مشاوره و خرید ساندویچ پانل

کارشناس فروش رادفر

کارشناس فروش: خانم رادفر

شماره تماس: 09356387008

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

کارشناس فروش لواسانی

کارشناس فروش: خانم لواسانی

شماره تماس: 09129412344

ساعات پاسخ گویی: 8:30 الی 20:30

Chat on WhatsApp